جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

 سرمقاله 

ضرورت تعهد به قانون و درک خواسته هاي جامعه

زهرا کيان بخت

سخنان رئيس‌جمهور در راهپيمايي بيست و دوم بهمن امسال، محورهاي مختلفي داشت، اما يكي از خبرسازترين سخنان دكتر روحاني، به پيشنهاد رفراندوم مربوط مي‌شد كه اين روزها، در رسانه‌هاي مختلف، واكنشها و تحليل‌هاي كاملا متفاوتي را برانگيخته است.

رئيس‌جمهور در بخشي از سخنان خود با اشاره به اصل 59 قانون اساسي كه در ارتباط با همه‌پرسي و مراجعه به آراي مردمي است، گفته بود: «قانون اساسي بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفيت بزرگي دارد و اگر در موضوعي با هم بحث داريم، بايد به اصل 59 مراجعه کنيم که طبق آن بايد به آراي مردمي مراجعه کرد... تا هرچه مردم گفتند، به آن عمل کنيم.».

البته اين نخستين بار نبود كه چنين ايده‌اي، ازسوي رئيس‌جمهور مطرح مي‌شد و پيش‎تر هم رئيس‌جمهور چنين طرحي را مطرح كرده و گفته بود: «من به عنوان مسئول اجراي قانون اساسي، دلم مي‌خواهد شرايطي فراهم شود تا به اصل برگزاري رفراندوم قانون اساسي عمل کنيم و يک بارهم که شده آن چيزي را که براي همه مهم است و اهميت دارد از مردم بپرسيم».

منتقدان اين بحث مي‌گويند يكي از شروط برگزاري رفراندوم كه در قانون اساسي آمده، اين است كه براي برگزاري رفراندوم در امور مهم كشور، نياز به تصويب مجلس وجود دارد و اين گونه نيست كه با برپايي رفراندوم، بتوانيم مجلس را دور بزنيم! و...

اما درمورد ايده برگزاري رفراندوم در كشور بايد گفت امروز رفراندوم، در بسياري از كشورها، چيز غريبي نيست و در مورد مسائل مختلف، رفراندوم‌هايي برگزار مي‌شود. بنابراين، نفس برپايي رفراندوم و رجوع مستقيم به آراي مردم، مي‌تواند يكي از پايه‌هاي تصميم‌گيري كشورها و نشانه بلوغ فكري جامعه، ترقي و توسعه‌يافتگي كشور باشد.

هر چند دكتر روحاني، به طور مشخص تبيين نكرده‌اند كه منظورشان از اجراي رفراندوم، دقيقا درمورد چه مسائلي است، اما به هر حال، آشتي با رفراندوم و برگزاري آن چيز جديد و يا خارق العاده اي نيست که عده اي به آن افتخار کنند و عده اي نسبت به آن جبهه گيري نمايند. کشورما تاکنون چندين بار تجربه برگزاري رفراندوم را داشته و درصورت نياز در زمان مناسب از آن بهره خواهد گرفت.

اما نكته بسيار مهمي كه وجود دارد اين است كه شرايط امروز، با شرايط يكي-دو دهه پيش، كاملاً متفاوت است. به طوري كه مردم، به صورت روزانه، مستمر و مداوم، بدون اينكه نيازمند انعكاس مسائل‌شان در رسانه‌هاي دولتي يا خصوصي باشند، شخصا به ارائه ديدگاهها و انعكاس نظراتشان در صفحات مجازي، كمپين‌ها و... اقدام مي‌كنند.

بنابراين، شرايط به گونه‌اي نيست كه بگوييم در فضاي جامعه، دقيقا مشخص نيست مردم چه مواضع يا مشكلاتي را دارند و كليّت خواسته‌هاي مردمي در مسائل مختلف، آن قدرها هم مجهول و مبهم نيست که نياز جدي به همه پرسي داشته باشد.

ازسوي ديگر بايد حق قانوني مردم در رفراندوم را به رسميت شناخت و درصورت لزوم از آن استفاده کرد. چرا که قانون اساسي دربرگيرنده تمام وجوه امورات زندگي مردم بوده و امروز بايد بر صلاحيت حق راي مستقيم مردم در موضوعات مختلف صحه گذاشت.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي