جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

 يادداشت 

 
جايزه‌‌اي سالانه با داوري دانشجويان!

زهرا كيان‌بخت

براي اينكه استادي، واقعا حرفه‌اي باشد، فقط داشتن دانش، نمرات بالا، رزومه علمي و پژوهشي خيره‌كننده و تحسين‌برانگيز، فهرست بلندبالاي مقالات و كتاب‌ها، ميزان رساله‌هايي كه راهنمايي يا مشاوره آنها را به عهده گرفته، تسلط بر زبان‌هاي خارجي، و... كافي نيست!

در كنار همه اينها، يك استاد حرفه‌اي بايد به خوبي با نحوه برقراري ارتباط موثر آشنا باشد. براي تاثيرگذار بودن كلاسهاي درس، آزمايشگاهها، گفتگوي علمي با دانشجويان و... فن بيان و در كنار آن، رفتار حرفه‌اي هم موردنياز است.

كم نيستند اساتيدي كه با وجود داشتن كارنامه علمي درخشان، در زمينه تدريس و ياددهي، با كمترين موفقيتي روبرو نيستند. كلاسهاي آنها كسل‌كننده و داراي كمترين بار مثبتي است و عدم تسلط آنها بر اصول رفتاري درست، باعث مي‌شود نتوانند به دانشجويان در زمينه سوالات و مطالب علمي و مشورت‌هاي مربوط به پايان‌نامه و مقاله و... كمترين كمكي نمايند.

به نظر مي‌رسد در دانشگاههاي ما چندان به اين مسأْله توجهي نمي‌شود، در حالي كه يكي از اركان اساسي شكوفايي علمي دانشگاهها، به ميزان تاثيرگذاري اساتيد برمي‌گردد كه بتوانند به فضاي علمي و پژوهشي، انرژي و اشتياق ببخشند. در حالي كه اين مسأْله، هرگز در دانشگاههاي ما آن گونه كه بايد و شايد، مورد توجه قرار نمي‌گيرد و در بحث انتخاب و تشويق اساتيد هم بدان توجهي نمي‌شود. خوب است در اين زمينه هم جايزه سالانه‌اي ترتيب داده شود و اين بار، انتخاب‌كنندگان، دانشجويان باشند.

درواقع، از دانشجويان دانشگاههاي مختلف خواسته شود اسم تاثيرگذارترين اساتيد را كه به نظرشان كلاس آنها از پويايي و تازگي بيشتري نسبت به بقيه اساتيد برخوردار است، ثبت كنند. تا مشخص شود اساتيد نمونه و تاثيرگذار كه مي‌توان آنها را ماندگارترين اساتيد دانست، چه كساني هستند. جاي چنين حركتي امروز در دانشگاههاي ما خالي است، حال آن كه، اساتيدي كه در ميان هزاران كلاس راكد و يكنواخت دانشگاهي، عاشقانه سر كلاسهاي خويش حاضر مي‌شوند و عاشقانه مي‌آموزند، جاي تشويق بسيار دارند، اگر چه خود، به اين مسأله بي‌توجه و از آن، بي‌نياز باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي