جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746

 سرمقاله 

زلزله‌زدگان؛ فراموشاني در لابه‌لاي هيجانات زودگذر

آذر فخري 

طي دو سه ماه اخير، کشور ما دچار انواع مختلف آشفتگي‌ها و درد و داغ‌ها بود و هم‌چنان هست. آشفتگي‌ها و داغ‌هاي بيشتر جبران‌ناپذيري چون زلزله در مناطق غرب کشور، که مدتي است در ميان تاب و تب‌هاي تحرکات اجتماعي و اقتصادي و سياسي، دارد به محاق فراموشي سپرده مي‌شود.

مشکل اساسي ما، به عنوان ملتي بيشتر تابع احساسات و شور جمعي و نيز تابع رسانه‌هاي ملي و غيرمليِ پر سروصدا و هوچي‌گر، تا عملگرا و صادق، اين است که به‌همان نسبت که دچار هيجان و جنب‌وجوش مي‌شويم و براي کمک‌رساني و امداد به هموطنان‌مان، سر از پا نمي‌شناسيم، به‌همان نسبت نيز، به‌سرعت دچار فروکش شور و هيجان‌هاي خود شده و ناگهان، نوعي سکوت و خاموشي و انفعال در پيش مي گيريم

آن‌چه شوربختانه در اين مدت ديده و عميقا احساس مي‌شود، فراموش شدن آسيب و درد و رنج مصيبت‌ديدگان مناطق زلزله‌زده در ميان هياهوها و هيجان‌هاي سياسي و اقتصادي است و اين تنها نه مختص مردم، که شامل مسئولان نيز مي‌شود؛ چرا که اساسا سازمان‌ها و نهادهاي دولتي از راس هرم گرفته تا کف آن، تقريبا همه در کار هم دخالت مي‌کنند و آن‌چه به‌درستي و به سامان به‌آن پرداخته نمي‌شود، وظايف اصلي هر سازمان و نهاد است. در حالي‌که اگر هر کدام از اين‌ها در حيطه‌ي مسئوليت، تعهد و يا تخصص خود عمل مي‌کردند و در همان مسيري که در آن قرار گرفته‌اند، گام برمي‌داشتند، و مصرانه و پي گيرانه، براي ادامه‌ي روند بازسازي، برنامه‌هاي جامع، مدون و کارشناسانه اي ارائه مي‌دادند، طبعا آسيب‌ديدگان زلزله زده، تا به‌حال به سامان رسيده بودند، يا حداقل حل و فصل مشکلات‌شان جريان عادي خود را طي مي‌کرد.

متاسفانه،شيوه‌ي‌ برخورد با مسائل و مشکلات مبتلابه اجتماعي به گونه‌اي است که نوعي بي‌هدفي، پراکنده‌کاري و بي‌برنامگي در اداره‌ي امور ديده مي‌شود. و از همين‌جاست که صداي دردآلود زلزله‌ديدگاني که هنوز منتظر کانکس و يا ترميم خانه‌هاي ويران خود هستند و نيز اقشار آسيب‌ديده در سطوح مختلف شهروندي؛ هم‌چون زنان و کودکان دست‌فروش و معتاد و کارتن خواب، شنيده نمي‌شود، يا آن گوشي که بايد شنوا باشد، در اين ميان غايب است.

مطالبات مردمي، آن‌چنان که دولت‌مردان خود به آن تصريح داشته و دارند، حق مردم است و مسئولاني که توسط همين مردم انتخاب شده‌اند، موظفند، تحت هر شرايطي، خواسته‌هاي به‌حق آنان را پاسخ گويند و به مردم در بهره‌مندي از حداقل حقوق انساني و زيستي در جامعه، ياري رسانند و نيازهاي گوناگون آنان را ناديده نگيرند و کم اهميت نپندارند.

فراموش کردن، به گوشه و زاويه راندن، البته خود عامل محرکي براي احساس نااميدي مردمان آسيب ديده‌اي است که در فصل سرما، هنوز از کمترين امکانات لازم برخوردار نيستند. اميد مي رود مسئولان در هر سطح و هر ميزان از اراده و توان که هستند، هم‌چون بسياري از تشکلات مردم‌نهادي که هنوز در مناطق زلزله‌زده حضور دارند، آگاه به مسئوليت خطير خويش در برابر مردم، با بصيرت و دورانديشي، به فکر حل مشکلات عديده‌اي باشند که روي زمينِ زلزله و در جسم و جان زلزله‌ديدگان، باقي مانده‌است.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي