جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

 آغاز راه پرپيچ و خم آبي پوشان
 ليگ قهرمانان آسيا، کليد تحول استقلال 

 
استقلال که به منظور بازي با الريان وارد قطر شده، برخلاف هميشه سفري را آغاز کرده که به اين زودي‌ها پايان نخواهد داشت و کاروان آبي‌ها بعد از بازي با نماينده قطر از همان کشور راهي عمان مي‌شوند تا رخ در رخ الهلال قرار بگيرند. اگر روال برگزاري بازي‌هاي ايران و عربستان مانند گذشته بود، آبي‌ها بلافاصله بعد از برگزاري بازي با الريان به تهران بازمي‌گشتند تا خود را آماده و مهياي بازي با تيم ريشه‌دار سعودي‌ها کنند که بهره‌برداري از امتياز ميزباني نيز مي‌توانست مزيت بسيار بزرگي هم در اين راه باشد اما بازي در کشور ثالث موجب شده کاروان استقلال بي‌بازگشت از همان نقطه يعني قطر راهي شهر مسقط عمان شوند و دومين بازي خود در ليگ قهرمانان آسيا را هم برگزار کنند و سپس به تهران بازگردند.

صرف‌نظر از اينکه استقلال ميزبان است يا ميهمان که نبايد اين موضوع اهميت چنداني هم داشته باشد، نتايجي که در ليگ قهرمانان آسيا رقم مي‌خورد در سرنوشت وينفرد شفر، بازيکنان و حتي مديران استقلال تاثير بسياري دارد و اينگونه نيست که چون استقلال به فينال جام حذفي رسيده، ديگر عرصه‌ها را رها کرده و نتايج آن را ملاک قرار ندهد.

رفتاري که مديران باشگاه استقلال بعد از برتري مقابل صنعت نفت آبادان داشتند، به گونه‌اي بود که انگار فتح‌الفتوح شده و استقلال بعد از برتري مقابل 3 تيم ليگ يکي و يک تيم پرنوسان ليگ برتري با صعود به فينال جام حذفي، پرونده‌اش در فصل جاري به شيريني بسته شده است. درحالي که اگر نگاهي به نتايج استقلال در ليگ بيندازيم به اين نتيجه مي‌رسيم که آبي‌ها در مهم‌ترين رقابت داخلي نتايج قابل قبولي به دست نياورده‌اند. در واقع ملاک قرار دادن جام حذفي از سوي برخي جريان‌ها ممکن است استقلال را در همين فصل به نقطه‌اي بازگرداند که در هفته‌هاي آغازين ليگ ديديم و اگر هدفگذاري‌ها در استقلال تغيير نکند و همواره به دنبال حداقل‌ها باشند، فصل بعد هم جام قهرماني ليگ که 5 فصل است به آرزوي استقلال بدل شده، به ويترين افتخارات آبي‌ها بازنمي‌گردد. در استقلال بايد رويکردها تغيير کند تا آن تيم آرماني که مدنظر همه استقلالي‌هاست، شکل بگيرد و احتمالا منتج به کسب جام قهرماني ليگ شود. اين تغيير ديدگاه مي‌تواند از ليگ قهرمانان آسيا شکل بگيرد به اين دليل که حتي از نگاه بسياري اين عرصه اهميت بيشتري در قياس با ليگ داخلي هم دارد.

ترديدي نيست چنانچه در رقابت‌هاي فصل جاري ليگ قهرمانان نيز استقلال نتايج قابل قبولي نگيرد، آنگاه موقعيت مربيان، بازيکنان و حتي مديران به خطر مي‌افتد. اگر مديران، مربيان و بازيکنان استقلال چنين باوري ندارند که رقابت‌هاي آسيايي محلي است براي ارزيابي دقيق‌تر توانمندي‌هاي آنها، در آستانه بازي‌هاي آسيايي بايد اين باور در افکارشان نهادينه شود و پي به بزرگي اين رقابت‌ها ببرند و کار را به سادگي رها نکنند و با نتايجي مطلوب به ايران بازگردند.

از سويي اين دو بازي پيش رو مقابل الريان قطر و الهلال عربستان ملاک ارزيابي و سنجش مناسبي است تا به پاسخ اين سوال دست يابيم که به واقع آيا شفر در استقلال موجب تغييرات بنيادين شده است يا اينکه اندک تغييراتي داشته و اين مربي هنوز نتوانسته وضعيت فني را به سطحي برساند که در بازي‌هاي برون مرزي نيز صاحب عزت و احترام باشد.

از ياد نمي‌بريم که سرمربي آلماني استقلال بارها در مصاحبه‌هايش از باخت سنگين استقلال مقابل العين امارات به بدي ياد کرد و بر اين باور بود که استقلال بايد به موقعيت سال‌هاي نه چندان دور خود در آسيا بازگردد و ديگر تيمي نباشد که با آن باخت‌هاي اسفبار ميدان رقابت با تيم‌هاي آسيايي را ترک مي‌کند. ايده شفر لااقل در حد همين اظهارات نشان مي‌دهد که او نسبت به اين رقابت‌ها حساس است و مي‌کوشد در بازي‌هاي فوق شکست‌هاي تحقيرآميز گذشته را جبران کند.

تاثير مستقيم ليگ قهرمانان در ليست جام جهاني

فوايد نتيجه‌گيري مطلوب در ليگ قهرمانان آسيا تنها در فضاي داخلي باشگاهي تاثير ندارد بلکه کارلوس کي‌روش را هم تحريک مي‌کند تا آماده‌هاي اين تيم‌ها را در فهرست نهايي جام جهاني قرار دهد. نه فقط براي استقلال بلکه براي ديگر تيم‌ها نيز اين وضعيت حاکم است حال شايد براي آبي‌ها که 7 نماينده در تيم ملي دارند، اين حساسيت بيشتر هم باشد که بر جديت بيشتر آبي‌ها خواهد افزود.

البته ممکن است آنها که حضور خود در جام جهاني را قطعي مي‌دانند در اين بازي‌ها فشار کمتري به ساق‌هاي خود وارد کنند تا از مصدوميت مصون بمانند که اين نظريه هم نمي‌تواند از واقعيت دور باشد و بايد به آن توجه ويژه‌اي داشت.

با اين حال تا مشخص شدن نتايج نماينده‌هاي ايران در آسيا بخصوص استقلال نمي‌شود با قاطعيت در اين باره سخن گفت. شايد هم آنها که از حضور خود در جام جهاني اطمينان دارند بيش از ديگران مايه بگذارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي