جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5761

 سوالي که فدراسيون بايد پاسخ دهد
 چرا قطر توانست، ما نتوانستيم؟ 

 فدراسيون فوتبال قطر درحالي موفق شد که راي بازي در دوحه را مقابل تيم‌هاي سعودي و اماراتي به دست آورد که از حق خود هيچ گاه چشم پوشي نکرد و بر خلاف مسئولان داخلي دست‌هايش را به علامت تسليم بالا نبرده بود.کشور قطر سال گذشته با عربستان سعودي دچار يک چالش منطقه‌اي شد؛ چالشي که در نهايت به سوگيري کشورهاي عربي عليه قطر منجر شد و در راس اين قضيه عربستان،‌ امارات متحده عربي و بحرين قرار داشتند.

بعد از اين چالش منطقه‌اي، عربستان و امارات اعلام کردند که در رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا به دوحه سفر نخواهند کرد و خواهان برگزاري مصاف‌هايشان با تيم‌هاي قطري در کشور ثالث هستند. آن‌ها در ابتداي کار تا حدي هم موفق بودند ولي مقاومت شديد قطر نسبت به اين درخواست باعث شد تا کار گره بخورد و در اين ميان عربستان و امارات براي بيشتر کردن فشار خود و تاثيرگذاري روي راي نهايي، تهديد به کناره‌گيري از ليگ قهرمانان آسيا کنند، با اين حال قطري‌ها کماکان روي موضع خود ايستادند و از حق‌شان دفاع کردند. در نهايت شنبه رسما اعلام شد که تيم‌هاي سعودي و اماراتي بايد به قطر سفر کنند.

اين اتفاق در حالي رخ داد که فوتبال ايران مدت‌هاست نسبت به احقاق حقش مقابل زياده‌خواهي‌هاي سعودي اقدامي نمي‌کند. زماني که قطري‌ها نسبت به احقاق‌ حق‌شان تلاش مي‌کردند، در ايران مسئولان فقط حرف مي‌زدند و مي‌گفتند تلاش‌مان را مي‌کنيم اما قطر نشان داد که حق گرفتني است. آن‌ها نه از تهديدهاي سعودي ترسيدند نه خودشان را دست کم گرفتند. قطري‌ها بر عکس مسئولان ايراني کاملا بر اين نکته واقف بودند که بهانه‌هاي سعودي و اماراتي ما به ازاي واقعي ندارد. ظاهرا برخي از مسئولان ايراني خودشان هم باورشان شده که هيچ راهي براي بازي کردن تيم‌هاي سعودي در ايران و يا بازي کردن تيم‌هاي ايراني در آن کشور وجود ندارد.

از مدت‌ها قبل در ايران اين بحث مطرح بود که آيا در اين فصل تيم‌هاي عربستاني به ايران مي‌آيند يا نه؟ جلسه‌اي در همين رابطه در سازمان ليگ ايران ميان تاج و نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا برگزار شد.

بعد از اين جلسه اعلام شد که ايران به هيچ وجه از حقش کوتاه نخواهد آمد ولي در عمل اين اتفاق رخ نداد و شاهد سفر نمايندگان ايران به چند کشور بوديم؛ کشورهايي که قرار بود نقش کشور ثالث را داشته باشند. به عبارت بهتر نه مهدي تاج و نه مديران فوتبالي ايران هيچ اميدي به حل اين مساله نداشتند و تنها براي بازي رسانه‌اي و کم کردن اعتراضات به وعده و وعيد دادن مشغول بودند و در عمل دست به هيچ کاري نزدند.

روز يک‌شنبه باز هم جلسه‌اي برگزار شد و در اين جلسه باز هم اعلام شد که از حق‌مان کوتاه نمي‌آييم. احتمالا اين جلسه هم ناشي از پيروزي قطري‌ها بود وگرنه مديران فدراسيون فوتبال خيلي وقت پيش دست‌شان را به علامت تسليم بالا برده بودند و آماده بازي کردن در کشور ثالث بودند.

متاسفانه ضعف ديپلماسي و مديريت خنده در فوتبال ايران علي رغم تغيير مديريت، تغيير چنداني نکرده و مديران جديد فدراسيون فوتبال هم متاثر از سياست‌هاي اجرايي رييس سابق، با جدي نگرفتن دغدغه‌هاي آسيايي و بين‌المللي فوتبال ايران، راهي را در پيش گرفته‌اند که خلاصه آن "سياست هر چه پيش آيد، خوش آيد"است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي