جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5795

 خبر 

 آيا قطره چشم مي‌تواند فرد را از عينک بي‌نياز کند؟

محققان قطره چشمي ساختند که حاوي نانوذرات است. اين قطره مي‌تواند مشکل انکسار چشم را حل کرده و در نهايت فرد را از عينک بي‌نياز کند. اين فناوري در حال وارد شدن به مرحله آزمون باليني است و حمايت مالي براي تجاري‌سازي آن انجام شده است.

يافته اخير محققان نشان مي‌دهد که اين فناوري قابل پياده‌سازي است. محققان موفق به ساخت نانوقطره‌اي شده‌اند که در صورت استفاده از آن مشکلات دوربيني و نزديک‌بيني را مي‌توان حل کرد. اين روش که از تابش ليزر نيز در آن استفاده شده، از اواخر سال 2018 وارد مرحله آزمون باليني مي‌شود.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،زيو زالوسکي از محققان بخش نانوفتونيک مي‌گويد: «اين فناوري سه مرحله دارد. در مرحله اول با استفاده از نرم‌افزاري که روي گوشي همراه نصب شده، ميزان انکسار چشم مشخص مي‌شود. سپس از ليزر براي هدف‌گيري قرنيه چشم استفاده مي‌شود. اين کار تنها يک ثانيه به‌طول مي‌انجامد. در نهايت، بيمار از نانوقطره استفاده مي‌کند، محلولي که حاوي نانوذرات است.»

زالوسکي مي‌افزايد: «اين نانوذرات به محل الگوهاي ايجاد شده توسط ليزر در چشم مي‌رود. با اين کار ضريب انکسار چشم تغيير مي‌کند و اصلاح مي‌شود. اين فرآيند به بيمار اجازه مي‌دهد تا مشکل چشم خود را حل کند؛ بدون اين که نياز به تجهيزات پزشکي خاصي باشد.»

اين روش با جراحي‌هاي ليزر رايج تفاوت دارد. در جراحي‌هاي رايج معمولاً بخشي از قرنيه برداشته مي‌شود، ولي در اين روش تنها بخش کوچکي از قرنيه تحت تأثير قرار مي‌گيرد. مزيت اين راهبرد در اين است که بسيار ساده و ايمن بوده و در منزل نيز قابل استفاده است. اين روش به شکلي است که به مرور زمان چشم نيز در بهبود خود خواهد کوشيد. البته نياز به تکرار اين روش هر يک يا دو ماه يکبار وجود دارد تا چشم به مرحله عملکرد ايده‌آل برسد.اين گروه اين فناوري را روي خوک‌ها آزمايش کرده و نتايج قابل توجهي به‌دست آورده‌اند. محققان اين پروژه به دنبال تجاري‌سازي اين فناوري هستند و موفق به جذب حمايت مالي براي اين کار شده‌اند. آن‌ها قصد دارند تا دو آزمايش در محيط زنده در مدت يک سال آينده انجام دهند و اميدوارند که طي دو سال آتي بتوانند آن را وارد بازارکنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي