جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 آيا مي دانيد؟ 

 فرضيه قدرتمندي بيشتر مردان در مقايسه با زنان زير سوال رفت

اگر چه در ظاهر مردان از زنان قدرتمندتر به نظر مي‌رسند، اما در عمل بخش‌هايي از اندام داخلي زنان و به خصوص بخش‌هاي هوازي آنان استحکام و توانمندي بيشتري دارند.

به گزارش بيتوته، يکي از پيش نيازهاي افزايش قدرت و توانايي داخلي بدن اين است که بدن بتواند اکسيژن بيشتري را از خون جذب کند.

در حالي که در بررسي‌هاي قبلي ادعا شده بود بدن مردان به طور کلي در اين زمينه بهتر از زنان عمل مي‌کند، در بررسي‌هاي تازه مشخص شده است اندام هوازي بدن زنان جوان توانمندي بيشتري در مقايسه با مردان جوان دارد و در زمينه جذب اکسيژن از خون بهتر عمل مي‌کند.

البته بايد توجه داشت که وضعيت در مورد کودکان و افراد مسن متفاوت است و اندام هوازي پسران و پيرمردان عملکرد بهتري در مقايسه با دختران و پيرزنان دارد.

تحقيقات يادشده در دانشگاه واترلو در کانادا صورت گرفته و براي انجام آن عملکرد اندام هوازي 18 زن و مرد جوان در زمينه جذب اکسيژن از خون با وزن و سن مشابه بررسي شده است. بررسي يادشده ثابت کرد که عملکرد بدن زنان 30 درصد بهتر از بدن مردان بوده است.

پژوهشگران مي‌گويند اين يافته جديد ثابت مي‌کند تصورات قبلي در مورد اينکه بدن مردان به طور طبيعي قدرتمندتر است، درست نبوده است. البته هنوز علت توانايي بيشتر بدن زنان جوان براي جذب اکسيژن مشخص نشده است.

کشف فسيل 75 ميليون ساله شبيه قو

محققان در مغولستان فسيل75 ميليون ساله دايناسور پرداري يافته اند که شبيه يک قو جهش يافته و گوشتخوار بوده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيواطلس، دانشمند فسيل دايناسور پردار عجيبي را در مغولستان کشف کرده اند که شبيه يک قوي جهش يافته است.

اين حيوان عجيب گردني بلند شبيه قو، پنجه هايي بسيار بلند، دمي مانند خزندگان و نوکي مملو از دندان داشته است. دايناسور مذکور Halszkaraptor escuilliei نام گرفته و 75 ميليون سال قبل زندگي مي کرده است. اين حيوان به اندازه يک قو بوده و احتمالا در خشکي و آب زندگي مي کرده است. همچنين حيوان در خشکي روي دوپاي خود اما در آب با بال ها حرکت مي کرده است. اين نخستين حيوان از خانواده بزرگ دايناسورهايي گوشتخوار به نام تروپاد ها است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي