جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

 عليرغم سير صعودي قيمت ها،
 نهاونديان :آشفتگي بازار ارز تداوم نخواهد داشت 

 معاون اقتصادي رئيس‌جمهور با تأکيد بر اينکه نوسانات قيمت ارز کوتاه مدت بوده و قابل قبول نيست، گفت: مردم مي‌توانند در حساب‌هاي ارزي، دلار سپرده‌گذاري و برداشت کنند.محمد نهاونديان در حاشيه جلسه هيأت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در پاسخ به سؤال مهر مبني بر شرايط انتشار اوراق مشارکت ارزي از سوي دولت گفت: بانک مرکزي به زودي شرايط اوراق مشارکت ارزي خود را اعلام خواهد کرد که در اين راستا مردم بتوانند بخشي از تقاضاهاي خود براي حفظ ارزش پول را روانه خريد اوراق مشارکت کنند.

معاون اقتصادي رئيس‌جمهور افزود: به هر حال تدابير متنوعي براي بازار ارز از سوي دولت انديشيده شده و تصميم‌گيري‌هاي صورت گرفته، يکي‌ پس از ديگري اعمال خواهد شد.

نهاونديان در پرسش به خبرنگاري مبني بر اينکه آيا بازار ارز از آشفتگي کنوني نجات پيدا خواهد کرد؟ گفت: به طور قطع اين اتفاق رخ خواهد داد، چرا که قيمت کنوني ارز در بازار کوتاه مدت بوده و قابل قبول نيست و حتماً بايد به ثبات و آرامشي که طي چهار سال گذشته در اين بازار تجربه کرده‌ايم، برسيم.

وي تصريح کرد: بايد پيش‌بيني‌پذيري اقتصاد ايران را بالا برد و همان شرايط گذشته که ثبات و آرامش بازار ارز را ديکته مي‌کرد، برگرديم.

فنر نرخ ارز رها شد

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با اشاره به افزايش 25 تا 30 درصدي نرخ ارز در دو ماه گذشته، گفت: فنر نرخ ارز رها شده و شاهد وفور بهم‌ريختگي و آشفتگي در بازارها هستيم.

محمد لاهوتي در جلسه هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه انتظار داشتيم راجع به مشکلات و موضوعات روز صحبت کنيد و اطمينان بيشتري به بخش خصوصي مي داديد که برنامه کوتاه مدت خود را بر اساس آن تدوين کنيم، گفت: در دو ماه گذشته نرخ ارز بيش از 25 درصد افزايش يافته است. البته افزايش تدريجي نرخ تورم به نرخ ارز رعايت نشده است و عليرغم تذکراتي که از سوي اتاق بازرگاني تهران و فعالان اقتصادي صورت مي گرفت، اين فنر رها شده است؛ اما اکنون بيش از مقداري که بايد، افزايش يافته است و اين امر، شرايط تجارت و برنامه ريزي براي اقتصاد را براي صادرکننده و واردکننده سخت کرده است.

لاهوتي گفت: با وجود تراز تجاري کشور، درآمدهاي ارزي و شرايط بهتر اقتصادي، دليل اين آشفتگي را چطور مي توان تعبير کرد.

فرار مالياتي معامله گران ارز سخت‌تر شد

سخنگوي بانک مرکزي گفت: با اتخاذ روش هاي نظارت و مديريت بازار ارز فرار مالياتي براي دلالان ارز سخت‌تر خواهد شد.

محمدعلي کريمي با اشاره به اينکه از ابتداي امسال تا پايان دي ماه کارشناسان سازمان مالياتي روند خريد و فروش ارز را در بازار رصد کرده اند، افزود: براساس گزارشها و اطلاعات جمع آوري شده از بازار ارز تعداد محدودي از معامله گران اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي متأسفانه حجم بالايي از معاملات را انجام دادند و دلارهاي خريداري شده را وارد چرخه بازار نکرده اند بنابر اين ضروري است براي دريافت ماليات از اين افراد اقدام شود.وي تاکيد کرد: قانون مالياتي تمام معاملات ارزي را در بازار آزاد وشبکه هاي مجاز شامل مي شود.سخنگوي بانک مرکزي گفت: اجراي اين روش مديريتي مي تواند تأثير مطلوبي در روند بازار ارز بگذارد و از اين پس تأمين ارز براي تأمين نيازهاي واقعي خريد و فروش شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي