جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746

 خبر 

 بهبود عوارض حمله قلبي با برچسب ساخته شده از سلول انسان

محققان دانشگاه آلاباما براي اولين بار برچسب‌هاي عضلاني قلب را که با استفاده از سلول‌هاي انسان در آزمايشگاه ساخته شده‌اند، با شبيه‌سازي مدل حمله قلبي، روي حيوانات بزرگ مورد آزمايش قرار دادند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، نتايج اين تحقيقات نشان‌دهنده بهبود چشمگير در فرآيند ريکاوري پس از حمله قلبي است و محققان را يک گام به ترميم بافت مرده قلب با استفاده از برچسب‌هاي عضلاني، نزديک مي‌کند.

ابعاد هر يک از اين برچسب‌ها 4 در 2 سانتيمتر است و ضخامت آنها به 1.3 ميلي‌متر مي‌رسد.

اين برچسب‌ها از ترکيب سه نوع سلول شامل چهار ميليون سلول عضلاني، دو ميليون سلول لايه درون‌رگي و دو ميليون سلول ماهيچه صاف ساخته شده‌اند.

محققان در اين آزمايش دريافتند با پيوند دو برچسب روي بخش مرده عضلات قلب يک خوک موجب بهبود چشمگير عملکرد بطن چپ آن مي‌شود.

همچنين اين برچسب‌ها موجب کاهش اندازه بخش مرده عضلات قلب، کاهش فشار به ديواره‌هاي آن و همچنين کاهش پديده خزان ياخته‌اي در حاشيه بافت مرده قلب مي‌شوند.

خزان ياخته‌اي پديده‌اي است که در آن سلول‌ها طي يک فرآيند برنامه‌ريزي شده مي‌ميرند.

يکي از عوامل تاثيرگذاري برچسب عضلاني قلب، آزاد شدن حباب‌هاي مايع موسوم به وزيکول از سلول‌هاي آن است. اين حباب‌ها پروتئين و RNA را از يک سلول به سلول ديگر مي‌برند و يک شيوه متداول ارتباط بين سلولي محسوب مي شوند که هنوز به درستي شناخته نشده است.

در اين آزمايش محققان متوجه شدند وزيکول‌هاي آزاد شده از برچسب‌هاي قلبي از سلول‌هاي عضلاني قلب محافظت مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي