جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 خبرنامه 

 يک محقق ايراني در جمع دانشمندان "يک درصد برتر دنيا "

براساس آخرين نتايج اعلام شده از سوي پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم (ISI - ESI) عضو هيئت علمي دانشکده مديريت و حسابداري دانشگاه علامه‌طباطبايي به جمع دانشمندان يک درصد پراستناد در سطح بين‌الملي پيوست.

به گزارش ايسنا، نتايج جديد رتبه‌بندي دانشمندان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي برتر در نظام رتبه‌بندي ESI يا همان Essential Science Indicators نشان مي‌دهد که دکتر مقصود اميري استاد تمام گروه مديريت صنعتي دانشگاه علامه طباطبايي به جمع دانشمندان يک درصد برتر جهان پيوسته است.پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم يا ESI يکي از فرآورده‌هاي کمپاني کلاريويت آنالتيکس است که نويسندگان يک درصد برتر دنيا نيز از طريق آن شناسايي و معرفي مي‌شوند. محققان براساس تعداد استنادهاي دريافتي مقالات آنها در رشته‌هاي 22 گانه علم، مرتب‌سازي مي‌شوند و يک درصد آنها تحت عنوان دانشمندان يک درصد برتر انتخاب مي‌شوند.پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم (ESI )، گرايش‌هاي مختلف علوم را به 22 شاخه اصلي از جمله فيزيک، شيمي، ميکروب‌شناسي، رياضي، پزشکي باليني، داروشناسي و سم شناسي، بيوشيمي، اقتصاد و غيره تقسيم کرده و هر دو ماه يک بار افراد و دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي را بر اساس ميزان ارجاع به مقالات چاپ شده آن‌ها در بازه زماني 10 سال گذشته رتبه‌بندي کرده و اسامي يک درصد برتر هر گروه را اعلام مي‌کند.

دکتر مقصود اميري استاد تمام دانشگاه علامه طباطبايي و عضو هيئت علمي گروه آموزشي مديريت صنعتي دانشکده مديريت و حسابداري، تاکنون بالغ بر 250 مقاله در مجلات معتبر پژوهشي به چاپ رسانده است. براساس گزارش GoogleSchoolar، طي پنج سال گذشته بيش از يک هزار و 285 ارجاع به مقالات وي با اچ‌ايندکس 18 ثبت شده است.

رئيس مرکز جذب وزارت علوم:

جذب 13 هزار عضو هيئت علمي طي 4 سال

رئيس مرکز جذب وزارت علوم گفت: تعداد 13 هزار و 358 عضو هيئت علمي در بازه زماني يک شهريور 92 تا 10 مهر 96 در دانشگاهها جذب شده‎اند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رضوان‏طلب با اشاره به جذب و تبديل وضعيت اساتيد دانشگاهها طي سالهاي 92 تا 96 گفت: 13 هزار و 358 نفر در بازه زماني يک شهريور 92 تا 10 مهر 96 در دانشگاهها جذب شده‏اند.وي ادامه داد: اين درحالي است که در بازه زماني، يک شهريور 88 تا يک شهريور 92 نيز 13 هزار و 311 نفر جذب شده بودند. در بازه زماني يک شهريور 92 تا 10 مهر 96، 12 هزار و 318 نفر تبديل وضعيت شدند اين درحالي است که در بازه زماني يک شهريور 88 تا 1 شهريور 92 تعداد 4 هزار و 625 نفر تبديل وضعيت شدند.رئيس مرکز جذب وزارت علوم افزود: بيشترين رشته اولويت انتخاب شده شده در فراخوان شهريور 96 به ترتيب رشته‏هاي شيمي، مهندسي برق، مهندسي عمران، مهندسي مکانيک، فيزيک، مهندسي کامپيوتر، رياضي، حقوق، زبان و ادبيات فارسي، و مهندسي شيمي بود.وي تصريح کرد: 10 دانشگاه پرمتقاضي در اين فراخوان نيز به ترتيب تهران، موسسه علوم و فنون سپاهان، صنعتي اصفهان، فردوسي مشهد، صنعتي شريف، مازندران، تربيت مدرس، خوارزمي، شيراز، علم و صنعت ايران بودند.

پيگيري «کمپين مطالبات دکتري» براي احياي پژوهانه در بودجه 97

کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم به دنبال پيگيري برقراري پژوهانه از نمايندگان مجلس بودند که اين درخواست در قالب بودجه 97 تقديم مجلس خواهد شد.

مريم راه‎چمني سخنگوي کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه اعضاي اين کمپين از هر فرصتي براي رساندن مطالبات خود به گوش رئيس جمهور و معاونان بهره مي‌برند، اظهار کرد: دانشجويان دکتري در قالب کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم براي رساندن صداي خود به گوش مسئولين و تلاش براي رسيدن به مطالبات خود از هر فرصتي بهره مي‎برند که از جمله مي‌توان به "رساندن نامه مطالبات 340 صفحه‌‏اي کمپين به رئيس دفتر دکتر روحاني در مراسم آغاز سال تحصيلي جديد در دانشگاه تهران در تاريخ 15 مهر 96 "، "رساندن مطالبات کمپين به گوش رياست محترم جمهور در دانشگاه سيستان و بلوچستان و در روز دانشجو" ، "ديدار نمايندگان کمپين با دکتر جهانگيري معاون اول رييس جمهور در تبريز در تاريخ 22 مهر 96 و همچنين در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات در تهران به تاريخ 6 آبان 96، که مطالبات و دغدغه‌هاي دانشجويان دکتري را با ايشان در ميان گذاشتند" اشاره کرد.

سخنگوي کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم تاکيد کرد: بخشي از مطالبات اين کمپين مربوط به پژوهانه دانشجويان دکتري است. اعطاي پژوهانه به دانشجويان دکتري در سال 88 تصويب شده و با هدف حمايت از رساله‎هاي دکتري در جهت انجام پژوهش‌هاي مفيد و موثر علمي در زمينه‎هاي بنيادي، کاربردي و توسعه‎اي متناسب با نيازهاي آينده جامعه بشريت، افزايش توليد علم در جهت تحقق اهداف سند چشم‏انداز 20 ساله و برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، گسترش نهضت توليد علم و توسعه فناوري با هدف حل مشکلات کشور و توليد سرمايه و توسعه روشها و فرايندهاي پژوهشي و فناوري به منظور حل نيازهاي اساسي کشور اجرايي گرديد. اين مصوبه از سال 88 اجرايي و تا سال 92 ادامه داشت ولي متاسفانه بعد از اين تاريخ قطع شد.

راه چمني در ادامه افزود: با توجه به اينکه دانشجويان دکتري شاغل محسوب شده و شغل آنها پژوهش مي‌باشد و در ضمن متعهد به حضور تمام وقت در دانشگاه محل تحصيل هستند، لذا ضرورت پرداخت پژوهانه به اين دانشجويان بيش از پيش احساس مي‎شود.

ايستگاه مترو دانشگاه خوارزمي تاسيس مي‎شود

شوراي صنفي دانشجويان دانشگاه خوارزمي از تاييد استانداري البرز براي ايجاد ايستگاه مترو خوارزمي خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، شوراي صنفي دانشجويان دانشگاه خوارزمي اعلام کرد: در جلسه استانداري البرز با دانشجويان استان که با حضور نمايندگاني از شوراي صنفي و فعالين دانشجويي دانشگاه خوارزمي برگزار شد، مسئله ايستگاه مترو دانشگاه خوارزمي مطرح شد و در نهايت دکتر نجفي، استاندار البرز ايجاد ايستگاه خوارزمي را تاييد و از جزئيات آن خبر داد.

شوراي صنفي دانشگاه خوارزمي به نمايندگي از 13 هزار دانشجوي اين دانشگاه پيش از اين در نامه‏اي به استاندار کرج خواستار پيگيري موضوع احداث مترو اين دانشگاه شده بود.قرار بود ايستگاه متروي دانشگاه خوارزمي تا 22 بهمن ماه سال جاري، جنب درب اتوبان افتتاح و راه‎اندازي شود اما به دليل مخالفت مسئولان استانداري البرز با اين طرح به صورت يکطرفه لغو شده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي