جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5733

 خبرها 

 زلرله 4.2 ريشتري در تهران و کرج با 57مصدوم

استان هاي تهران و البرز ساعت 54 دقيقه پس از نيمه شب گذشته با زلزله 4.2 ريشتري لرزيدند.

ساعت 00:54 بامداد روز گذشته (6 دي‌ماه) زلزله 4.2 ريشتري تهران و البرز حوالي ملارد را لرزاند.

به گزارش عصرايران؛ زمين لرزه در تهران، کرج، شهريار، رباط کريم و اسلامشهر احساس شد. برخي مردم در پي زلزله خانه هاي خود را ترک کردند و به خيابانها رفتند.

گزارش مقدماتي زمين‌لرزه

بزرگي: 4.2

محل وقوع: مرز استانهاي تهران و البرز - حوالي ملارد(تهران)

تاريخ و زمان وقوع به وقت محلي: 1396/10/06 00:54:33

طول جغرافيايي: 50.93

عرض جغرافيايي: 35.68

عمق زمين‌لرزه: 12 کيلومتر

نزديک‌ترين شهرها:

4 کيلومتري ملارد (تهران)

7 کيلومتري مشكين دشت (البرز)

7 کيلومتري صفا دشت (تهران)

در پي اين حادثه 46 نفر در استان البرز مصدوم شدند

مديركل مديريت بحران استانداري البرز در گفتگو با مهر گفت: حدود 46 مصدوم بر اثر فرار و خروج اضطراري از ساختمان ها گزارش شده که 3 تن در بيمارستان بستري شده اند که اين امر صدمه ناشي از تخريب و آسيب مستقيم زلزله محسوب نمي شود.4 مصدوم در زلزله ملارد.

تشکيل کانون تطهيرکنندگان داوطلب

جلسه ستاد مديريت بحران شهر تهران بامداد امروز به رياست شهردار تهران به منظور بررسي و هماهنگي اقدامات پس از پس لرزه 4.2 ريشتري شب گذشته ملارد برگزار شد.

به گزارش مهر، محمدعلي نجفي طي سخناني در جريان اين جلسه با اشاره به تجربه زلزله هفته گذشته در ملارد و هماهنگي صورت گرفته ميان دستگاه هاي مسئول، گفت: تجربه بار اول به ما کمک فراواني کرد؛ چرا که به مجرب وقوع پس لرزه شب گذشته هر دستگاهي مي دانست چه کاري بايد انجام دهد و اقدامات خود را بلافاصله انجام داد.

وي با اشاره به دستورالعمل 10 ماده اي ستاد مديريت بحران شهر تهران که در جلسه گذشته اين ستاد مورد تصويب قرار گرفته بود، تصريح کرد: بر اساس اين دستورالعمل تمامي دستگاه هاي مسئول موظف هستند نيازهاي خود را براي اجراي ماموريت هايي که در مصوبه سال 89 دولت بر عهده آنها گذاشته شده است، اعلام کنند؛ از اين رو تمامي دستگاه ها بايد طبق زمانبندي اعلام شده بررسي هاي لازم را صورت داده و نيازهاي خود را به شوراي هماهنگي مديريت بحران اعلام کنند تا مورد جمع بندي قرار گيرد.به گفته نجفي آن بخش از نيازهاي دستگاه ها که در اختيار شوراي هماهنگي مديريت بحران شهر تهران و شهرداري تهران خواهد بود در اسرع وقت برطرف خواهد شد و ساير ملزومات مورد نياز نيز در دولت و مجلس شوراي اسلامي مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد تا حداقل نيازهاي دستگاه ها براي اجراي ماموريت هاي محوله در زمان بروز بحران تامين شود.

وي با تاکيد بر ضرورت برنامه ريزي درازمدت و پياده سازي سيستم علمي براي مديريت بحران شهر تهران، تاکيد کرد: به جز اقدامات دستگاه هاي مسئول همچون هلال احمر، اورژانس، آتش نشاني و ... ضروري است براي سازماندهي گروه هاي مردمي در زمان وقوع بحران نيز اقدام کنيم تا مشخص شود گروه هاي اول، دوم و سوم مردمي بر حسب نوع حادثه، به چه صورت فراخوان داده مي شوند.شهردار تهران بر ضرورت اولويت بندي اقدامات دستگاه هاي مسئول در زمان بروز بحران نيز تاکيد کرد و گفت: براي هر دستگاهي بايد وظايف محوله بر حسب نوع اولويت آنها تعريف شود تا در زمان بروز بحران، امکان مديريت وجود داشته باشد.

در جريان اين جلسه مجتبي يزداني، معاون خدمات شهري شهرداري تهران ضمن ارائه گزارشي از آماده باش نيروهاي شهرداري گفت: با توجه به بازگشايي سوله هاي مديريت بحران، پارک ها و بوستان ها پس از زلزله شب گذشته، تعدادي از شهروندان در برخي پارک ها و بوستان ها استقرار يافتند اما جمعيت نسبت به زلزله هفته گذشته بسيار کمتر بود.

همچنين در ادامه جلسه سعيد خال، مدير عامل سازمان بهشت زهرا (س) با اشاره به آمادگي اين مجموعه و شهرداري حرم مطهر به منظور خدمت رساني در مواقع بروز بحران، تاکيد کرد: حرم امام خميني (ره) در مواقع بروز بحران به صورت شبانه روزي مي تواند محل اسکان اضطراري شهروندان باشد.

آمادگي بيش از 2 هزار بوستان تهران در مواقع بروز بحران

علي محمد مختاري، مدير عامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با اشاره به حضور تعدادي از شهروندان در بوستان هاي پايتخت در ساعات ابتدايي وقوع زلزله، به ارائه گزارشي از آمادگي بوستان هاي پايتخت براي خدمت رساني به شهروندان در مواقع بحران و همچنين اقدامات صورت گرفته به منظور تامين نيازهاي اوليه شهروندان پرداخت.

افزايش ناوگان موتوري اورژانس در پايتخت

صابري نيا، رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي نيز طي سخناني با اشاره به فراخوان نيروها و آماده باش 100 درصد اورژانس پس از پس لرزه شب گذشته ملارد، از استقرار فوري نيروهاي اورژانس در ميادين اصلي و نقاط پر تردد شهر خبر داد.

وي با اشاره به نياز اورژانس تهران به تعدادي پد بالگرد براي امداد رساني در مواقع بروز بحران، از افزوده شدن 200 موتورلانس به مجموعه اورژانس خبر داد و خواستار توجه بيشتر به منظور افزايش ناوگان موتوري اورژانس شهر تهران براي خدمت رساني بهتر در زمان وقوع بحران شد.

اسکان اضطراري بيش از 20 هزار زلزله زده شهرستان کوهبنان

رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر گفت:از 30 آذر تا 6 دي ماه به 20 هزار 65 نفر خدمات اسکان اضطراري با برپايي 4 هزار و 13 دستگاه چادر انجام شده است.

مرتضي سليمي رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛در خصوص خدمات امداد و نجات هلال احمر در زمين لرزه 5.2 ريشتري کوهبنان استان کرمان اظهار کرد:از 30 آذر که زلزله5.2 ريشتري در کوهبنان کرمان رخ داد تا 6 دي ماه شاهد 227 پس لرزه در اين منطقه بوديم.وي با بيان اينکه امدادگران هلال احمر 31 شهر و روستا در شهرستان کوهبنان را ارزيابي کردند، گفت: در حال حاضر امدادگران در شهر کوهبنان و 18 روستاي ديگر در حال امداد رساني هستند.رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر ادامه داد: در حال حاضر به 20 هزار 65 نفر خدمات اسکان اضطراري با برپايي 4 هزار و 13 دستگاه چادر انجام شده است.سليمي بيان کرد:42 نفر در اين زلزله مصدوم شدند و 3 نفر به مراکز امدادي هلال احمر منتقل شدند.وي گفت:در عمليات امدادرساني به مناطق زلزله زده کوهبنان 585 امدادگر در قالب 117 تيم عملياتي شرکت کردند و 430 شعله والور را بين زلزله زده ها توزيع کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي