جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 رئيس شوراي اسلامي شهرستان پرديس:
 مترو پرديس؛ راهکار رفع بحران ترافيکي تهران و پرديس  

 
پرديس- صادقعلي

رئيس شوراي اسلامي شهرستان پرديس و عضو شوراي اسلامي شهر پرديس با اشاره به نبود بيمارستان در شهرستان پرديس، گفت: اجراي قطار شهري در پرديس به‌عنوان راهکار اصلي براي جلوگيري از ايجاد بحران ترافيکي در پرديس و همچنين تهران است.

به گزارش خبرنگارآفرينش، حسينعلي سليماني‎فر اظهار داشت: حضور استاندار تهران در شهر پرديس و قرار دادن محوريت شهرستان‌ها در نشست کميته برنامه‌ريزي استان، نشان از تلاش مسئولان براي رفع مشکلات است.

وي افزود: پرديس شهرستاني مهاجرپذير محسوب مي‌شود که جمعيت ساکن در آن در سه بخش اهالي بومي، سرريز جمعيت پايتخت و مهاجر از ساير نقاط کشور به‌صورت گروهي و يا پراکنده قابل تقسيم‌بندي است و از مهم‌ترين دلايل اين مهاجرت مي‌توان به نزديکي به تهران، قيمت نسبتاً پايين مسکن، وجود لکه‌هاي صنعتي و فرصت اشتغال و استقرار در مسير تهران – شمال اشاره کرد.

عدم سنخيت ميان دو شاخص رشد جمعيت و امکانات رفاهي

وي در ادامه با اشاره به واحدهاي مسکن مهر در پرديس يادآور شد: مسکن مهر پرديس بعد از تکميل و تحويل واحدهاي مسکوني، جمعيتي بالغ‌بر 600 هزار نفر را به اين شهر اضافه مي‌کند؛ اما پرسش اين است که آيا اين شهر گنجايش چنين جمعيت قابل‌توجهي را دارد و آيا امکانات موجود پاسخگوي نيازمندي‌هاي آنها هست.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان پرديس اضافه کرد: در هر ثانيه 700 ليتر آب وارد منطقه مي‌شود، در حالي که نياز شهروندان به 900 ليتر آب است و با اضافه شدن 600 هزار نفر جمعيت مسکن مهر به اين عدد، بايد به بيش از دو هزار و 400 ليتر افزايش يابد.

وي بيان داشت: اين افزايش نياز به آب در حالي حس مي‌شود که پرديس شهرستاني با منابع محدود آب قلمداد شده و تا 10 سال پيش تهيه آب در برخي مناطق از طريق نصب دستگاه‌هاي مکنده برقي مقدور بود؛ اگر اين وقايع دوباره روي دهد چه کسي پاسخگوي بحران ايجادشده خواهد بود.

سليماني‏فر از عدم سنخيت ميان دو شاخص رشد جمعيت و توسعه امکانات رفاهي در سايت‌هاي مسکن مهر پرديس سخن به ميان آورد و گفت: شرکت عمران و ساير مجموعه‌هاي ذي‌ربط در احداث مسکن مهر به‌جاي احداث زيرساخت‌هاي لازم، اين وظيفه خود را به ساير دستگاه‌ها و نهادهاي اجرايي محول مي‌کند.

کمبود فضاي آموزشي در پرديس

کمبود فضاي آموزشي در پرديس و قانون‌گريزي انبوه‌سازان کمبود مراکز آموزشي از ديگر مسائلي بود که اين مقام مسئول به‌عنوان يکي از کاستي‌هاي شهرستان پرديس بدان اشاره کرد و گفت: طي پنج سال گذشته در شهرستان پرديس با توجه به شاخص‌هاي مذکور در زمينه رشد جمعيت، به‌صورت ميانگين سالانه دو هزار نفر به جمعيت دانش‌آموزي اضافه مي‌شود و از سوي ديگر سازمان نوسازي مدارس اعلام کرده که توان ساخت اين ميزان فضاي آموزشي را ندارد.

سليماني‎فر تصريح کرد: همچنين انبوه‌سازان مسکن مهر به‌نوعي از قانون فرار مي‌کنند و بايد با ايجاد بازوهاي نظارتي قوي از اين قانون‎گريزي‌ها جلوگيري کرد تا تناسب ميان رشد جمعيت و امکاناتي از جمله فضاهاي آموزشي ايجاد شود.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان پرديس از اجراي قطار شهري در پرديس به‌عنوان راهکار اصلي براي جلوگيري از ايجاد بحران ترافيکي در پرديس و همچنين تهران ياد کرد و گفت: با رشد فزاينده جمعيت در پرديس و سرعت مهاجرت به اين شهر، قطار شهري نيازي مبرم قلمداد مي‌شود.

وي تصريح کرد: در حال حاضر روزانه جمعيت قابل‌توجهي بين مسير پرديس تا پايتخت سفر مي‌کنند که اگر مراحل ساخت مترو از همين امروز کليد نخورد در آينده بحران ترافيکي گريبانگير نه تنها پرديس بلکه کلان‌شهر تهران نيز خواهد شد.

ضرورت‌هاي ارتقاي جغرافيايي جاجرود به شهر

اين مقام مسئول، ارتقاي جغرافيايي جاجرود به شهر را عامل رفع برخي از مشکلات عنوان کرد و گفت: طي ساليان گذشته موضوع تبديل جاجرود به سومين شهر شهرستان پرديس همواره مطرح بود.

سليماني‎فر ادامه داد: اين منطقه با مساحتي بالغ‌بر 120 کيلومترمربع بر اساس آخرين آمار سرشماري نفوس و مسکن در سال 95 داراي 9 هزار و 864 نفر جمعيت و چهار هزار واحد صنعتي، توليدي و صنفي است. رئيس شوراي اسلامي شهرستان پرديس اضافه کرد: در صورت تبديل منطقه جاجرود به شهر و ساماندهي آن در اين قالب، از بروز برخي مشکلات از جمله ساخت‌وسازهاي غيرمجاز جلوگيري مي‌شود.

لزوم تعيين حريم شهرستان پرديس نسبت به مناطق همجوار

وي از تعيين حريم شهرستان‌هاي پرديس و دماوند به‌عنوان موضوعي حل نشده طي ساليان اخير ياد کرد و گفت: در حال حاضر به دليل اين مبحث، بخشي از اراضي شهر بومهن از شهرستان پرديس در شهر رودهن از شهرستان دماوند واقع است. اين مقام مسئول تصريح کرد: درخواست شوراي اسلامي شهرستان پرديس مطالعه اسناد و مدارک در اين زمينه و اصلاح حريم شهر بومهن نسبت به رودهن است.

کيفيت نامناسب آب برخي نقاط روستايي پرديس

سليماني‎فر به کيفيت آب برخي نقاط روستايي شهرستان پرديس اشاره کرد و گفت: هرچند تلاش مسئولان و دستگاه‌هاي آب‌رساني در شهرستان براي تأمين آب در اين خطه قابل‌تقدير است اما کيفيت آب در برخي مناطق روستايي مناسب نيست.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان پرديس تصريح کرد: اين مسئله با همراهي نهادهاي ذيربط درزمينه آب‌رساني قابل‌رفع است که اميدوارم هماهنگي‌هاي لازم صورت گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي