جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 توضيحات سازمان خصوصي سازي پيرامون واگذاري پالايشگاه کرمانشاه 

 سازمان خصوصي‌سازي با انتشار اطلاعيه‌اي حواشي پيرامون واگذاري شرکت پالايش نفت کرمانشاه را تکذيب و در اين زمينه شفاف‌سازي کرد.به گزارش تسنيم؛ سازمان خصوصي‌سازي اعلام کرد: اين سازمان همه ساله (از سال 1387) به منظور رصد ميزان دستيابي به اهداف سياستهاي کلي اصل (44) قانون اساسي در سطح خرد (شرکتها)، اقدام به ارزيابي عملکرد شرکتهاي واگذار شده با استفاده از مدل‌هاي متعارف علمي نموده است. اين ارزيابي‌ها موجب شده نقاط مثبت اجراي اين برنامه را تقويت و عارضه‌ها و نکات منفي را نيز به حداقل رساند.

از طرف ديگر با عنايت به اين که به طور معمول برداشت‌هاي ذهني و نظريات غيرکارشناسي و بعضاً متناقض و فاقد سند و مدرک پيرامون اثرات اجراي برنامه خصوصي‌سازي بر روي برخي از شاخص‌هاي اقتصادي و اجتماعي مهم شرکت‌هاي واگذار شده از جمله سودآوري، بهره‌وري و سطح اشتغال در جامعه مطرح مي‌گردد، انتشار نتايج علمي قابل اتکا حاصل از ارزيابي شرکت‌هاي واگذار شده که متفاوت با تصورات موصوف مي‌باشد، باعث تنوير افکار عمومي و ترويج اثرات مثبت خصوصي‌سازي و توسعه فرهنگ واگذاري‌ها و حمايت بخش خصوصي در کشور شده است.

بر اين اساس سازمان سازمان خصوصي سازي در اواخر دولت يازدهم و آغاز شروع به کار دولت دوازدهم اقدام به ارزيابي عملکرد 92 شرکت واگذار شده به صورت کنترلي به بخش غيردولتي نموده است که اهم نتايج حاصل از ارزيابي عملکرد مربوطه نشان از بهبود يا دست کم عدم تغيير در شاخص هايي مانند اشتغال، سود آوري، بهره وري و ... در بيشتر شرکتهاي مذکور بوده است. از جمله مي توان به رشد 55 درصدي شرکتها در معيار«سودآوري»، بهبود 86 درصد شرکتها در امتياز شاخص «سرمايه» و افزايش 64 درصدي شرکتها در شاخص «فروش کل» اشاره کرد.

همچنين در اطلاعيه سازمان خصوصي سازي آمده است: واگذاري شرکت پالايش نفت کرمانشاه پس از سه بار عرضه ناموفق و در تاريخ 20/10/1395 بصورت کاملا شفاف و رقابتي و پس از انتشار دو نوبت آگهي عرضه که در مطبوعات کثيرالانتشار و همچنين سايت رسمي سازمان خصوصي‌‌سازي صورت گرفت، انجام پذيرفت. بنابراين بديهي است اين فرصت براي هر متقاضي ديگري نيز به صورت برابر وجود داشته است.

همچنين يکي از دغدغه‌هاي مطرح شده در واگذاري‌ پالايش نفت کرمانشاه، موضوع فروش املاک و تعديل نيروي انساني شاغل در شرکت مذکورمي باشد که در اين خصوص خاطر نشان مي‌سازد باتوجه به دستورالعمل "نحوه نظارت پس از واگذاري" موضوع جزء (4) بند (ب) ماده (40) قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي" سازمان خصوصي‌‌سازي بوسيله بازرسي‌هاي دوره‌اي، مواردي از جمله خريد و فروش دارائيهاي ثابت، پرداخت به موقع حقوق و دستمزد پرسنل، کاهش تعداد کارکنان شرکت خارج از مجوز مندرج در قرارداد و ... را مرتباً تحت نظر داشته و رصد مي کند و خريدار به هيچ عنوان حق تغيير کاربري اراضي و همچنين کاهش مجموع تعداد کارکنان تا پايان قرارداد را ندارد.

بنابراين سازمان خصوصي سازي ضمن تکذيب مطالب مندرج پيرامون واگذاري شرکت پالايش نفت کرمانشاه، تأکيد مي نمايد واگذاري شرکت مذکور به صورت کاملاً رقابتي و با ارزش گذاري دقيق توسط کارشناسان خبره انجام يافته و نظارت‌هاي قانوني مستمر براي حفظ سطح اشتغال و عدم تغيير کاربري اراضي شرکت ياد شده توسط سازمان خصوصي‌سازي انجام خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي