جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5795

 سرمقاله 

حال و روز بهتر استارتاپ‌ها در سال 97؟

زهرا کيان بخت

بيكاري مدتهاست در رديف مهمترين مشكلات كشور قرار گرفته، به طوري كه طبق آمارها تعداد شاغلان در ايران در پايان سال 95 به 22 ميليون و 600 هزار رسيده و بر اين اساس، تنها 25/28 درصد از جمعيت ايران داراي فعاليت اقتصادي هستند. درواقع، چيزي حدود 57ميليون و 400 هزار فرد غير شاغل در ايران وجود دارد.

با اين اوصاف، در نياز كشور به ايجاد شغل، شكي وجود ندارد. اما يكي از عرصه‌هايي كه چندسالي است به صورت خودجوش از سوي افراد جامعه، به عنوان درمان و مسكّني براي حل مشكل بيكاري تلقي شده استارتاپ‌ها يا همان كسب و كارهاي نوپا هستند كه درصورت موفقيت و يار بودن بخت با آنها، مي‌توانند منجر به ايجاد اشتغال و رشد اقتصادي شوند. عليرغم اينكه در سالهاي اخير، شاهد موفقيت برخي از اين استارتاپ‌ها بوده‌ايم، بسياري از اين كسب و كارهاي نوين هم با مشكلات و تنگناهايي مواجه بوده و هستند كه براي ادامه فعاليت آنها موانع جدي ايجاد مي‌كند.

براي مثال يكي از آشناترين نوع اين مشكلات، معضلات استارتاپهايي است كه اينترنت جزئي جدايي‌ناپذير از كسب و كارشان به شمار مي‌رود. اغلب استارتاپ‌ها براي موفقيت، به اينترنت پرسرعت و با پهناي باند مناسب و قيمت ارزان، ا?نترنت تلفن همراه، دسترس? آسان به ا?نترنت در همه جا و... نياز دارند، حال آن كه ضعف هاي موجود در اين زمينه، هنوز به طور كامل رفع نشده و ما در اين بخش با استانداردهاي جهاني فاصله دور و درازي داريم. حال، در كنار اين مشكلات زيرساختي، وجود رقباي سنتي هم كه هنوز با هجمه‌هاي زباني، تبليغاتي و حتي فيزيكي، گاهاً براي اين كسب و كارهاي نوپا مشكل‌ساز مي‌شوند، مزيد بر علت شده است. به طوري كه با وجود همه تلاشها در اين رابطه، هنوز هم نمي‌توان با اطمينان و آسودگي‌خاطر، اين عرصه را، فضايي براي حل مشكل بيكاري در نظر گرفت. انتشار خبر حمله و وارد كردن خسارات به دفتر برخي استارتاپ‌ها در هفته‌هاي اخير، تنها مشتي نمونه خروار و نشان از راه دشواري است كه اين كسب و كارها براي رسيدن به هدف نهايي خود، ناگزير از طي آن هستند.

هر چند در اين رابطه، تلاشهايي براي حمايت و پشتيباني از استارتاپ‌ها صورت گرفته، اما به نظر مي‌رسد هنوز تا رسيدن به نقطه ايده‌آل در اين زمينه، كار زيادي لازم است و حمايت جدي و بيشتر از اين نوع كسب و كارها كه مي‌توانند مرهمي براي معضل بغرنج بيكاري در كشور باشند، نيازمند دلسوزي، سرمايه‌گذاري و توجه بيشتر از سوي مسئولان
است.

بديهي است در اين زمينه، حمايت از استارتاپ‌هاي دانشجويي و از بين بردن موانع فعاليت آنها، اهميت دوچندان دارد. چراكه خود اين استارتاپ‌ها و راه‌اندازي آنها، في‌نفسه نوعي ريسك محسوب مي‌شوند و به هر حال، احتمال شكست در كار آنها وجود دارد، لذا اين مسأله ايجاب مي‌كند با حمايت قاطع و بيش از پيش از آنها، فضاي اقتصادي جامعه را به سمت و سوي آشتي با كسب و كارهاي جديد و پذيرش آنها ببريم.

خلاصه اينكه بايد ديد سال جديد، براي اين گونه كسب و كارها چگونه رقم خواهد خورد و آيا مشكلات اين گروه نوپا از مشاغل، سرانجام به خير و خوشي حل و فصل خواهد شد يا خير!

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي