جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

 بازيگر نقش «اسپارتاکوس» 101 ساله شد 

 "کرک داگلاس" بازيگر کهنه کار سينماي هاليوود و جهان و پدر "مايکل داگلاس" بازيگر سرشناس سينماي جهان شمع تولد 101 سالگي خود را خاموش کرد. کرک داگلاس 9 دسامبر 1916 در امستردام نيويورک به دنيا آمد. وي تاکنون سه بار براي جايزه اسکار نامزد شده اما آن را در بخش جايزه بدست نياورده است. آکادمي اسکار البته در سال 1996 به خاطر يک عمر فعاليت هنري از وي تقدير کرد. داگلاس سال 1938 از دانشگاه سنت لاورنس فارغ‌التحصيل شد و پيش از جنگ جهاني دوم و پس از آن نقش‌هاي کوتاهي را در برادوي ايفا مي‌کرد تا اينکه در سال 1946 براي اولين بار وارد سينما شد.

نامزدي نقش اول اسکار براي فيلم "قهرمان" در نقش ميدج کلي همه نگاه‌ها را به سوي داگلاس فراخواند. در سال 1950 کرک در دو فيلم "مرد جوان با يک شيپور" و "باغ وحش شيشه‌اي" حضور يافت اما سال 1951 سال همکاري کرک داگلاس با سه کارگردان افسانه‌اي هاليوود بود که هر سه اثر نيز موفقيت‌هايي به همراه داشتند.

"يک داستان کارگاهي" ساخته ويليام وايلر،"در امتداد مرگ و زندگي" ساخته رائول والش و فيلم "تک خال در آستين" اثر بيلي وايلدر پرونده داگلاس را رنگين تر از گذشته کردند.

"جدال در اوکي کرال"، "راه‌هاي افتخار"، "آخرين قطار گان هيل" و "اسپارتاکوس" از جمله مطرح ترين آثاري هستند که داگلاس در آنها به ايفاي نقش پرداخته است. وي از سال 2008 به بعد ديگر جلوي دروبين نرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي