جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 معادلات انرژي 

 خودکفايي ايران در ساخت تجهيزات صنعت نفت

رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت از خودکفايي ايران در ساخت لوله هاي ريفرمر خبر داد و گفت: قرارداد ساخت لوله هاي ريفرمر که در واحدهاي پتروشيمي و پالايشگاه‌ها مورد استفاده قرار مي گيرد هفته گذشته بين يک شرکت ايراني و يک شرکت فرانسوي امضا شد.

رضا خياميان در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مذاکره شرکت‌هاي خارجي با شرکت‌هاي ايراني براي ساخت تجهيزات نفتي، اظهار کرد: سازنده‌هاي خارجي علاقه‌مند هستند براي ساخت تجهيزات نفتي با ايراني‌ها مذاکره کنند زيرا مي‌دانند در صورتي مي‌توانند بازار تجهيزات نفتي ايران را داشته باشند که براي فعاليت خود يک شريک ايراني داشته باشند.

وي از همکاري يک شرکت ايراني با يک شرکت فرانسوي براي ساخت لوله‌هاي ريفرمر خبر داد و گفت: هفته گذشته قرارداد ساخت لوله‌هاي ريفرمر براي نخستين‌ بار در ايران بين يک شرکت ايراني و شرکت فرانسوي امضاء شد.

رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ادامه داد: اين لوله‌ها هميشه از خارج کشور وارد مي‌شد اما با امضاي اين قرارداد قيمت آن 40 درصد ارزان‌تر مي‌شود و ديگر ايران در اين زمينه وابسته به خارجي‌ها نيست. اين لوله‌ها مطابق با استانداردهاي بين‌المللي ساخته مي‌شود.

خياميان با بيان اين که قرارداد مذکور در پالايشگاه اصفهان امضاء شد، اظهار کرد: لوله‌هاي ريفرمر در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و قرار است 100 درصد آن از اين به بعد در داخل ساخته شود. البته يک مورد از مواد اوليه مورد نياز ساخت اين لوله هنوز بايد از خارج از کشور وارد شود.

ضرب الاجل ديوان عدالت اداري به شرکت ملي گاز

ديوان عدالت اداري به دليل استمرار اخذ آبونمان از مشترکين گاز در برخي شهرها و عدم اجراي حکم ديوان، ضرب الاجل 48 ساعته براي شرکت ملي گاز صادر کرد.

به گزارش ديوان عدالت اداري، مصوبه سال 91 ستاد هدفمندي يارانه‌ها در مورد محاسبه آبونمان گاز در مرداد ماه 96 با راي هيات عمومي ديوان ابطال شد، اما اخذ آبونمان در برخي شهرها توسط شرکت ملي گاز استمرار دارد.

براساس اين گزارش، ديوان عدالت اداري در نامه‌اي ضمن اخطار به شرکت ملي گاز ايران، 48 ساعت فرصت داد تا مطابق با رأي ابلاغي ديوان، اقدامات عملياتي براي حذف آبونمان از مشترکين گاز انجام و نتيجه به ديوان عدالت اداري اعلام شود.

بر پايه اين گزارش ديوان عدالت اداري در نامه ابلاغي شرکت ملي گاز را مکلف به استرداد مبالغ دريافتي از مشترکين تحت عنوان آبونمان از تاريخ صدور رأي کرده است.

گفتني است آراي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري لازم الاجراء است و براي متخلفين از آراء ابلاغي مجازات انفصال از خدمات دولتي به مدت 3 ماه تا يک سال در نظر گرفته شده است.

کنتورهاي گاز هم هوشمند مي‌شوند

مديرگازرساني شرکت ملي گاز گفت: با پايان يافتن طرح پايلوت کنتورهاي هوشمند در 4 استان کشور، اين کنتورها با درصد خطاي بسيار پايين براي مشترکان مورد استفاده قرار مي‌گيرند.به گزارش ايسنا، سعيد مومني، مدير گازرساني شرکت ملي گاز درباره نصب و استفاده از کنتورهاي هوشمند براي مشترکان گاز گفت: طي فراخواني که سال گذشته از سوي شرکت ملي گاز مطرح شد، 13 شرکت داخلي و خارجي اعلام آمادگي کردند تا اجرايي شدن استفاده از کنتورهاي هوشمند گاز را مورد آزمايش و بهره برداري قرار دهند.

وي افزود: طرح پايلوت به اين صورت است که هر کدام از اين 13 شرکت، 5 هزار دستکاه از کنتورهاي هوشمند خود را در 4 استان تهران، مشهد، کرمانشاه و البرز مورد آزمايش قرار مي‌دهند و نگهداري از اين کنتورها نيز به مدت 8 ماه بر عهده خود شرکت‌ها است تا پس از پايان دوره آزمايشي مشخص شود کدام کنتورها از لحاظ مسائل فني و اقتصادي براي کشورمان مناسب‌تر هستند.مومني اظهار کرد: زماني که کنتور مناسب براي مشترکان گاز انتخاب شود، به صورت سفارشات گسترده آنها را در اختيار مردم قرار مي‌دهيم، البته هزينه خريد و نصب اين کنتورها به سبب قابليت‌هايي که دارند نسبت به کنتورهاي معمولي بالاتر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي