جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 يک حالت جديد ماده کشف شد 

 محققان دانشگاهي يک حالت جديد ماده را به نام «اکسيتونيوم» کشف شده است.به گزارش آنا، پس از 50 سال تلاش و نظريه‌پردازي محققان دانشگاه ايلينوي بالاخره موفق شدند وجود يک حالت ديگر ماده را اثبات کند.برت‌ هالپرين فيزيکدان نظريه‌پرداز دانشگاه ‌هاروارد در دهه 1960 ميلادي اين حالت ماده را اکسيتونيوم نام‌گذاري کرده بود.در هر حال اکسيتونيم نوعي کاندنسيت است. به عبارت ديگر محققان آن را حالت جامد رديابي کرده‌اند. اکسيتونيم از ذراتي به نام اکسيتون ساخته شده است و ماهيتي مانند آلومينيوم دارد.

در حقيقت اکسيتونيم از ذراتي به نام اکسيتون تشکيل شده است که از الکترون‌هاي فراري و جاي خالي آنها به وجود مي‌آيد.

هنگامي‌که الکتروني در ماده دچار جنبش مي‌شود، در جاي خالي آن يک حفره باقي مي‌ماند. اين سوراخ رفتاري مانند ذره و با شارژ مثبت از خود نشان مي‌دهد. از آنجا که شارژ آن مثبت است، حفره جاي الکترون‌ها جذب و آنها را کنار هم مي‌چيند تا يک ماده ترکيبي يا بوزون بسازد که به نام اکسيتون نيز مشهور است.

در آزمايش‌هاي جديد محققان کريستال‌هاي شارژ نشده TMD ديزلنايد تيتانيوم را براي وجود اين حالت مورد بررسي قرار دادند. براي کشف اين حالت ماده محققان روش جديدي ابداع کردند که «M-EELS» نام گرفته و نسبت به تحرک حساس‌تر است.در هر حال هنوز دانشمندان ويژگي‌هاي ماده در حالت اکسيتونيوم را نمي دانند. برخي معتقدند اين حالت مانند يک عايق است و نمي تواند انرژي را حمل کند. عده‌اي ديگر معتقدند ماده در اين حالت مشابه ابرمايع است، بنابراين گام بعدي کشف ويژگي‌هاي حالت اکسيتونيوم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي