جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 جزئيات سهميه‌هاي کنکور كارشناسي ارشد  

 سهميه‌ها و تسهيلات آزمون کارشناسي ارشد سال 97 براي سه گروه رزمندگان و ايثارگران، برگزيدگان علمي دوره کارشناسي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و حافظان کل قرآن مجيد اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرصت ثبت‌نام براي آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1397 در تمامي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي و بيست و سومين المپياد علمي- دانشجويي کشور از روز 16 آذر آغاز شده و تا روز 22 آذرماه ادامه دارد.

داوطلباني که داراي سهميه هستند مي‏توانند براساس سهميه‌هاي خود متقاضي ثبت‌نام شوند.

در ادامه به برخي نکات مربوط به اين سهميه ها اشاره مي کنيم.

سهميه رزمندگان و ايثارگران:

هر يک از داوطلبان متقاضي سهميه رزمندگان و ايثارگران مي‏توانند براساس شرايط خود که در بندهاي «الف» و «ب» آمده است، متقاضي اين سهميه شوند.

الف) سهميه رزمندگان:

الف) رزمندگاني که براساس ماده 1 و تبصره‏هاي چهارگانه ماده مذکور در آيين‏نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي از تاريخ 31 شهريور 1359 تا 31 شهريور 1367 حداقل 6 ماه متوالي يا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتي جبهه‏هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته‏اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذيربط (سازمان بسيج مستضعفين يا وزارت جهاد کشاورزي) نسبت به تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام کنند.

آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط سازمان بسيج مستضعفين يا وزارت جهاد کشاورزي مورد تاييد نهايي قرار گيرد. در صورت تاييد نهايي توسط ارگان هاي ذيربط در سهميه رزمندگان گزينش مي‏شوند.

داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان سازمان بسيج مستضعفين و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، لازم است پس از تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان نسبت به دريافت کدرهگيري 12 رقمي از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي که در تقاضانامه اينترنتي در نظر گرفته شده درج کنند.

داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان (سازمان بسيج مستضعفين) در صورت عدم تاييد سهميه و درج سهميه آزاد بر روي کارت شرکت در آزمون، به واحدهاي تابعه شهرستان هاي محل تشکيل پرونده مراجعه کنند.

کدرهگيري 12 رقمي سازمان بسيج مستضعفين و يا نيروهاي مسلح براي هر آزمون در هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان ضرورت دارد براي ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دريافت کدرهگيري 12 رقمي مخصوص همان آزمون اقدام کنند.

مناطق عملياتي براساس مصوبات شوراي عالي دفاع تعيين مي‎شود.

مدت حضور يا خدمت در جبهه موظفي سربازان و پاسداران وظيفه و همچنين تعهدات و مأموريتهاي خدمتي پرسنل وزارتخانه‏ها، سازمانها و ارگانهاي نظامي در جبهه و نيز طرح 6 ماهه دانشجويان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي، حضور داوطلبانه تلقي نمي‏شود.

نيروهاي فعال بسيجي و بسيجيان عادي پايگاههاي مقاومت بسيج مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‏شوند.

الف) آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پيماني و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران علاوه بر ميزان موظفي، که از تاريخ 31 شهريور 1359 تا 31 شهريور 1367 حداقل 6 ماه پيوسته و يا 9 ماه ناپيوسته شرکت در عمليات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‏اند، با تاييد بالاترين مقام هر يک از نيروهاي مسلح مي‏توانند از مزاياي اين قانون استفاده کنند.

بالاترين مقام هر يک از نيروهاي مسلح شامل ستاد کل نيروهاي مسلح، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران «آجا»، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح «ودجا» و نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران «ناجا» است.

اين قبيل افراد مي‏توانند ابتدا به سازمانهاي تابعه مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان در آزمون مربوط را تکميل و کد رهگيري 12 رقمي دريافت کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مورد تاييد نهايي قرار گيرد.

اين قبيل داوطلبان لازم است بند مربوط به سهميه خود را در تقاضانامه ثبت نامي علامتگذاري و نسبت به درج کد رهگيري 12 رقمي در محل مربوط اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نيروهاي مسلح مورد تاييد نهايي قرار گيرد و در صورت تاييد نهايي توسط ارگان ذيربط در سهميه رزمندگان گزينش مي‏شوند.

ب) سهميه ايثارگران:

«جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان زير 25 درصد و همسر و فرزندان آنان»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان»، «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» و همچنين «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر » براي استفاده از سهميه ايثارگران بايد نسبت به تکميل بند مربوط در تقاضانامه ثبت‏نامي اقدام کنند و نيازي به مراجعه به وبگاه ايثار ندارند و در صورت تأييد ارگان مربوط، در اين آزمون در سهميه ايثارگران گزينش مي‎شوند.

با توجه به تصويب قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران (1400 - 1396) در تاريخ 14 اسفند 95 توسط مجلس شوراي اسلامي، ماده 90 اين قانون قانون علاوه بر ماده 70 «قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران» و اصلاحيه بعدي آن در ماده 47 «قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت 2» در اين آزمون اجرا و گزينش داوطلبان براساس اين قوانين صورت مي‏گيرد.

تسهيلات برگزيدگان علمي دوره کارشناسي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي:

تسهيلات اين بخش براساس مفاد آيين‏نامه پذيرش با آزمون استعدادهاي درخشان در دوره‏هاي کارشناسي (پيوسته و ناپيوسته) و کارشناسي ارشد به شماره 21.77897 تاريخ 5 مرداد 93 شوراي هدايت استعدادهاي درخشان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري که به کليه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي نيز ابلاغ شده است، صورت مي‏گيرد.

براساس اين آيين‏نامه افراد حائز شرايط زير، حداکثر تا يک سال تحصيلي پس از زمان دانش‏آموختگي (و صرفاً براي يک بار ) در صورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمي حداقل 90 درصد نمره آخرين فرد پذيرفته شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به يکي از دانشگاهها معرفي مي‏شوند.

برگزيدگان رتبه‏هاي اول تا پانزدهم مرحله نهايي المپيادهاي علمي دانشجويي.

دانشجويان نمونه کشوري در دوره کارشناسي با معرفي سازمان امور دانشجويان.

رتبه‏هاي اول تا سوم نهايي جشنواره‏هاي خوارزمي، جوان خوارزمي، رازي، ابن سينا و فارابي در دوره کارشناسي پيوسته يا ناپيوسته با مشارکت حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه.

دانش‏آموخته رتبه اول دوره کارشناسي پيوسته در بين دانشجويان همرشته و هم‎ورودي که طي هشت نيمسال تحصيلي دانش‏آموخته شده است.

دانش‎آموخته رتبه اول دوره کارشناسي ناپيوسته در بين دانشجويان همرشته و هم‎ورودي که طي چهار نيمسال تحصيلي دانش‎آموخته شده است.

سازمان سنجش حداکثر معادل 10 درصد ظرفيت (با تقريب اضافي) در هر کدرشته محل تحصيل دوره بالاتر را براساس اولويت نمره و انتخاب رشته متقاضيان به حائزين شرايط اختصاص خواهد داد. اطلاعات بيشتر در اين خصوص بر روي پايگاه اينترنتي اين سازمان قرار خواهد گرفت.

امتياز حافظان کل قرآن مجيد:

به منظور اجراي قانون اعطاي مدرک کارشناسي و بالاتر به حافظان کل قرآن مجيد مصوب سال 1375 مجلس شوراي اسلامي و آيين‏نامه اجرايي قانون مذکور مصوب هيئت وزيران (15 بهمن 76)، حافظان کل قرآن مجيد به جز اتباع خارجي که خواهان استفاده از مزاياي در نظر گرفته شده هستند، ضرورت دارد با توجه به توضيحات ذيل رشته علوم قرآن و حديث (کد 1111 ) را انتخاب و بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي را علامتگذاري کنند.

داوطلبان داراي مدرک رسمي کارشناسي علوم قرآني به منظور ثبت‌نام لازم است با علامتگذاري بند مربوطه در تقاضانامه، حافظ قرآن بودن خود را اعلام کنند.

از دارندگان مدرک کارشناسي علوم قرآني (فقط علوم قرآني) پس از اعلام نتايج آزمون کارشناسي ارشد، براي احراز صحت حفظ کل قرآن مجيد، جهت آزمون شفاهي دعوت بعمل خواهد آمد. اين افراد لازم است به هنگام مراجعه مدرک کارشناسي خود را که حداکثر تا تاريخ 31 شهريور 1397 اخذ مي‎کنند، ارائه کنند.

براساس مصوبه جلسه 573 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، آن دسته از حافظان ديپلم، زيرديپلم و کارشناسي علوم قرآني که داراي يکي از مدارج استاد حفظ قرآن، حافظ ممتاز قرآن، حافظ كل قرآن با دارا بودن برخي شرايط درنظر گرفته شده، باشند، از شرکت در آزمون صحت حفظ معاف خواهند بود.

جهت استفاده از هرگونه مزاياي قانوني مربوط به حافظان قرآن با توجه به جدول ذيل، مدارک تخصصي بايد به امضاي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد.

داوطلبان حافظ کل قرآن مجيد داراي مدرک ديپلم يا گواهي پيش دانشگاهي يا فاقد ديپلم به منظور ثبت نام لازم است بند مربوطه در تقاضانامه اينترنتي را علامتگذاري کنند.

داوطلبان حافظ کل قرآن مجيد داراي مدرک ديپلم يا گواهي پيش‏دانشگاهي يا فاقد ديپلم، لازم است آخرين معدل احراز شده خود را در بند 23 تقاضانامه اينترنتي درج کنند.

ضمناً کد محل فارغ‏التحصيلي خود را در بند 20 تقاضانامه کد 1999 درج کنند.از متقاضيان مدرک کارشناسي با توجه به حدنصاب نمره علمي جهت آزمون صحت حفظ کل قرآن مجيد و ترجمه اجزاي اول و سي‎ام دعوت بعمل خواهد آمد.

آزمون شفاهي صحت حفظ قرآن مجيد همه ساله بعد از برگزاري آزمون ويژه و استخراج اسامي نهايي حافظان، برگزار مي‎شود. از اين داوطلبان آزمون کتبي بعمل نخواهد آمد.

تنها دارندگان مدارک کارشناسي مرتبط علوم قرآني مي‎توانند از تسهيلات امتياز حافظان، در مقطع کارشناسي ارشد استفاده کنند و دارندگان ساير مدارک کارشناسي حق استفاده از اين امتياز را ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي