جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5795

 قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به آفرينش،
 تصادفات رانندگي ، اصلي ترين عامل معلوليت دائمي جوانان  

 برديا سيفي - سخنگوي وزات بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي در نشست خبري هفتگي در جمع خبرنگاران با اشاره به افزايش 9 درصدي بودجه تصويب شده وزارت بهداشت براي سال آينده گفت، ازاقدامات دولت و مجلس براي افزايش بودجه تشکر مي کنيم، زيرا بودجه دولت در بخش عمومي با 11 درصد رشد در سال 97 همراه بوده است و بودجه وزارت بهداشت در سال جديد 9 درصد رشد داشته است، اگرچه ما با عدم افزايش بودجه پزشک خانواده مواجه هستيم، اما انتظار داريم با پرداختي هاي به موقع و تخصيص منابع بتوانيم کار را پيش ببريم. وي اشاره كرد،مجموع هزينه کرد بيمه ها و دولت در نظام سلامت در سال هاي قبل از طرح تحول بسيار کمتر از کشورهاي مشابه بوده است كه بعد از اجراي طرح تحول سلامت عليرغم پيشرفت 51.3 درصدي در حوزه سلامت، باز هم ميزان هزينه ها کمتر از ميزان مشابه است.

دكتر ايرج حريرچي همچنين گفت، پرداختي از جيب مردم در سال هاي قبل از طرح تحول سلامت، بيشتر از کشورهاي مشابه بود و عليرغم کاهش قابل توجه از 54 درصد به 37.7 درصد، بازهم بيشتر از کشورهاي مشابه است، راه آينده نظام سلامت ايران ارزان کردن هزينه ها و کاهش پرداختي ها از جيب مردم و همچنين افزايش نقش بيمه ها و دولت ها در پرداخت هزينه ها است.قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار آفرينش درباره وضعيت خودروسازي و کيفيت پايين خودروها و گلايه وزير بهداشت در اين رابطه، گفت، سومين عامل مرگ و مير در کشور تصادفات است و اصلي‌ترين عامل سال‌هاي از دست رفته عمر و سال‌هاي سپري شده با بيماري يا معلوليت براي جوانان نيز حوادث و تصادفات رانندگي است. بنابراين اين موضوع براي ما اهميت دارد.زيرا بخش قابل توجهي از بودجه سلامت به اين موضوع اختصاص پيدا مي‌کند.سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه بيان كرد ، خودروسازي به صورت مستقيم و غيرمستقيم هم با حوادث و سوانح و هم از لحاظ آلودگي محيط زيستي که ايجاد مي‌شود و هم از لحاظ کيفيت و رضايت، در نظام سلامت تاثير مي‌گذارد.کاري که وزارت بهداشت مي‌تواند انجام بدهد، اطلاع رساني و درخواست و داشتن پيوست سلامت براي پروژه‌هاي بزرگ است.وزارت بهداشت نمي‌تواند براي خودروها مجوز صادر کند.وزارت بهداشت در اين راستا اطلاع رسان و درخواست کننده است.

سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه نشست با اشاره به ميزان دريافت كالري ايرانيان از مواد غذايي، گفت: متوسط کالري دريافتي غذاي ما ايرانيان بيش از مقدار توصيه شده است. در گذشته ايرانيان در روز 2000 کيلوکالري مصرف مي‌کردند و اين ميزان به تدريج به 2650 کالري رسيد، اما در حال حاضر ايرانيان 3050 کالري در شبانه روز مصرف مي‌کنند. اين در حاليست که ميزان مطلوب دريافت کالري در زنان 2000 و در مردان 2300 کالري است، اما به طور متوسط ايرانيان 40 درصد بيشتر از مقدار مطلوب غذا مي‌خورند.ايشان همچنين گفت،مصرف سرانه قند و شکر ايرانيان 38 درصد بيشتر و مصرف روغن ايرانيان 20 درصد بيشتر و مصرف نان، غلات و برنج و نشاسته ايرانيان پنج درصد بيشتر از حد مطلوب است. مجموع اين غذاي اضافي در کنار کم تحرکي، منجر به چاقي و اضافه وزن در ايرانيان شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي