جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723

 عجيب و جالب 

 ربات‌هاي بيوهيبريدي در راهند

شايد روزي فرا برسد که انسان‌ها براي بهبود توانايي‌هاي خود از قطعات رباتيک استفاده کنند اما خيلي قبل‌تر از به وقوع پيوستن اين ماجرا، تغيير اساسي ديگري روي خواهد داد: ظهور ربات‌هاي بيوهيبريدي.

به گزارش پارس ناز ربات‌هاي بيوهيبريدي درواقع ربات‌هاي مجهز به بافت يا سلول زنده انساني هستند تا بيشتر زنده به نظر برسند. درواقع سلول‌هاي انساني مي‌توانند به اين ربات‌ها کمک کنند تا کارها و حرکات ظريف‌تري انجام دهند. براي مثال در مقياس ميکروسکوپي، مي‌توان ربات‌هاي بسيار کوچک را با باکتري‌ها ادغام کرد تا در بدن انسان سفر کنند و به هدف مورد نظر برسند.

اخيرا يک گروه از دانمشندان و مهندسان بين‌المللي به تعريف رباتيک بيوهيبريدي پرداخته‌اند: رشته‌اي که منجر به تغييرات انقلابي در قوانين طراحي و عناصر ساختاري ربات‌ها مي‌شود.

لئوناردو ريکوتي، سرپرست اين تحقيق، در اين باره گفت: «ربات‌هاي بيوهيبريدي را مي‌توان نقطه مقابل مفهوم سايبورگ دانست؛ ما از سلول‌هاي زنده در ربات‌هاي هوش مصنوعي استفاده مي‌کنيم تا عملکرد آنها را بهتر کنيم».

در چند دهه گذشته، دانشمندان ربات‌هاي پيچيده زيادي، در اندازه و اشکال مختلف، ساخته‌اند. برخي از ربات‌ها مناسب کار در خطوط مونتاژ کارخانه‌ها يا جوش دادن ورقه‌هاي فلزي به يکديگر هستند اما در حال حاضر ربات‌هاي مينياتوري با اندازه کوچک‌تر از يک ميلي‌متر در حال ساخت هستند که داخل بدن انسان کار گذاشته مي‌شوند تا سلول‌هاي سرطاني را بکشند و زخم‌هاي داخلي بدن را ترميم کنند.

اما اين ربات‌هاي جالب از تحرک کافي و بازدهي انرژي مناسب که ارگانيسم‌هاي زنده دارند، بي‌بهره‌اند که حل کردن اين مشکل مي‌تواند ميليون‌ها سال طول بکشد. به همين دليل لازم است که عناصر ارگانيسم‌هاي زنده را با ربات‌ها ترکيب کرد.

اگر حرکت و بازدهي انرژي ربات‌ها دقيق باشد، دانشمندان مي‌توانند از آنها براي بررسي بدن انسان، نظارت بر محيط‌هاي بسيار کوچک، بهبود بخشيدن به ربات‌هاي فعلي يا توليد محصولات رباتيک با دقت عمل بيشتر استفاده کنند.

به گفته محققان، هماهنگي حرکت يکي از موانع دائمي در علم رباتيک است؛ براي مثال، به‌راحتي مي‌توان ربات‌هايي طراحي کرد که بارهاي سنگين را بلند مي‌کنند يا برش‌هاي دقيقي مي‌زنند اما هماهنگ کردن حرکات و کارهاي ظريف يک ربات کار بسيار سختي است. حرکات اول ربات هميشه تند و تيز است.

درعوض، حرکات موجودات به آرامي از مقياس ميکرو آغاز مي‌شود و با فعال شدن رشته‌اي از مولکول‌ها درون سلول‌هاي عصبي، به حرکت عضلاني در مقياس بزرگ تبديل مي‌شود.

اين امر باعث مي‌شود که بافت حيواني، مانند عضله قلبي، بتواند هماهنگي دقيق‌تر و حرکت ثابت‌تري را در ربات ايجاد کند. براي مثال تيمي از محققان دانشگاه «توفتس» ربات بيوهيبريد کرم مانندي را توسعه داده است که از طريق سلول‌هاي ماهيچه‌اي حشره حرکت مي‌کند.

يکي ديگر از مشکلات در زمينه رباتيک، منبع انرژي است؛ به‌خصوص براي ربات‌هاي ميکرو که گاهي منبع انرژي مي‌تواند بزرگ‌تر از خود ربات باشد. ربات‌هاي بيوهيبريد اين مشکل را ندارند. محققان از دانشگاه سيلوين مارتل با استفاده از باکتري «مگنتوتکتيک»، که معمولا در امتداد ميدان‌هاي مغناطيسي حرکت مي‌کند، موفق به انتقال دارو به سلول‌هاي سرطاني شدند که دسترسي به آنها دشوار است. اين گروه تحقيقاتي مي‌تواند مسير حرکت باکتري را از طريق آهنرباي خارجي اعمال کند.

اما نبايد فراموش کرد که ربات‌هاي بيوهيبريدي نيز محدوديت‌هايي دارند. همه سلول‌هاي زنده نياز به تغذيه دارند؛ اين امر بدين معناست که در حال حاضر اين ربات‌ها براي مدت کوتاهي قابل استفاده هستند. همچنين ربات‌هاي بيوهيبريدي تنها مي‌توانند در محدوده دماي مناسب زندگي کنند، بنابراين در دماي خيلي سرد يا خيلي گرم قابل استفاده نخواهند بود.

ريکوتي مي‌گويد: «با وجود تمام مشکلات، حوزه ربات‌هاي بيوهيبريدي به‌سرعت در حال رشد است و هر روز روياها را به واقعيت تبديل مي‌کند».

ممکن است در آينده نزديک، نسل سايبورگي انسان‌ها با استفاده از داروهاي رباتيک بيوهيبريدي که توسط يک دکتر اندرويدي تجويز شده است، درمان شوند.

شرکت خودروسازي قايق تفريحي مي سازد

يک شرکت خودروسازي قايق تفريحي ساخته که در آن از يک کنسول نمايشگر لمسي استفاده شده است. اين سيستم به طور خودکار جهت يابي، نور، واي فاي، وضعيت هوا و سيستم هاي سرگرمي را کنترل مي کند.

به گزارش نيواطلس، پژو با همکاري شرکت Benetau يک قايق تفريحي پرسرعت است.

اين قايق که Sea Drive نام گرفته مملو از فناوري هاي نوين است و براي نمايشگاه قايق پاريس ساخته مي شود. در اين قايق از کنسول نمايشگر لمسي i-Cockpit پژو استفاده شده است. درهمين راستا شرکت خودروسازي فناوري هاي اتومبيل خود را با سيستم هاي دريايي ترکيب کرده و آن را Ship Control ناميده است.

اين سيستم مي تواند به طور خودکار جهت يابي، نور، اينترنت واي فاي، وضعيت هوا و سيستم هاي سرگرمي را کنترل کند. علاوه برآن شامل ويژگي هايي مانند مديريت پمپ را نيز دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي