جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723

 معادلات انرژي 

 آمريکا از انتقال گاز ايران به پاکستان حمايت مي‌کند

مدير هيئت آژانس آمريکايي توسعه بين المللي در پاکستان ادعا کرد آمريکا از پروژه خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان، که يک سرمايه گذاري حياتي براي مردم و اقتصاد پاکستان است حمايت مي کند.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري تريبيون، جري بيسون، مدير هيئت آژانس آمريکايي توسعه بين المللي در پاکستان گفت، دولت آمريکا از سرمايه گذاري هاي زيرساختي روسيه براي احداث يک خط لوله زير دريايي انتقال گاز از ايران که موجب تقويت اقتصاد پاکستان و بهبود زندگي مردم اين کشور خواهد شد حمايت مي کند.

وي به خبرنگاران گفت: مي توانيم نگاهي به اين پروژه (طرح روسيه براي ساخت خط لوله انتقال گاز ايران) بياندازيم. هرگونه سرمايه گذاري در زيرساخت ها چه از سوي چين، روسيه، بانک جهاني يا بانک توسعه آسيايي و هر سرمايه گذاري اي که به سود مردم و اقتصاد پاکستان باشد ما از آن حمايت مي کنيم.ما هيچ نظر خاصي در مورد اينکه پول از کجا مي آيد نداريم. ما از تلاش دولت پاکستان براي ارتقاء زندگي مردم اين کشور حمايت مي کنيم.

وي با بيان اينکه پاکستان يک کشور داراي حاکميت است، تاکيد کرد که آمريکا از پروژه خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان، که يک سرمايه گذاري حياتي براي مردم و اقتصاد پاکستان است حمايت مي کند.

اوپک:

توليد نفت ايران دومين ماه متوالي کاهش يافت

اوپک در جديدترين گزارش ماهيانه خود اعلام کرد، ميزان توليد نفت ايران در ماه نوامبر با 2 هزار و 200 بشکه کاهش نسبت به ماه قبل به 3.81 ميليون بشکه در روز رسيد.به گزارش ايسنا، اوپک در جديدترين گزارش ماهيانه خود به نقل از منابع ثانويه اعلام کرد، ميزان توليد نفت ايران در ماه نوامبر با 2 هزار و 200 بشکه کاهش نسبت به ماه قبل به 3.81 ميليون بشکه در روز کاهش يافته است. اين دومين کاهش متوالي ماهانه توليد نفت ايران است.

آمارهاي اوپک نشان مي دهد که سومين توليد کننده بزرگ اين سازمان به سقف توليد تعيين شده از سوي اوپک پايبند بوده است. بر اساس توافق کاهش توليد ايران موطف شده توليد خود را در سطح حدود 3.8 ميليون بشکه در روز حفظ کند.

آمارهاي ارائه شده از سوي دولت ايران به دبيرخانه اوپک نشان مي دهد که ميزان توليد نفت ايران در اين ماه با 68 هزار بشکه افزايش به 3.878 ميليون بشکه در روز رسيده است.

در مجموع ميزان کل توليد نفت اوپک در ماه نوامبر با 133 هزار بشکه کاهش مواجه بوده است.

اين گزارش همچنين حاکي است، قيمت متوسط نفت خام سنگين ايران در ماه نوامبر با رشدي 4 دلار و 98 سنتي (9.2 درصدي) مواجه بوده است.

ايران تا 100 سال ديگر نفت دارد

اگر توليد روزانه نفت را در طي سالهاي آينده در مقدار کنوني و ضريب بازيافت مخازن نفتي کشور را نيز برابر با ميزان فعلي فرض کنيم، حدود 70 سال نفت داريم؛ اما يکي از مديران نفتي کشور معتقد است با توجه به سير صعودي روند اکتشافات، تا 100 سال ديگر نفت داريم.به گزارش ايرنا، ايران چهارمين دارنده ذخاير نفتي دنيا به شمارمي رود. ذخاير درجاي نفت خام ايران که در ابتداي مهرماه سال گذشته 711.5 ميليارد بشکه بود، با انجام طرح هاي اکتشافي موفق، در ابتداي مهرماه سال جاري به بيش از 712 ميليارد بشکه رسيد.

متوسط ضريب بازيافت مخازن نفتي کشور 24.65 درصد است، ازاين رو 175.15 ميليارد بشکه از ذخاير درجاي 712 ميليارد بشکه اي نفت ايران قابل برداشت است.

همچنين ذخاير نفت باقيمانده قابل برداشت کشورمان که سال گذشته در ميانه سال 102 ميليارد بشکه بود، پس از يکسال، با کاهش يک ميليارد بشکه اي در ميانه سال جاري به 101 ميليارد بشکه رسيده است.به عبارتي از مجموع 712 ميليارد بشکه ذخاير درجاي نفت در ايران، 175.15 ميليارد بشکه قابل برداشت است که از اين رقم تا ميانه امسال حدود 74 ميليارد بشکه برداشت شده و 101 ميليارد بشکه ديگر قابل برداشت است.اگر مقدار توليد نفت ايران را در طي سالهاي آينده در مقدار کنوني (حدود 4 ميليون بشکه در روز) و ضريب بازيافت مخازن نفتي کشورمان را نيز در طي سالهاي آينده برابر با ميزان فعلي فرض کنيم، حدود 70 سال نفت داريم.

با اين وجود، هم احتمال افزايش توليد روزانه نفت کشور و هم با ارتقاي سطح فناوري، احتمال افزايش ضريب بازيافت مخازن نفتي ايران وجود دارد. با تمام اين اوصاف نبايد نقش اکتشاف را نيز در افزايش سطح ذخاير نفتي کشور ناديده گرفت.

هنوز در بخش اعظمي از پهنه ايران اکتشافات نفتي انجام نشده و بهمن سليماني، معاون امور اکتشاف مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران معتقد است که ايران با توجه به سير صعودي روند اکتشاف نفت تا حدود 100 سال آينده نفت دارد. وي در اين خصوص گفت: "صنعت نفت ايران پس از انقلاب به ويژه بعد از جنگ تحميلي در حوزه اکتشاف عملکرد قابل توجهي داشته است.

در صورت ادامه روند کنوني، تا حدود 100 سال ديگر نفت و حدود 165 سال ديگر گاز براي توليد داريم زيرا صنعت نفت ايران با تکيه بر توان داخلي و بهره‎گيري از دانش و تکنيک‎هاي روز دنيا در زمينه اکتشاف، کارنامه خوبي در اين زمينه داشته و برنامه بهبود مستمر را سرلوحه کاري خود قرار داده است."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي