جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

 مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش :
 ميزان گوگرد بنزين مدت کوتاهي اندکي بالاتر از استاندارد بود 

 
مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش گفت:تعويض کاتاليست‌هاي پالايشگاه امام خميني موجب شد تا مدت کوتاهي ميزان گوگرد بنزين اندکي بالاتر از استاندارد رود.

سعيد مداح مروج، مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي درگفتگو با مهر با تاکيد بر يکسان سازي تعاريف در ارتباط با مفهوم کلانشهر، گفت: در مقطعي کاتاليست ها ي پالايشگاه امام خميني (ره) نياز به تعويض داشت. اين نياز در حالي بود که امکان قطع توليد آن وجود نداشت چرا که تامين نياز روزانه کشور به بنزين را نمي توان با خلل مواجه کرد.وي ادامه داد: دراين شرايط تلاش کرديم تا ميزان گوگرد موجود در بنزين را در واحدهاي قبل از ورودبه واحد کاتاليست کاهش دهيم تا بنزين با کمترين گوگرد وارد بخش کاتاليستي شده و در نتيجه ميزان گوگرد موجود در بخش خروجي کاهش يابد.اين مقام مسوول با اعلام اينکه بيش از 40 روز است که اين مشکل در پالايشگاه امام خميني (ره) حل شده است، افزود: توانستيم کاتاليست هاي اين پالايشگاه را تعويض کرده و چرخه توليد بنزين يورو4 در آن را به روال سابق برگردانيم. به اين ترتيب به نظرمي رسد اين گفته رييس سازمان استاندارد بر اساس آزمايش هاي پيشين است و در صورتي که اکنون آزمايش هاي لازم را انجام دهند بي شک ميزان گوگرد موجود در بنزين تهران کمتر از 50 پي.پي.ام است.بر اساس گفته هاي مداح مروج، ميزان گوگرد موجود در بنزين توليدي پالايشگاه شازند اراک کمتر از 45 ppm، پالايشگاه اصفهان کمتر از 25 ppm، پالايشگاه ستاره خليج فارس کمتر از 5 ppm و پالايشگاه تبريز کمتر از 10 ppm است که ارقام قابل قبول و حتي کمتراز ميزاني هستند که سازمان ملي استاندارد به عنوان محور تعيين کرده است.

مدير توليد شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي درباره ميزان اکتان موجود دربنزين تهران نيز توضيح داد: در برخي موارد بنزين از طريق خط لوله به پايتخت انتقال مي يابد و از آن جايي که نمي توان لوله انتقال را با هوا پر کرد براي ايجاد فشار براي انتقال بنزين گاهي در لوله انتقال شاهد وجود فرآورده هاي سبک تر هستيم تا فشار لازم را ايجاد کند. البته مسوولين اين امر به شدت مراقب هستند تا استانداردهاي لازم در زمينه اکتان در بنزين عرضه شده در تهران استاندارد باشد.وي ضمن تاييد کيفيت بنزين عرضه شده در تهران، بيان داشت: ميزان اکتان بنزين معمولي عرضه شده در جايگاه هاي کلانشهر تهران 91 و ميزان اکتان بنزين سوپر 95 است. البته اخلاف ارقام مربوط به اکتان در دامنه 0.2 درصد طبيعي بوده که مربوط به خطاي ثبت مي شود. به طور کلي تعيين اين ارقام با توجه به اينکه به عوامل متفاوتي از دستگاه نمونه گيري تا خطاي انساني بستگي دارد مي تواند متفاوت نيز گزارش شود اما اين تفاوت نبايد بيش از 0.2 درصد باشد.

اين مقام مسوول درباره وضعيت توليد بنزين يورو4 پالايشگاه تهران نيز گفت: طرح توليد بنزين يورو 4 در اين پالايشگاه جزء طرح هاي توسعه اي آن به شمار مي رود که در حال انجام است. البته بنزين توليدي اين پالايشگاه از کيفيت بالايي برخوردار است. به طورمثال ميزان اکتان آن در دامنه 88 تا 90 است اما چون ميزان بنزن موجود در آن 1.5 تا 1.6 است به هيچ عنوان آن را وارد چرخه مصرف نمي کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي