جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746

 يك نكته از هزاران 

 كاستي‌هاي آزاردهنده يك فرودگاه بين‌المللي!

در حالي كه مدتهاست ضرورت رونق دادن به مسأله گردشگري و تأثير آن در ايجاد فرصت‌هاي شغلي، تقويت وجهه بين‌المللي كشور و... مطرح شده، اما همچنان در عمل، شاهد ضعيف بودن زيرساخت‌ها براي تحقق اين امر هستيم. براي مثال، يكي از نخستين مواردي كه هر گردشگري در بدو ورود به يك كشور و آخرين مكاني كه قبل از ترك يك كشور، با آن مواجه مي‌شود، فضاي فرودگاهي و امكانات موجود در آن است. حال، فرودگاهي همچون فرودگاه امام خميني(ره) عليرغم اينكه همواره به عنوان فرودگاهي بين‌المللي از آن ياد مي‌شود، در زمينه بديهي‌ترين امكاناتي كه انتظار مي‌رود به مسافران خود ارائه دهد، داراي نواقص و كمبودهاي فراواني است.

يكي از نمونه‌هاي اين فقدان امكانات، وضعيت اسفناك سرويس‌هاي بهداشتي در محوطه اين فرودگاه است. براي مسافراني كه گذرشان به اين فرودگاه بين‌المللي! مي‌افتد، درابتداي مسير ورود مسافران به فرودگاه و در انتهاي مسير خروج از فرودگاه ، تنها يك سرويس بهداشتي تعبيه شده كه از لحاظ بهداشتي، در بدترين وضعيت ممكن و بيش‌تر، يادآور سرويس‌هاي بهداشتي جاده‌اي و بين‌راهي است تا سرويس بهداشتي يك فرودگاه بزرگ! حال آن كه نخستين توقعي كه از يك فرودگاه بين‌المللي مي‌رود اين است كه در زمينه تأمين امكانات حداقلي، موفق عمل كرده باشد. به راستي، چرا خدمات‌دهي در چنين مكاني بايد تا اين اندازه ضعيف باشد؟!

همه اينها در حالي است كه به عنوان مثال، نگاهي به تاريخچه و روند پيشرفت كشوري مانند دبي كه امروز، به يكي از جاذبه‌هاي مهم توريستي دنيا تبديل شده، مي‌تواند راز عدم موفقيت ما در زمينه جذب توريست و در مقابل، موفقيت كشوري همانند دبي در اين زمينه را برملا كند.

كشوري كه شايد پيش‌تر، كسي باور نمي‌كرد مردم آن در عرض نيم قرن، از شترسواري به مالکيت يکي از بهترين خطوط هوايي جهان و پيشرفتي چشمگير برسند كه نياز به توضيح ندارد. در فرودگاه دبي، خدمات رفاهي متنوعي ازجمله مراكز پزشكي و اورژانس، حمام، فروشگاههايي براي خريد پوشاك، جواهرآلات، موزه و.... تعبيه شده كه اهميت و حساسيت مقوله رضايت مسافران از فرودگاه را نشان مي‌دهد.

با وجودي كه بسياري از كشورها در جهان امروز، به توريسم به مثابه صنعتي جدي براي كسب درآمد مي‌نگرند و سالانه از اين مسير، ثروت فراواني عايدشان مي‌شود، ما همچنان در ساختن نخستين پله‌ها براي بالا رفتن از نردبان توسعه مبتني بر گردشگري، تعلل مي‌كنيم و تصورمان اين است كه صرفاً با افزودن واژه «بين‌المللي» به اسامي اماكن و سازمانها، به پيشرفتي كه انتظار مي‌رود، دست پيدا كرده‌ايم!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي