جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 عجيب و جالب 

 باتري پارچه‌اي ساخته شد

محققان باتري پارچه‌اي ساخته‌اند که حتي پس از کشيده شدن و پيچاندن مي‌تواند با کمک باکتري‌ها برق توليد کند.

به گزارش آنا، محققان دانشگاه بينگامتون در آمريکا يک نوع باتري پارچه‌اي ساخته‌اند که باکتري برق توليد مي‌کند.محققان اعلام کرده‌اند اين باتري زيستي پارچه‌اي حتي پس از کشيده شدن و پيچاندن نيز مي‌تواند برق توليد کنند. به اعتقاد آن‌ها در آينده مي‌توان باتري را به وسيله باکتري موجود در عرق انسان يا آب دهان شارژ کرد.چنين سلول سوختي با استفاده از ميکروارگانيسم‌هايي به نام بيوکاتاليست جريان الکتريسيته توليد مي‌کند تا واکنش شيميايي به وجود آيد.مولف ارشد اين تحقيق مي‌گويد: «بدن انسان سلول‌هاي باکتريايي زيادي دارد. مي‌توان از اين باکتري به عنوان يک منبع انرژي مستقل از بدن استفاده کرد. همين امر فرصت‌هاي نوآوري متعددي در گجت‌هاي پوشيدني فراهم مي‌کند».

نقاشي مونا ليزا با DNA بازسازي شد

محققان دانشگاهي با استفاده از DNA نقاشي مونا ليزا را در مقياس نانو بازسازي کردند.

به گزارش آنا، محققان دانشگاه کل تک، کوچک‌ترين نسخه از تابلوي موناليزا، شاهکار لئوناردو داوينچي را در ابعاد 0/5 ميکرومتر مربع ساخته‌اند. به عبارت ديگر اين تصوير به اندازه يک باکتري ‌«اي کولاي» است.

آنها براي ساخت اين تصوير از روشي به نام «اوريگامي دي‌ان‌اي» استفاده کردند که در آن رشته‌هاي دي‌ان‌اي دستکاري مي‌شوند تا به شکل دلخواه تا شوند و در مکان مناسب قرار گيرند.

اين درحالي است که دي‌ان‌اي براي کدگذاري اطلاعات ژنتيک موجودات زنده به کار مي‌رود. اما يک بلوک ساختمان‌سازي شيميايي
ايده آل به حساب مي‌آيد.درهمين راستا محققان کل‌تک نرم افزاري خلق کردند که با تکيه بر يک تصوير (مانند مونا ليزا) آن را به بخش‌هاي کوچک‌تر تقسيم و توالي دي‌ان‌اي لازم براي ساخت اين جزييات را تعيين مي‌کند.

درمرحله بعد بخش‌هاي کوچک را بايد در يک سازه کنار هم قرار داد تا تصوير نهايي بازسازي شود. براي اين منظور هر بخش را مانند تکه‌هاي پازل کنار هم چيدند تا بخش‌هاي بزرگ‌تري ايجاد شوند. سپس بخش‌هاي بزرگ‌تر مختلف را کنار هم قرار داند تا پازل کامل شود.

از سوي ديگر هريک از بخش‌ها داراي لبه‌هاي يگانه است تا با بخش‌هاي خاص ديگر متصل شود و موقعيتي مشخص در اين سازه داشته باشد. اما براي اين منظور بايد صدها لبه مشخص طراحي مي‌شد که کاري مشکل و پرهزينه است.براي اين منظور آنها از يک رشته بلند دي‌ان‌اي و تعداد زيادي رشته‌هاي کوتاه‌تر به زنجيره استفاده کردند. اين موارد براي اتصال بخش‌هاي مختلف به رشته بلند طراحي شده بود.هنگامي‌که زنجيره‌هاي کوتاه و بلند در يک لوله آزمايشگاهي ترکيب شدند، زنجيره‌ها بخش‌هاي مختلف رشته‌هاي بلند دي‌ان‌اي را به سمت خود جذب کردند و به اين ترتيب به شکل مورد نظر تا شدند.از سوي ديگر يک بوم از دي‌ان‌اي ترکيب شد تا جزئيات اريگامي کوچک‌تر روي آن قرار گيرند.

کشف سنگ‌نگاره‌اي 2000 ساله با طرح‌هايي از هيولاهاي باستاني

باستان‌شناسان موفق به کشف سنگ‌نگاره‌اي با قدمت 2000 سال در ونزوئلا شدند که طرح‌هايي از هيولاهاي افسانه‌اي و آيين‌هاي باستاني را به تصوير کشيده‌است.

به گزارش DailyMail، اين سنگ‌‌ها از بزرگ‌ترين سنگ‌هاي حکاکي شده در جهان به شمار مي‌روند و حالا دانشمندان حکاکي‌هاي خارق‌العاده‌اي را روي آنها را رمزگشايي کرده‌اند. اين حکاکي‌ها که «پتروگليف» نام دارد، اطلاعات جديدي از محتواي باستان‌شناسي و قوم‌نگاري براي دانشمندان به ارمغان مي‌آورد.

دانشمندان دانشگاه کالج لندن موفق به کشف طرح‌هايي روي سنگ‌نگاره‌هاي منطقه «آتاروس رپيدز» آمازوناس در ونزوئلا شده‌اند. به گفته محققان، اين منطقه خانه مردم بومي آدولز، تمدني باستاني، بوده است. همچنين منطقه رپيدز يکي از نقاط مهم در راه تجاري اين محل بوده است.

هشت گروه از سنگ‌هاي حکاکي‌شده در پنج جزيره واقع در رپيدز پيدا شدند. بزرگ‌ترين سنگ‌نگاره 304 متر مربع است و حداقل 93 حکاکي مجزا دارد که بزرگ‌ترين آنها تا چندين متر به طول انجاميده است.

يکي از حکاکي‌هاي روي اين سنگ‌نگاره، تصوير ماري شاخداري است که 30 متر طول دارد. تيم تحقيقاتي براي عکسبرداري از اين سنگ‌نگاره‌ها، که بعضي نقاط آن غيرقابل دسترسي بود، از پهپاد استفاده کردند.

دکتر فيليپ ريريس، سرپرست اين مطالعه، مي‌گويد: «رپيدز يم منطقه قومي، زباني و فرهنگي مهم است. نقوش ثبت‌شده روي اين سنگ‌ها شباهت‌هاي زيادي به سنگ‌نگاره‌هاي کشف شده در سايت‌هاي محلي ديگر دارد. همچنين شباهت‌هاي هم با سنگ‌نگاره‌هاي کشف شده در برزيل و کلمبيا دارد».ريريس در ادامه افزود: «اين مطالعه يکي از اولين تحقيقات گسترده درباره اين سنگ‌نگاره‌هاست تا ارتباطات فرهنگي مناطق شمالي آمريکاي جنوبي را در دوران پيشاکلمبي و دوران استعماري نشان دهد».

در حالي که اکثر سنگ‌نگاره‌ها ارتباط دورادوري با سايت‌هاي جادوگري دارند اما اين حکاکي‌ها اطلاعات روزانه ازجمله نحوه زندگي مردم در اين منطقه، نحوه سفر کردن مردم، اهميت منابع آبي و افزايش و کاهش ميزان آب در فصول سرد و گرم را به تصوير مي‌کشند.

ريريس مي‌گويد: «اين اندازه از حکاکي‌هاي مجزا بي‌سابقه است».

با وجود اين که اين سنگ‌نگاره‌ها پيش از اين هم مورد مطالعه قرار گرفته بودند اما نتايج تحقيقات اخير، جزئيات زيادي را فاش کرده است.

تقريبا همه حکاکي‌ها تحت تاثير افزايش و کاهش سطح آب در فصول مختلف سال قرار گرفته‌اند. در يکي از سنگ‌نگاره‌ها، طرحي از يک نوازنده فلوت ديده مي‌شود که توسط انسان‌هاي ديگر احاطه شده است که احتمالا بخشي از يک مراسم بومي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي