جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5786

 يادداشت 

 اينترنت و كمك به برگزاري كلاس‌هايي سودمندتر

زهرا كيان‌بخت

گسترش فناوري و پيوند آن با زندگي روزمره، در عرصه آموزش نيز امكاناتي را در اختيار انسانها قرار داده كه تا ديروز، برايشان قابل تصور نبود. اين روزها بسياري از اساتيد براي به اشتراك گذاشتن جزوات، پيامهاي درسي، چگونگي ارائه تحقيق، زمان و جزئيات امتحانات كلاسي، و خلاصه هر نوع اطلاع‌رساني ضروري و غيرضروري، از تلگرام استفاده مي‌كنند. تلگرام، شيوه تحويل و ارائه تحقيقهاي كلاسي را هم تغيير داده و بسياري از اساتيد، از دانشجويان مي‌خواهند به جاي اينكه تحقيق‌ها و ترجمه‌هاي كلاسي را به صورت كاغذي به استاد خود تحويل دهند، آنها را در بستر اينترنت، براي استاد خود بفرستند.

اما به نظر مي‌رسد گسترش استفاده از اينترنت و ارتباط تنگاتنگ آن با زندگي‌هاي ما، مي‌تواند اثرات مثبت و مفيد ديگري هم در امر آموزش داشته باشد كه كمتر به آنها توجه شده است. يكي از مشكلاتي كه ما معمولا در همه رشته‌ها و دانشكده‌ها با آن مواجهيم، بحث كم بودن جلسات ترم و فرّار و فراوان بودن مطالب درسي است.

همين محدوديت زمان، موجب مي‌شود بسياري از اساتيد ترجيح دهند در كلاس، نقش سخنران را ايفا كنند و بدون اين كه هيچ پرسش و پاسخ و گفتمان خاصي بين استاد و دانشجويان شكل بگيرد، فقط به ارائه مطالب و جزوه‌نويسي دانشجويان بسنده شود. اما شايد بد نباشد اگر در جايگاه استاد، مطالب و منابعي را كه مايليم دانشجويان درخصوص آن بياموزند و با آنها آشنا شوند، در كانال تلگرامي قرار داده و از دانشجويان بخواهيم آنها را تا پيش از جلسه بعد، مطالعه كنند.

در اين صورت، بدون اين كه لازم باشد مطالب به طور جزئي و مفصل در كلاس مطرح شوند، مي‌توان كلاس را به فضايي براي گفتمان بيشتر و پرسش و پاسخ براي رفع ابهامات احتمالي تبديل كرد. البته اين بيشتر مربوط به مطالبي مي‌شود كه براي تقويت اطلاعات دانشجويان در آن زمينه درسي، لازم است و درواقع، مكمل مطالبي مي‌شود كه استاد به طور مستقيم در كلاس درس نسبت به تدريس آن مبادرت مي‌كند. به هر حال، استفاده از فناوريهاي جديد و توجه به آنها مي‌تواند به ما در امر آموزش، چه در جايگاه دانشجو باشيم و چه در كسوت استاد، كمكهاي قابل توجهي كند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي