جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 ميز خبر 

 خط انتقال گاز ششم سراسري دي‌ماه راه‌اندازي مي‌شود

مديرعامل شرکت ملي گاز گفت: در آخرين بازديد از روند پيشرفت پروژه خط ششم سراسري مشخص شد که اين طرح مراحل پاياني خود را مي‌گذراند و در هفته نخست دي‌ماه به بهره برداري مي‌رسد.

حميدرضا عراقي درباره راه‌اندازي خط لوله انتقال گاز ششم سراسري به شانا گفت: خط انتقال گاز ششم سراسري يکي از راهبردي‌ترين خطوط انتقال گاز در کشور است که اکنون روند پيشرفت آن، آخرين مراحل خود را طي مي‌کند و در هفته نخست دي‌ماه به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي افزود: خط ششم سراسري که همسو با اهداف برنامه پنجم توسعه تعريف شده است، يکي از راهبردي‌ترين خطوط انتقال گاز کشور به طول يک‌هزار و 200 کيلومتر با قطر 56 اينچ است که وظيفه انتقال گازهاي توليدي در عسلويه به ظرفيت روزانه 110 ميليون متر مکعب را به استان هاي غرب و شمال‌غرب بر عهده دارد و امکان سهولت در صادرات گاز به عراق را از مسيرهاي شلمچه و نفت‌شهر فراهم مي‌کند.

مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج‌فارس:

دومين محموله بنزين يورو 5 آماده تحويل شد

مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با بيان اين که دومين محموله بنزين يورو 5 تحويل خواهد شد، گفت: تمام انشعابات يوتيليتي (تجهيزات جانبي و پشتيباني) و فرآيندي موردنياز براي راه اندازي فازهاي دوم و سوم اين پالايشگاه برقرار مي شود.

به گزارش ايرنا، دولت دوازدهم، عزم جدي براي توسعه سريعتر پالايشگاه ميعانات گازي کشور و خودکفايي در توليد بنزين دارد به طوري که در ماه هاي اخير، موانع مديريتي و ساختاري پيش روي توسعه اين پالايشگاه را بر طرف کرد.

اکنون فاز نخست اين پالايشگاه به بهره برداري رسيده، اما وزارت نفت در نظر دارد که هر چه سريعتر فازهاي دوم و سوم اين پالايشگاه را نيز راه اندازي کند.

در صورت بهره برداري از همه فازهاي پالايشگاه ستاره خليج فارس، ميزان توليد بنزين کشور روزانه 36 ميليون ليتر افزايش مي يابد که در صورت تحقق آن نه تنها واردات به صورت کامل قطع مي شود، بلکه ايران به صادر کننده بنزين تبديل مي شود.

مصرف گاز خانگي از مرز 450 ميليون مترمکعب در روز گذشت

سخنگوي شرکت ملي گاز گفت: با آغاز بارندگي‌ها و افت دماي هوا، مصرف گاز در کشور افزايش يافته؛ به گونه‌اي که ميزان مصرف خانگي روز جمعه (17 آذرماه)، به بيش از 450 ميليون مترمکعب رسيده است.

به گزارش وزارت نفت، مجيد بوجارزاده درباره وضع مصرف گاز در کشور گفت: همزمان با افت دما و بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور، مقدار مصرف گاز افزايش يافته است؛ بر اين اساس، مطابق آخرين آمار شرکت ملي گاز، مصرف گاز در بخش خانگي در روز جمعه، هفدهم آذرماه، به 457 ميليون مترمکعب در روز رسيد، همچنين صنايع عمده و نيروگاه‌ها، هر کدام 108 ميليون مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند.

سخنگوي شرکت ملي گاز ادامه داد: مجموع ميزان صادرات گاز به کشورهاي مختلف در روز جمعه، 36 ميليون و 500 هزار مترمکعب بوده است.

وي تصريح کرد: رعايت دماي رفاه براي داخل منازل، 18 تا 22 درجه سانتيگراد تعيين شده و در فصل سرما، مهم‌ترين موضوعي است که مردم مي توانند براي گازرساني مطلوب‌تر مورد توجه قرار دهند.

به گفته بوجارزاده، در روزهاي پاياني و سرد سال، استفاده از وسايل گازسوز استاندارد که مصرفي بهينه و ايمن دارند، اصلاح راندمان موتورخانه‌ها و خاموش کردن وسايل گازسوز در مکان‌هايي که استفاده نمي شوند، از جمله مواردي است که بايد مورد توجه همگان قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي