جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

 جزئيات ثبت‎نام آزمون دکتري پزشکي اعلام شد 

 
دفترچه راهنماي شرکت در آزمون دکتري تخصصي (Ph.D) و دکتري پژوهشي رشته‌هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي، داروسازي و دندانپزشکي سال 97 منتشر شد.

زمان برگزاري آزمون

آزمون دکتري تخصصي (Ph.D) و دکتري پژوهشي رشته‌هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي، داروسازي و دندانپزشکي سال تحصيلي 97-98 براي دوره‌هاي روزانه، شهريه‎پرداز و دانشگاه آزاد اسلامي در روزهاي 20 و 21 ارديبهشت ماه 97 برگزار مي‌شود.

مهلت ثبت‎نام

ثبت‎نام و ارسال مدارک تنها به صورت اينترنتي صورت مي‌گيرد و داوطلبان از 24 بهمن تا 4 اسفند مي‌توانند در آزمون ثبت‎نام کنند.

داوطلباني مجاز به شرکت در آزمون هستند که داراي شرايط عمومي در تمام ادوار تحصيلي و مراحل شغلي باشند.

برخورداري از سلامت و توانايي جسمي به تناسب رشته انتخابي و عدم اعتياد به مواد مخدر، واجد کليه شرايط عمومي متداول در آزمونهاي مختلف کشور، اعتقاد به دين مبين اسلام يا يکي از اديان مندرج در قانون اساسي، پذيرفتن قانون اساسي و عدم مخالفت با نظام جمهوري اسلامي ايران، عدم وابستگي تشکيلاتي به احزاب و گروههاي محارب و ملحد و هواداري از آنها، نداشتن سوء پيشينه کيفري، عدم اشتهار به فساد اخلاقي از جمله شرايط عمومي است.

شرايط اختصاصي داوطلبان

شرايط اختصاصي براي ثبت‎نام رشته‌هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي، داروسازي و دندانپزشکي نيز اعلام شده است.

داوطلب بايد داراي دانشنامه کارشناسي ارشد (فوق ليسانس) مرتبط يا دکتري حرفه‌اي (پزشکي، دندانپزشکي، داروسازي، دامپزشکي و علوم آزمايشگاهي) براساس جداول مربوطه باشد.

دانشجويان ترم آخر مي‎توانند گواهي مبني بر فراغت از تحصيل تا تاريخ 31 شهريور 97 ارائه کنند. درصورتيکه دانشجوي ترم آخر، به هر دليلي، تا تاريخ 31 شهريور 97 97 فارغ‎التحصيل نشود پس از اعلام نتايج، قبولي وي کان لم يکن و از شرکت در آزمون سال آينده نيز محروم خواهد شد.دارندگان مدارک معادل کارشناسي ارشد مجاز به شرکت در آزمون نيستند.داوطلبان براي شرکت در آزمون صرفا مجاز به انتخاب يکي از دوره هاي دکتري تخصصي يا پژوهشي هستند که در فرم ثبت‎نام بايد نسبت به انتخاب يکي از آنها اقدام کنند. پذيرفته شدگان آزمون دکتري تخصصي Ph.D سال تحصيلي 97-96 که در دانشگاه ثبت‎نام نکرده‏اند يا انصراف داده‎اند، مجاز به شرکت در اين آزمون نيستند. در غير اين صورت، مسئوليت عواقب بعدي بر عهده داوطلب خواهد بود. اين محروميت شامل پذيرفته‎شدگان شهريه‌پرداز نمي‌شود.داوطلبان مي‎توانند قبل از شروع و يا پايان طرح نيروي انساني در آزمون شرکت کنند و در صورتي که در حين انجام طرح نيروي انساني در آزمون قبول شوند، امکان ترخيص ايشان براي ادامه تحصيل فراهم مي‌شود. داوطلب نبايد به تحصيل در دوره‎هاي دکتري تخصصي (Ph.D) يا دستياري تخصصي در تمام مؤسسات آموزشي و تحقيقاتي کشور مشغول باشد.

مدارک زبان موردنياز براي آزمون

دارا بودن يکي از مدارک زبان انگليسي به شرح جدول مندرج در اين خبر (مدارک خارج از اين ليست مورد پذيرش نيست) الزامي است.

داوطلباني که در امتحان زبان MHLE و MSRT نمره 45 تا 49 را کسب کرده باشند، در آزمون اين دوره مي‎توانند ثبت‏نام کنند، مشروط بر اين که تا زمان امتحان جامع موفق به کسب نمره حد نصاب (50) شوند. در غير اين صورت قبولي آنها کان لم يکن تلقي شده و از ادامه تحصيل آنها جلوگيري مي‎شود.

مدارک زبان افرادي مورد پذيرش قرار مي‏گيرد که تاريخ آزمون زبان آنان از تاريخ 20 بهمن 94 (9 فوريه 2016) تا تاريخ 20 اسفند 96 (11 مارس 2018) باشد.

داوطلبان بايد اطلاعات گواهي زبان انگليسي خود را به شرحي که خواسته شده در قسمت مربوطه در فرم ثبت‎نام درج کنند و نيازي به اسکن و ارسال مدرک زبان ندارند (مدارک زبان ارسال شده، بررسي نخواهند شد).

با توجه به اين که در آزمون کتبي، زبان تخصصي حذف شده است، نمرات کسب شده آزمون زبان در آزمون شفاهي (مرحله دوم) داراي امتياز بوده و در نتيجه مؤثر خواهد بود. چنانچه به هر دليل نمره و ساير مشخصات گواهي زبان در هنگام ثبت‎نام وارد نشود، داوطلب از شرکت در آزمون محروم و حذف خواهد شد.

داوطلبان مرد که در آزمون دکتري پژوهشي و دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت، داروسازي و دندانپزشکي سال 1397 شرکت مي کنند، لازم است هنگام پذيرش در دانشگاه (قبولي قطعي و ثبت‎نام)، وضعيت مشموليت و مقررات وظيفه عمومي خود را مشخص کرده باشند. در غير اين صورت مجاز به ادامه تحصيل نخواهند بود.

مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نيستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولي در دانشگاه، مجوز تحصيلي براي آنان صادر نشده و دانشگاهها مجاز به ثبت‎نام از آنان نيستند.

دانشجويان اخراجي دانشگاهها تا پايان خدمت دوره ضرورت و يا اخذ معافيت دائم، شرايط استفاده از معافيت تحصيلي را نخواهند داشت.

فارغ‎التحصيلان اين دوره (دکتري تخصصي) مجاز به شرکت مجدد در اين آزمون از نظر معافيت تحصيلي نيستند.

کارکنان وظيفه (سربازان در حال خدمت) مجاز به تحصيل همزمان با انجام خدمت نيستند. اين دسته از کارکنان در صورت قبولي در دانشگاه در صورت نداشتن غيبت اوليه و دارا بودن ساير شرايط، جهت ادامه تحصيل از خدمت ترخيص خواهند شد.

مدت تحصيل در مقطع دکتري (Ph.D) براساس آيين‌نامه دوره، حداکثر شش سال است.

سهميه‌هاي آزمون

سهميه هاي پذيرش در اين آزمون با توجه به ابلاغ قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره‏هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي نيز تشريح شده است.

سهميه آزاد: 70 درصد ظرفيت متعلق به سهميه آزاد است که همه داوطلبان در صورت داشتن حد نصاب مي‏توانند از آن استفاده کنند. براساس مصوبه يکصد و بيست و دومين جلسه شوراي معين برنامه‏ريزي علوم پزشکي، از سال تحصيلي 94-93 و به بعد کسب حدنصاب 50 درصد ميانگين کل نمرات شرکت‎‏کنندگان در آزمون کتبي هر رشته و کسب حداقل 30 درصد از نمره کل آزمون جهت ورود به مرحله مصاحبه آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي (Ph.D) رشته‏هاي علوم پزشکي با رعايت ساير شرايط و مقررات الزامي است.

سهميه رزمندگان: با توجه به تصويب «قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران (1400 - 1396)» در تاريخ 14 اسفند 95 توسط مجلس شوراي اسلامي، ماده 90 اين قانون علاوه بر ماده 70 «قانون جامع خدمت‎رساني به ايثارگران» و اصلاحيه بعدي آن در ماده 47 «قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت»، اعمال سهميه رزمندگان در اين آزمون بصورت زير انجام مي‎پذيرد:

25 درصد ظرفيت هر کدرشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان اختصاص دارد.5 درصد ظرفيت هر کد رشته محل به جانبازان زير 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد. جزئيات استفاده از اين سهميه در دفترچه راهنماي ثبت‎نام در آزمون دکتري تخصصي گروه علوم پزشکي اعلام شده است.

هزينه ثبت‎‏نام

هزينه ثبت‏نام آزمون کتبي مبلغ 600 هزار ريال (60 هزار تومان) و استفاده از خدمات پيامکي 5 هزار ريال (500 تومان) است.

داوطلب بايد با مراجعه به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي نسبت به خريد اعتبار به مبلغ 605 هزار ريال (60 هزار و 500 تومان) اقدام کنند. وجه پرداختي به هيچ عنوان قابل استرداد نيست.

مدارک لازم جهت اسکن و ارسال اينترنتي در دفترچه راهنماي ثبت‌نام در آزمون دکتري تخصصي گروه علوم پزشکي درج شده است. با توجه به برگزاري آزمون در مناطق دهگانه آمايشي در شهرهاي تهران، تبريز، اصفهان، شيراز، مشهد، اهواز، کرمان، زنجان، ساري و کرمانشاه و اين که توزيع کارت فقط به صورت اينترنتي است، داوطلبان جهت اخذ کارت ورود به جلسه آزمون مي‎توانند از روز دوشنبه 17 ارديبهشت 97 تا چهارشنبه 19 ارديبهشت 97 به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي مراجعه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي