جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 ميز خبر 

 براساس لايحه بودجه سال 97؛

شرط استفاده دانشگاه‏ها و مراکز علمي از تسهيلات بانک‏ها

براساس لايحه بودجه 97، دانشگاهها و پارکهاي علم و فناوري مي‎توانند تاسقف عملکرد درآمد اختصاصي سال 96 نسبت به اخذ تسهيلات بانکي براي تکميل طرحهاي تملک دارايي و احداث خوابگاه متاهلي اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، لايحه بودجه سال 97 توسط رئيس جمهور به مجلس شوراي اسلامي ارائه شد که در بخشهايي از اين لايحه درخصوص فعاليت دانشگاهها و مراکز پژوهشي و صندوق رفاه وزارتخانه‏هاي علوم و بهداشت توضيحاتي ارائه شده است که در ذيل آمده است:

به دانشگاهها و موسسات آموزشي و پژوهشي و پارکهاي علم و فناوري اجازه داده مي‏شود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصي سال 1396 نسبت به اخذ تسهيلات از بانکها اقدام کنند و در راستاي تکميل طرحهاي تملک داراييهاي سرمايه‎اي خود و احداث خوابگاههاي متاهلين موضوع بند (پ) ماده ( 103 ) قانون برنامه ششم توسعه کشور استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصي خود اقدام کنند.

پيش‎بيني اعتبارات براي ساخت خوابگاه‎ متاهلي از سوي صندوق رفاه

صندوقهاي رفاه دانشجويان مکلفند نسبت به پيش‎بيني اعتبار لازم در فعاليتهاي خود به منظور پرداخت يارانه سود و کارمزد احداث خوابگاههاي متاهلين اقدام کنند.صد درصد وجوه اداره شده پرداختي از سال 1385 تا سال 1396 به صندوق رفاه دانشجويان وزارتخانه‏هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان کمک براي افزايش منابع مالي صندوق هاي رفاه دانشجويي تلقي مي‏شود.

وجوه حاصل از بازپرداخت وامهاي مذکور و همچنين ساير منابع ناشي از فعاليتهاي صندوق تا سقف ياده هزار و سيصد ميليارد(11.300.000.000.000) ريال پس از واريز به خزانه‏داري کل در قالب درآمد اختصاصي براي پرداخت مجدد به دانشجويان به مصرف مي‎رسد.

نحوه پرداخت وام‎هاي تحصيلي به دانشجويان تحت پوشش

مازاد هزينه تحصيلي دانشجويان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي کشور نسبت به اعتبارات مندرج در اين قانون در قالب وام از طريق صندوق رفاه دانشجويان در اختيار اين افراد قرار مي‎گيرد. اقساط وامهاي مذکور پس از فراغت از تحصيل و اشتغال به کار افراد، پرداخت مي‎شود. دانشجويان تحت پوشش نهادهاي حمايتي مزبور در اولويت دريافت وام مي‎باشند.

قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي:

اکنون زمان مناسبي براي ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت علوم نيست

قائم مقام وزير و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: با توجه به شرايط فعلي وزارت‌هاي علوم و بهداشت، اکنون زمان مناسبي براي ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت علوم نيست.

دکتر ايرج حريرچي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به جدايي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي از وزارت بهداشت و ادغام آن در وزارت علوم، اظهار کرد: ديدگاه ما درباره اين موضوع مشخص است؛ درحال حاضر به اندازه کافي اولويت‌هاي اجرايي در حوزه آموزش عالي و بهداشت و درمان وجود دارد که نبايد اين وزارتخانه‌ها را وارد مسائل حاشيه‌اي کرد. وي ادامه داد: دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با دستاوردهايي که طي سه دهه اخير داشتند، نشان دادند که ادغام آن‌ها در وزارت بهداشت به نفع کشور است و اين موضوع طبق سياست‌هاي کلي نيز ابلاغ شده است.معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تاکيد کرد: با توجه به منافع ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت بهداشت و هزينه‌هاي جدايي آن، گمان نمي‌کنم در آينده ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت علوم اتفاق بيفتد؛ بسياري از افرادي که زماني مخالف ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت بهداشت بودند، امروز موافق حضور آن‌ها در اين وزارتخانه هستند.حريرچي جدايي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي از وزارت بهداشت را حرکتي روبه عقب دانست و خاطرنشان کرد: ما نمي‌خواهيم حرکت روبه عقب داشته باشيم. بايد اين نکته را درنظر داشت که هر تغيير ساختاري هزينه‎بر خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي