جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5761

 با توافق وزارت علوم و سازمان فني و حرفه اي؛
 امکان فراگيري آموزش هاي مهارتي براي دانشجويان در حال تحصيل  

 
معاون وزير تعاون،کار و رفاه اجتماعي گفت: بر اساس توافق انجام شده با وزارت علوم قرار است از اين پس دانشجوياني که تمايل به فراگيري مهارت دارند در حين تحصيل با ثبت نام از طريق پرتال سازمان آموزش فني و حرفه اي براي مهارت آموزي ثبت نام کنند.

به گزارش آفرينش،سليمان پاک سرشت در نخستين نشست خبري خود در محل سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور بيان داشت: اين توافق در مراحل اوليه در خصوص رشته هاي فني است که کارگاههاي تخصصي را براي اين امر قرار خواهيم داد.وي اظهار داشت: هم اکنون در خصوص ظرفيت انجام اين کار نمي توان رقم دقيقي را مشخص کرد اما بي ترديد به مرور وسعت اين آموزش ها گسترش مي يابد.

پاک سرشت با اشاره به اهميت آموزش هاي مهارت گفت: 2.8واحد از رشد هشت درصدي که در برنامه ششم هدفگذاري شده است بايد از طريق ارتقا بهره وري عوامل توليد صورت گيرد که بخشي از عوامل توليد در خصوص مهارت نيروي کار است.

رئيس سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور با بيان اينکه اتفاق خوبي در حوزه مهارت آموزي در راه است ،يادآور شد: مهارت آموزي در همه عرصه هاي اشتغال از مشاغل خانگي حتي در ترميم بافت هاي فرسوده مي تواند ورود کند.پاک سرشت اظهار داشت: متاسفانه در سال هاي گذشته فرهنگ مهارت آموزي به فراموشي سپرده شده بود که بايد اين ضعف فرهنگي ترميم شود.به گفته وي، زماني شغل فرد، هويت او را تشکيل مي داد اما متاسفانه امروزه مدرک تحصيلي در اولويت قرار گرفته است، افراد را بيش از آنکه با مهارت فردي بشناسيم با مدرک دانشگاهي شناسايي مي کنيم.

وي که از جمله مسئولاني است که معتقد است ثروت اصلي جامعه را نيروي انساني توانمند مي سازد، بيان داشت: ثروت مهارتي به اندازه اي اهميت دارد که بايد همه فناوري ها را براي آن بکار ببريم.

ايجاد شوراي راهبري در سازمان آموزش فني و حرفه اي

وي با اشاره به ايجاد شوراي راهبري در سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور افزود: با ايجاد اين شورا از توانمندي کارشناسان فعلي و تجربه افراد توانمندي که بازنشسته شده اند، استفاده خواهيم کرد.

پاک سرشت اظهار داشت: طي سه ماهي که مسئوليت آموزش هاي مهارت را در سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور بر عهده گرفته ام، تلاش شده از تمرکز زدايي اجتناب شود به طوري که آموزش هاي مهارتي را بر اساس نيازهاي هر استان تدوين شود و مراکز استان ها را به 31 مرکز ارتقا دهيم؛ نياز است که واحدهاي فعال و هشيار در استان ها داشته باشيم.

به گفته پاک سرشت،آموزش هاي مهارتي بايد هدفمند، فعالانه و اثر بخش باشد و بتوان با اسناد بالادستي در طرح هاي ايجاد اشتغال، کاهش فقر مرتبط باشيم.

معاون وزير کار تصريح کرد: سازمان به عنوان نهاد همکار در ايجاد اشتغال کشور ايفاي نقش مي کند و اين مسئوليت از سوي ستاد اشتغال کشور بر عهده اين سازمان قرار داده شده است.

وي همچنين از رشته مديريت آموزش هاي فني و حرفه اي در مقطع کارشناسي ارشد در مجموعه رشته هاي آموزش عالي خبر داد و گفت: هم اکنون 10هزار آموزشگاه آزاد داريم و افرادي که مديريت اين آموزشگاهها را بر عهده دارند بايد داراي صلاحيت باشند. وي يکي از متخصصاني بود که در سال هاي گذشته جامعه را متوجه بحران جدي آب کرد، نقش رسانه ها را در توسعه فرهنگ مهارت آموزي مهم دانست و افزود: سهم بودجه آموزش هاي غير رسمي در بودجه کل کشور 1.3درصد است و با چنين بودجه اي نمي توان اين پيام را به جامعه انتقال داد که آموزش هاي مهارتي جدي است.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي همچنين از تشکيل چهار اتاق فکر در جهت توانمند سازي آزمون هاي مهارت، مسابقات ملي و بين المللي مهارت، ارتقا مربيان و آموزشگاه هاي آزاد در سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور خبر داد.

استخدام مربيان حق التدريسي سازمان آموزش فني وحرفه اي

پاک سرشت در خصوص استخدام مربيان حق التدريسي سازمان آموزش فني و حرفه اي بيان داشت: 400 هزار نفر از افراد کارجويي که به کاريابي هاي مراجعه کرده اند اما فاقد مهارت هستند بر اساس درخواست کاريابي ها آموزش هاي مهارت مورد نياز ارائه مي شود.

وي در خصوص مربيان حق التدريسي سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور اظهار داشت: از 294 نفر مربي حق التدريسي، هنوز 110 نفر وضعيت استخدامي آنها مشخص نيست که بزودي تکليف اين افراد هم مشخص مي شود. پاک سرشت در خصوص آموزش هاي مهارت کارگران ساختماني گفت: 70درصد آزمون هاي مهارت براي کارگران ساختماني عملي و تنها 30درصد کتبي است که با توجه به پايين بودن سطح سواد اين کارگران مي توان بتدريج به سوي آزمون هاي عملي گام برداريم. معاون وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي با اشاره به نقش سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور در اجراي برنامه اشتغال فراگير و اشتغال روستايي نيز گفت: ماموريت اصلي سازمان در جريان اجراي برنامه اشتغال فراگير بررسي افراد متقاضي دريافت تسهيلات است به طوري که صلاحيت هاي گوناگوني را براي استفاده از منابع داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي