جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5750

 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار ميهمانان سيزدهمين اجلاس بين المجالس کشورهاي اسلامي:
 ضرورت اعلام صريح مواضع جهان اسلام در موضوعات اساسي 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار ميهمانان شرکت کننده در سيزدهمين اجلاس بين المجالس کشورهاي اسلامي، با تأکيد بر اينکه دنياي اسلام بايد در مسائل اساسي با صراحت و با صداي بلند سخن و موضع خود را بگويد، «فلسطين» و «اتحاد دنياي اسلام» را از جمله موضوعات اساسي برشمردند و گفتند: يکي از موضوعات اصلي و بسيار مهم دنياي اسلام، «تلاش براي پيشرفت علمي» است که تجربه جمهوري اسلامي ايران نشان داد، با تلاش و با تکيه بر جوانان مي توان رتبه علمي خود را ارتقا داد و در بخشهاي مهمي، در مرز دانش قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به وظيفه ديني و تاريخي کشورها و دولتهاي اسلامي در قبال تحولات مهمي که در دنيا در حال روي دادن است، گفتند: دنياي اسلام، امروز بايد در موضوعات مهم و اساسي نقش آفريني کند و نگذارد تجربه تلخ دهه هاي گذشته و تسلط قدرتها و آثار بلندمدت آن، تکرار شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به طرح مسائل ميانمار و کشمير در اجلاس بين المجالس اسلامي و در عين حال غفلت از طرح مسائل بسيار مهم يمن و بحرين در اين اجلاس، افزودند: بايد در مسائل اساسي دنياي اسلام صريح سخن گفت زيرا با صراحت، مي توان جريان سازي کرد و در افکار عمومي مردم و نخبگان جهان تأثيرگذار بود.

مي توان جريان امپراطوري تبليغاتي غرب را شکست داد

ايشان تأکيد کردند: نبايد گذاشت که امپراطوري خطرناک تبليغاتي غرب که عمدتاً به دست صهيونيست‌ها اداره مي شود، مسائل مهم دنياي اسلام را ناديده بگيرد و با توطئه‌ي سکوت، مسائل اصلي امت اسلامي را محو کند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه مي توان جريان امپراطوري تبليغاتي غرب را شکست داد، خاطرنشان کردند: شکست دادن صهيونيست‌ها در جنگ نرم امکان پذير است، همانگونه که آنها در جنگ سخت و در لبنان شکست خوردند و مجبور به اعتراف به آن شدند.

حضرت آيت الله خامنه اي موضوع فلسطين را در رأس مسائل دنياي اسلام دانستند و گفتند: در قضيه فلسطين، سه حادثه «اشغال سرزمين»، «تبعيد دسته جمعي و ميليوني مردم» و «قتل عام و جنايت عظيم بشري» اتفاق افتاده است که اين ستم در تاريخ نظير ندارد.

ايشان، دفاع از فلسطين را وظيفه همه دانستند و تأکيد کردند: نبايد تصور شود که مقابله با رژيم صهيونيستي فايده اي ندارد بلکه به اذن و لطف خداوند، مجاهدت ها در مقابل رژيم صهيونيستي به نتيجه خواهد رسيد، همانگونه که جريان مقاومت نسبت به سالهاي قبل، پيشرفت کرده است.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: صهيونيست‌ها، روزي شعار «از نيل تا فرات» را مي دادند اما اکنون براي محافظت از خود مجبور به ديوارکشي شده اند.

ضرورت «اتحاد دنياي اسلام» در مسئله فلسطين

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: بدون ترديد فلسطين يک مجموعه و تاريخ «از بحر تا نهر» است و قدس نيز پايتخت آن است و امکان هيچ خدشه اي بر اين حقيقت، وجود ندارد.

ايشان، اقدام اخير امريکا نسبت به قدس را «غلط زيادي» خواندند و گفتند: آنها قادر به انجام چنين کاري نخواهند بود و تلاش هاي آنها به سرانجام نخواهد رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: دولت‌هايي که در منطقه به امريکايي‌ها کمک و با رژيم صهيونيستي همکاري مي‌کنند تا با برادران مسلمان ستيز کنند، مرتکب خيانت صريح مي شوند، همانند کاري که سعودي‌ها انجام مي دهند.

حضرت آيت الله خامنه اي، «اتحاد دنياي اسلام» را يکي ديگر از مسائل اساسي برشمردند و گفتند: ما معتقديم اتحاد دنياي اسلام که داراي جمعيت زياد و امکانات فراوان و جايگاه بسيار حساس در دنيا است، مي تواند زمينه‌ساز شکل گيري يک قدرت بزرگ و اثرگذار شود و ما حتي به کساني که صريحاً با ما دشمني مي‌کنند، گفته‌ايم آماده برخورد برادرانه هستيم، اگرچه آنها چنين رويکردي ندارند.

ايشان با تأکيد بر لزوم هم افزايي کشورهاي اسلامي، خاطرنشان کردند: نبايد اجازه داد اختلافات و جنگ و خونريزي در دنياي اسلام که عامل اصلي آن نيز امريکايي‌ها و صهيونيست‌ها هستند، زمينه ساز حاشيه امن براي رژيم صهيونيستي شود.

رهبر انقلاب اسلامي، «تلاش براي پيشرفت علمي» را يکي از مسائل و نيازهاي بسيار مهم دنياي اسلام دانستند و افزودند: دنياي غرب با استفاده از علم، به ثروت و قدرت بين المللي رسيد و بر دنيا مسلط شد اما چون ايمان و ظرفيت نداشت، اين علم، منجر به ظلم و استکبار و استثمار شد، بنابراين دنياي اسلام براي رهايي از اين سلطه بايد براي پيشرفت علمي تلاش کند و اين کار امکان پذير است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تجربه موفق ايران در موضوع پيشرفت علمي، خاطرنشان کردند: ايران اسلامي با اتکاء به جوانان خود و در شرايطي که در تحريم قرار داشت، توانست در بخشهاي مهمي، در مرز دانش قرار گيرد در حالي‌که قبلاً در اين بخشها، بسيار عقب بود.

ايشان افزودند: امروز جوانان ايران، در پزشکي، نانو، سلولهاي بنيادي و دانش هسته‌اي کارهاي بزرگي انجام داده‌اند.

افشاي دسيسه هاي دشمن در بلاد اسلامي

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به يک نکته اشاره کردند و آن، «لزوم افشاي ادعاهاي دروغ شيطان اکبر يعني امريکا» بود.حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ادعاي امريکا در حمايت از «حقوق بشر» گفتند: شخصي که امروز در امريکا بر سر کار است، بسيار صريح و عريان مواضع اين کشور را اعلام مي کند؛ البته قبلي‌ها نيز همين مواضع را داشتند ولي به اين صراحت اعلام نمي کردند و نمونه بارز اين موضع، سخنان اخير او درباره افريقا و امريکاي لاتين و نژادهاي ديگر است که مصداق اقدام بر ضد حقوق بشر است؛ بنابراين بايد اين ادعاهاي دروغ را افشا کرد.

ايشان يکي ديگر از ادعاهاي غيرواقعي دولت امريکا را موضوع مبارزه با «تروريسم» خواندند و افزودند: امريکايي‌ها در حالي شعار مبارزه با تروريسم مي‌دهند که صراحتاً از رژيمِ تروريستِ صهيونيستي حمايت مي کنند و همچنين بنا بر اعتراف رئيس جمهور فعلي امريکا در تبليغات انتخاباتي‌اش، عامل اصلي بوجود آوردن داعش بوده‌اند و تا آخرين نفس‌هاي داعش نيز از آن حمايت کردند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: بايد با بيان حقايق و برملا کردن دروغ بودن اين ادعاها، جريان سازي کرد و افکار عمومي مردم و نخبگان را تحت تأثير قرار داد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر لزوم پيگيري موارد ذکر شده در قطعنامه پاياني و کمک به تحقق آنها، گفتند: آنچه که ما توصيه مي کنيم و يا بر آنها اصرار داريم، مواردي است که خودِ ما در عمل انجام داده ايم و به نتيجه رسيده ايم.

تجربه ملت ايران در مردم سالاري ديني

ايشان ايستادگي ملت ايران در مقابل جنگ اقتصادي دشمنان را يکي از اين نمونه ها برشمردند و افزودند: «تحريم» يکي از بخشهاي اين جنگ اقتصادي است که سالهاي متمادي آن را اعمال کردند و به اوج رساندند که امروز نيز ادامه دارد اما ملت ايران ايستادگي کرد و شکست نخورد و امروز از اين تحريم ها ابزاري براي شکوفايي خواهد ساخت.

رهبر انقلاب اسلامي، «مردم‌سالاري ديني» را يکي از ديگر از تجربيات موفق ملت ايران و زمينه‌ساز رشد مادي و معنوي دانستند و تأکيد کردند: مردم ايران با کمک خداوند متعال، تا کنون توطئه هاي امريکا را خنثي کرده اند و از اين پس نيز خنثي خواهند کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي در پايان اظهار اميدواري کردند: حرکت موفق و رو به رشد ملت ايران بتواند انگيزه اي براي قوي تر شدن امت اسلامي در مقابل استکبار شود.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آقاي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در گزارشي از سيزدهمين کنفرانس اتحاديه بين المجالس اسلامي گفت: در اين کنفرانس، رؤساي مجالس کشورهاي اسلامي به موضوعاتي از جمله توسعه همکاري‌هاي اقتصادي و بازرگاني، مسئله تروريسم و دخالت‌هاي آمريکا در ايجاد آشفتگي امنيتي در مناطق اسلامي و نيز مسئله تعرض به قدس شريف پرداختند و تأکيد کردند قدس به سرزمين تاريخي فلسطين تعلق دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي