جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5744

 سرمقاله 

بوي باروت در خاورميانه پيچيده است

حميدرضا عسگري

گويا مفهوم آرامش و خاورميانه تناقضي ذاتي با يکديگر دارند و امکان توام بودن آنها نيست. مسئله نفت، فلسطين، کردها، جنگ اعراب، انقلاب هاي سفارشي، سقوط حکومت ها، رقابت تسليحاتي، تهديدهاي هسته اي،اختلافات گسترده همسايگان و... تنها بخشي از نمونه هاي نادرناآرامي ها در اين منطقه است.

خاورميانه ميدان رقابت، درگيري نظامي، تسويه حساب هاي سياسي و اقتصادي قدرت هاي جهاني و منطقه اي گرديده و مدام بنابر خواسته و سياست ابرقدرت ها درحال تغيير و تحول است. تحولاتي که حاصل آن جز ناامني و تنش براي ساکنان اين منطقه چيز ديگري نيست. حافظه تاريخي خاورميانه نشان مي دهد که افزايش درگيري هاي لفظي و رويارويي هاي نيابتي در منطقه، خبراز آشوب و بحراني بزرگ دارد.

امروز بوي باروت در سرتاسر خاورميانه پيچيده است. اگر نگاهي بر تحولات منطقه به ويژه مناطقي که حضور ايران در آن پررنگ است داشته باشيم، مشاهده مي کنيم ميدان بازي درحال تغيير وضعيت و باز شدن مرحله اي جديد است. از ديدگاه تهران سيگنال هايي که از واشنگتن ارسال مي شود هيچ نشاني از کاهش تنش و يا حداقل مديريت آن ندارد. دولت جديد امريکا، هر روز نقشه و مخالفتي جديد براي ايران داشته و دراين مسير هيچ ابايي دراستفاده از تمام ابزار حقوقي، سياسي، مالي و نظامي خود ندارد.

برخلاف تصور بسياري که ترامپ را فردي غير طبيعي مي دانند بايد گفت که رئيس جمهور امريکا به خوبي مي داند که به دنبال چيست. ترامپ پس از آنکه ديد در آشوب سوريه به واسطه حضور روس ها قادر به محدودسازي ايران نيست. تصميم گرفت با تنها گذاشتن متحدان سوريه در اين ميدان ضمن تحميل هزينه ها، از جبهه ديگري براي رويارويي با آنها وارد شود.

او با صدور فرمان انتقال سفارت امريکا به قدس، اين پيام را به خاورميانه داد که واشنگتن به دنبال تغيير همه معادلات است. حتي اگر اين تغيير به معناي ويران کردن طرح صلحي باشد که آمريکايي ها بنيانگذار آن بوده و سال ها داعيه رهبري آن را داشتند. بسيار تأمل برانگيز است که محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام مي کند که آمريکا را به عنوان يک ميانجي عادل در مذاکرات صلح به رسميت نمي شناسد چرا که اساسا معماري اين طرح، آمريکايي است . زماني که کاخ سفيد به اين نتيجه رسيد که طرح صلح خاورميانه، اسراييل را از دشمن حکومت هاي عربي به دوست آنها تغيير داد، با زدن زير ميز مذاکرات فلسطين، و دادن امتيازي ارزشمند به تل آويو به اين طرح پايان داد.

حال نوبت تجويز نسخه جديد آمريکايي ها براي خاورميانه است. طبيعي است که لازمه اين امر تغيير وضعيت موجود است. بزرگترين مانع در برابر نسخه آمريکايي ها، اردوگاه ايران است. به اعتقاد واشنگتن، تهران پا را فراتر از حدود خود گذاشته است. بنابراين اولويت آمريکايي ها، محدود کردن نفوذ ايران در خاورميانه است که از تهران تا بيروت گسترش يافته است.

لذا مي بينيم که ايران و عربستان به شديدترين رويارويي تاريخ سياسي خود نزديک شده و گام بعدي مخاصمت آنها صرفاً جنگ خواهد بود. از سوي ديگر اسرائيل در سوريه به طور مستقيم با ايران وارد ميدان مبارزه شده و خط قرمز خود در بلندي هاي جولان براي ايران ترسيم کرده و حاضر به پذيرش تقويت ايران در اين مناطق نيست.

تشکيل جبهه اعراب و اسرائيل عليه ايران يکي از محورهاي اصلي نسخه جديد آمريکا براي خاورميانه است. مسلماً اين دوستي صرفاً براي پرهيز از درگيري و دشمني نيست، بلکه هدفي مهمتر در بطن خود دارد و آن هدف به احتمال زياد رويارويي با ايران خواهد بود.

هرچند که در عالم سياست هيچ موضوعي ثابت و قطعي نيست، اما با اين روند، به نظر مي رسد خاورميانه دير يا زود ناگزير در ايستگاه جنگ توقف خواهد کرد. جنگي که اين بار نيابتي نخواهد بود و ممکن است قدرت هاي منطقه اي و جهاني را در مقابل يکديگر قرار دهد.همه نشانه ها حاکي از آن است که شيپور آغاز اين جنگ در دست ترامپ و آغازگر آن اسراييل و اعراب خواهند بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي