جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5761

 آفرينش در گفتگو با دکترکاکائي پژوهشگر و کارشناس مسائل ترکيه بررسي کرد؛
 "شاخه زيتون" و سياست «صبر و انتظار» در تحولات سوريه  

 
• آمريکا به دنبال استراتژي حضور بلند مدت در سوريه است

آستانه صبر روس ها در مقابل ترکيه عدم آسيب به مذاکرات سوچي است

حضور و عمليات نظامي ترکيه بلند مدت نيست، اما دامنه دار خواهد بود

حملات نظامي ترکيه عليه مناطق کردنشين سوريه و عفرين همچنان ادامه دارد و آن چنان که رييس جمهور اين کشور مي‌گويد اين حملات تا رسيدن به اهداف نهايي ادامه خواهد داشت. اردوغان عمليات "شاخه زيتون" را تکميل کننده "سپرفرات" دانسته و معتقد است تا آنجا که امنيت ملي ترکيه در خطر باشد ابايي از ورود به خاک سوريه و درگيري با شبه نظاميان نخواهد داشت.

درحال حاضر ترک ها به واسطه دفع خطر کردهاي سوريه و احتمال همبستگي آنها با نيروهاي پ.ک.ک ازمرزهاي شمالي سوريه عبور کرده و تلفات سنگيني به مناطق کردنشين وارد کرده اند. براساس ديدگاه ترکيه هيچ يک از نيروها و مجموعه‌هاي کرد سوريه و سازمان يافته توسط آمريکا نمي‌توانند حتي در نزديکي مرزهاي ترکيه استقرار يابند و ترکيه با هرگونه قوت يافتن اين نيروها رويارويي نظامي خواهد کرد. استدلال ترکيه اين است که اين نيروها زير مجموعه عناوين تروريستي در سوريه هستند که در طول چند سال اخير در سوريه تفسير شده‌ و امنيت ترکيه را نيز به خطر انداخته اند.

نگراني ترکيه از بابت تجزيه سوريه با محوريت کردها

اما روشن است که حملات نظامي ترکيه به مناطق کردنشين سوريه هدفي فراتر از مبارزه با تروريسم دارد. دولت ترکيه به خوبي مي‌داند همه قدرت کردهاي سوريه به برنامه‌هاي آمريکا باز مي‌گردد، آمريکايي که براي استقرار در سوريه و به دست گيري بخشي از سرزمين‌هاي اين کشور براي سال‌هاي آينده بسيار جدي است. از سويي ديگر حضور دراز مدت نيروهاي آمريکا در سوريه ممکن است مجددا انبار باروت تجزيه در منطقه را منفجر کند که به طور قطع دود اصلي آن به چشم ترکيه مي‌رود، گرچه ديگر کشورها نيز از ترکش‌هاي اين انفجار مصون نمي‌مانند.

در سايه پيروزي‌هاي ارتش و ديگر هم پيمانان ارتش سوريه و نيز در سايه پيشروي‌هاي ارتش عراق و نيروهاي حشد الشعبي به سوي مرزهاي مشترک با سوريه، آمريکا در تلاش است که سکان هدايت امنيتي و نظامي درمرزهاي مشترک سوريه و عراق را به دست گيرد که هم به مصالح امنيتي و نظامي آمريکا در خاورميانه باز مي‌گردد و هم به سياست حفظ امنيت اسرائيل در خاورميانه. لذا تشکيل نيروي نظامي مستقل کرد و آموزش آنها اساساً براي تحقق اين هدف آمريکا دنبال مي شود.

مخالفت ترکيه با تشکيل چنين نيروهايي که ارکان اصلي آنها را کردهاي سوريه تشکيل مي‌دهند باعث شد تا دولت آمريکا ترکيه را به اصطلاح متقاعد کند که اين نيروها قرار نيست حضوري در مرزهاي مشترک سوريه با ترکيه يا با ترکيه و عراق داشته باشند. البته امريکا بدون شک قصد دارد اين نيروها را در سوريه سازماندهي کند و از اين امر هم عقب نشيني نمي کند اما هدف اصلي اين نيروها مرزهاي ترکيه نيست بلکه هدف اصلي اين نيروها استقرار بر روي مرزهاي مشترک عراق و سوريه و محدود کردن نفوذ و اقدامات ايران در اين مناطق است.

برهمين اساس جهت شفاف سازي بيشتر تحولات رخ داده در منطقه با دکترسيامک کاکائي پژوهشگر و کارشناس مسائل ترکيه گفتگو کرديم تا نسبت به مواضع وعملکرد کشورهاي دخيل در اين ميدان اطلاعات بيشتري کسب نماييم.

دکترکاکائي در بيان چرايي اوليه عمليات شاخه زيتون معتقد است، حمله و عمليات نظامي ترکيه در مرز سوريه در چارچوب يک نگاه جغرافيايي محور و مبتني بر ملاحظات امنيتي شکل گرفته است. به دليل اينکه مقامات ترکيه و شخص اردوغان نسبت به حساسيت هاي اين کشوردر ارتباط با روند افزايش تحرکات کردها در سوريه ابراز نگراني کرده و به آمريکا اعلام کرده بودند که هيچ نيروي نظامي و شبه نظامي کرد را در مرزهاي خود تحمل نخواهند کرد. حال اين مسئله تبديل به يک نقطه چالش ميان ترک ها و آمريکا گرديده است.

آمريکا به دنبال افزايش وزن خود در سوريه

درتفسير اين حمايت آمريکا از کردها و آموزش آنها براي تشکيل يک نيروي نظامي بايد به تحولات ميداني در سوريه توجه جدي داشت. اوضاع در سوريه به سمت تثبيت وضعيت درحال پيشروي است درحالي که بازي گردان اصلي اين تحولات روسيه مي باشد. لذا آمريکا براي حفظ وزن و سهم خود از کيک سوريه بايد ورودي جدي به تحولات سوريه داشته باشد. از سوي ديگر اين ورود آمريکا به ميدان سوريه و حمايت از کردها، به سمتي پيش مي رود که دامنه نفوذ ترکيه کاهش پيداکرده ويا درعين حال دغدغه هاي امنيتي ترکيه مطابق با افزايش وزن کردهاي سوريه، افزايش پيدا مي کند. مجموع اين موضوعات سبب شده تا ترکيه اقدام به عمليات در راستاي رفع دغدغه هاي امنيتي خود بکند.

اما در اين بين پرسش هايي مطرح است که اين عمليات نظامي ترک ها تا چه مرحله اي مورد انتقاد جدي آمريکا قرار نخواهد گرفت و تا چه زماني روس ها به سياست سکوت خود ادامه مي دهند .

اين پژوهشگر و کارشناس سياسي در تفسير اين سوالات معتقد است: در بررسي عملکرد آمريکا در سوريه به نظر مي رسد آمريکايي ها با توجه به روشن شدن وضعيت کلي سوريه به دنبال يک راهبرد جديدي در اين کشورهستند. آمريکا به دنبال تعريف و تبيين يک حضور و نفوذ بلندمدت درسوريه است و بخشي از تکميل اين پازل مربوط به حمايت از برخي جريان هاي سياسي و قومي در سوريه است. لذا برمبناي اين رويکرد با تاکيد برگزينه حمايت هاي قومي، جانب کردها را گرفته است.

اتخاذ سياست "صبر و انتظار" در سوريه

به نظر مي رسد اين موضوع بخشي از استراتژي سياسي و رواني آمريکا در سوريه است. اما در وجه ديگر بررسي وضعيت فعلي در سوريه به نظر مي رسد آمريکايي ها سياست «صبر و انتظار» را در پيش گرفته اند تا ببينند اين شرايط تا چه زماني و به چه نحوي ادامه خواهد يافت و در آن زمان تصميم مي گيرند که چگونه درعرصه ميداني حضور پيدا کنند. چرا که به نظر نمي رسد حضور نظامي ترک ها در خاک سوريه يک عمليات بلندمدت و دامنه دارباشد، عليرغم اينکه نگراني هاي ترکيه نسبت به مسئله سوريه عميق وبلند مدت است.

ضمن اينکه باتوجه به حساسيت هاي به وجود آمده در ميدان سوريه، احتمالا شرايط با توجه به دخالت بازيگران ديگر و انتقادهاي دولت مرکزي سوريه از فاز عمليات نظامي سريع تر خارج شد.

درپي استراتژي صبر و انتظار آمريکا، مي توان گفت که آمريکايي ها راهبرد و اهداف بلندمدتي براي سوريه دارند و از اين حيث اجازه مي دهند تا اين عمليات نظامي و درگيري با کردها تا نقطه مشخصي ادامه يابد تا بهانه لازم براي اقدامات احتمالي آينده در خاک سوريه فراهم گردد.

ادامه سکوت روس ها تا پيش از لطمه به مذاکرات

دکترکاکائي در تفسير نقش و عملکرد روس ها و بازي چندجانبه آنها در سوريه و تحمل اقدامات نظامي ترکيه در مرزهاي شمالي اين کشور گفت: روسيه بخشي از نگراني هاي ترکيه به عنوان دغدغه هاي امنيتي را پذيرفته است به دليل اينکه سوريه هم مرز با ترکيه بوده و مشکلات امنيتي وقوميتي به وجود آمده به طور جدي امنيت ترک ها را به خطر انداخته است.

اما اگر دامنه عمليات به سمتي پيش رود که بر شرايط کلي سوريه تاثير بگذارد و نظم به وجود آمده را مختل کند، احتمالا روس ها به عنوان يک بازيگر ميانجي وارد ميدان مي شوند. چراکه اين احتمال وجود دارد که عمليات نظامي ترکيه بر روند کلي مذاکراتي که درآن روس ها به دنبال ايجاد يک راهکارصلح ميان معارضين و مخالفين با دولت دمشق هستند، لطمه وارد شود و اين مسئله از سوي مسکو قابل پذيرش نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي