جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 به سبک بهترين ها 

 ولوو، سلطان جاده‌ها

گروه ولوو يک شرکت سوئدي سازنده وسايل نقليه و قطعات آن است. از جمله توليدات اين شرکت تريلي، کاميون، اتوبوس، تجهيزات ترابري و سازه‌اي، سامانه‌هاي پيش‌رانش دريايي و صنعتي، قطعات هوافضا و خدمات مالي است. شرکت ولوو در 14آوريل 1927 توسط دو مهندس ميکانيک به نام‌هايAssar Gabrielsson وGustaf Larson به‌عنوان شرکت خودروسازي در شهر گوتنبورگ سوئد آغاز به کار کرد. نخستين سالي که اين شرکت فعاليت خود را آغاز کرد تنها 280 خودرو در طول يک سال ساخت.

نخستين کاميون به نام سري يک، در ژانويه سال 1928 عرضه شد که موفقيتي براي شرکت محسوب شد چرا که توجه کشورهاي خارجي را جلب کرد. نتيجه اين شد که شرکت ولوو در سال 1930 تعداد 639 خودرو فروخت و در همان حين کاميون‌هايش را به ديگر نقاط اروپا صادر کرد. نخستين محصول با موتور ديزل را در 1963با معرفي سري L43 وارد بازار کرد. همچنين نخستين اتوبوس هم به نام B1 در سال 1934 ساخته شد.

ولوو در سال 1935 شرکت پنتاورکن که موتورهاي شرکت ولوو را توليد مي‌کرد به خدمت خود درآورد و بدين ترتيب يک منبع مطمئن و دائمي براي توليد موتور پيدا کرد. سال 1963 سالي بود که شرکت ولوو نخستين کارخانه مونتاژش را در خارج از سوئد يعني در کانادا تأسيس کرد. گروه ولوو هم‌اکنون کاميون‌سازي ماک و رنو را تحت سيطره خود دارد و بخش‌هاي بسياري شامل گروه مالي/ لجستيک/هوايي و... را هم مديريت مي‌کند. ولوو در حال حاضر تمرکز خود را براي ارائه مدل‌هايي کم‌مصرف طبق استانداردهاي يورو 4و5 صرفمي‌کند.

توليد خودروهاي مقاوم در مقابل هواي سرد

اين شرکت در آغاز شاخه‌اي از شرکت بلبرينگ‌سازي اس. کي. اف بود. هدف از تأسيس اين شرکت، ساخت خودروهايي بود که در مقابل سرماي هواي سوئد مقاومت داشته باشند و براي جاده‌هاي يخ‌زده و ناهموار اين کشور بهينه شده باشند. نام ولوو به معني «مي‌غلتم» است و از فعل volvere لاتين گرفته شده ‌است. گروه ولوو در سال 1999 اقدام به فروش بخش خودروهاي سبک خود، تحت نام ولوو کارز، به ارزش 6,45 ميليارد دلار به شرکت آمريکايي فورد کرد. در سال 2010 ميلادي فورد نيز ولوو کارز را با قيمت 1,8 ميليارد دلار به شرکت چيني جيلي فروخت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي