جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

 خبر 

 ساخت ويروس ضدآنفولانزا با استفاده از فناوري نانو

محققان با استفاده از نانوذرات موفق به ساخت واکسني براي مقابله با ويروس آنفولانزا شدند که دوام طولاني مدت دارد. از مزاياي ديگراين واکسن مي‌توان به هدف‌گيري طيف وسيعي از ويروس‌هاي آنفولانزا اشاره کرد.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،محققان دانشگاه ايالتي جرجيا موفق به توليد واکسني براي مقابله با ويروس آنفولانزاي نوع A شدند که قادر است ايمني طولاني مدت در موش‌هاي آزمايشگاهي ايجاد کند. با اين واکسن محدوديت واکسن‌هاي فصلي آنفولانزا رفع مي‌شود.

واکسن آنفولانزاي فصلي بسيار کوتاه مدت عمل کرده و بايد هر سال آن را تکرار کرد. مشکل ديگر اين واکسن‌ها آن است که تغيير ويروس‌ها، ضرورت به‌روزرساني اين واکسن‌ها را ايجاب مي‌کند.

در اين واکسن‌ها از پروتئين سطح ويروس موسوم به HA براي به‌دام انداختن آن استفاده مي‌شود که اين پروتئين در سر ويروس قرار دارد و از آنجايي که اين بخش ميان ويروس‌هاي مختلف متفاوت است، گاهي واکسن روي يک ويروس اثربخش نيست.

در اين روش جديد به جاي هدف‌گيري بخش سر، بخش داخلي پروتئين HA موسوم به ساقه هدف قرار مي‌گيرد که در ميان بيشتر ويروس‌ها مشترک است.

محققان اين پروژه نانوذرات پروتئيني دو لايه‌اي ساختند که بخش ساقه را در پروتئين هدف مي‌گيرد. آن‌ها اين واکسن را روي موش‌هاي آزمايشگاهي بررسي کرده و نتايج جالب توجهي به‌دست آوردند.

اين نانوذرات بسيار منحصر به فرد هستند؛ زيرا تقريباً تمام پروتئين‌هايي که موجب پاسخ ايمني بدن مي‌شوند را پوشش مي‌دهند. وجود دو لايه در اين نانوذرات موجب عملکرد بهتر آن‌ها مي‌شود. محققان اين نانوذرات را روي موش‌هايي که در معرض چند نوع ويروس مختلف بودند قرار دادند و در نهايت دريافتند که مقدار ويروس در بدن موش‌ها به حداقل مقدار خود رسيده است. البته براي استفاده در انسان‌ها نياز به انجام آزمون‌هاي باليني است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي