جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5733

 استفاده گله داران از گوشي و حسگر براي حفاظت از گوزن ها 

 کنترل حيوانات در مراتع بزرگ به خصوص در هواي سرد و زمستاني کار دشواري است و گله داران براي اين کار با موانع و دشواري هاي زيادي روبرو هستند.به گزارش ديجيتال ترندز، اما فناوري به حل اين مشکل نيز کمک کرده است. بررسي ها نشان مي دهد همه ساله هزاران گوزن در فنلاند و به خصوص در نقاط شمالي اين کشور به علت حملات گرگ ها و ديگر حيوانات وحشي و همين طور در اثر شليک شکارچيان يا تصادف با خودروها مي ميرند.

اين پديده خسارات زيادي به گله داران وارد مي کند و استفاده از روش هاي سنتي براي حل اين مشکل فايده اي نداشته است. انجمن گله داران فنلاند براي مقابله با اين مشکل نصب حسگر بر روي بدن گوزن ها را از طريق آويزان کردن گردن بندي کوچک به آنها آغاز کرده تا گله داران با استفاده از يک برنامه تلفن همراه به سرعت بتوانند از موقعيت هر گوزن مطلع شوند.

از اين طريق مي توان اطلاعات علمي ارزشمندي را نيز در مورد مسيرهاي حرکت و جابجايي گوزن ها در جنگل ها کسب کرد و موقعيت حيوانات مجروح شده را که مدت زيادي به حرکت مانده اند به سرعت شناسايي کرده و براي نجاتشان اقدام کرد.همچنين با استفاده از حسگر و برنامه يادشده مي توان با يافتن سريع تر گوزن هاي مرده، اطلاعات دقيق تر و بيشتري را در مورد دليل مرگ هر يک از آنها جمع آوري کرد تا بر همين اساس سيستم هاي جديدي براي حفاظت از گوزن ها به کار گرفته شود.

راه اندازي اين شبکه با همکاري تعدادي شرکت خصوصي در فرانسه و فنلاند صورت گرفته است و انتظار مي رود در آينده حسگرهاي مورد استفاده به اين منظور کوچک تر شوند و دقت آنها در زمينه نمايش موقعيت مکاني گوزن ها نيز بيشتر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي