جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5800

 تريبون 

عضو کميسيون تلفيق بودجه مجلس عنوان کرد:

چرايي تمايل دولت به گراني دلار

عضو کميسيون تلفيق بودجه مجلس با بيان اينکه دولت تمايل دارد تا کسري بودجه خود را از طريق افزايش قيمت ارز جبران کند گفت: اظهارات رئيس کل بانک مرکزي آسيب جدي به اقتصاد کشور وارد کرده است.

به گزارش ايلنا،جبار کوچکي نژاد با بيان اينکه دولت تمايل دارد تا کسري بودجه خود را از طريق افزايش قيمت ارز جبران کند، گفت: در اواخر سال 96 هم افزايش قيمت ارز رخ داد و دولت اقدام موثري در اين خصوص انجام نداد و اين موضوع موجب نگراني نمايندگان شده است.

وي گفت: اختلاف 1500 توماني فروش ارز در بازار با قيمت تعيين شده در قانون بودجه ميتواند کسري بودجه دولت را جبران کند، اما از طرفي آسيب‌هاي جدي نيز به توليد وارد مي کند.عضو کميسيون تلفيق بودجه 97 تاکيد کرد، هرچند برخي معتقدند افزايش نرخ ارز منجر به رونق صادرات ميشود، اما نبايد اين نکته را فراموش کرد که قسمت مهمي از صادرات کشور مبتني بر خام فروشي است. اين در حالي است که وقتي توليد کننده مواد اوليه را با قيمت 5000 تومان وارد ميکند محصول نهايي نيز با افزايش قيمت مواجه شده و اين امر باعث بازگشت رکود و تورم مي‌شود.وي افزود، اين روش باعث تعميق رکود در کشور شده و ظاهرا دولت متوجه تبعات تصميمات خود نيست. دولت بايد تلاش کند تا به بازار ارز ثبات ببخشد، ولي متاسفانه اين عزم در بازار ارز کشور ديده نمي شود.اين نماينده مجلس گفت: به اعتقاد ما اظهارات رئيس کل بانک مرکزي آسيب جدي به اقتصاد ايران وارد کرده است، هنوز تبعات مصاحبه‌هاي ايشان در خصوص موسسات بانکي فراموش نشده و متاسفانه کسي ايشان را مورد بازخواست قرار نداد. اميدواريم اين روند با سوال از روحاني اجرايي شود.کوچکي نژاد ادامه داد، به زعم بنده تلاطم بازار ارز، هم به توليد آسيب مي رساند و هم موجب بازگشت رکود و تورم مي شود. گران شدن قيمت ارز منجر به افزايش قيمت مواد اوليه واردتي شده و به اين ترتيب با افزايش قيمت محصول نهايي عرضه با قيمت بالاتري انجام شده و مصرف کننده در سطح پايين تري از قدرت خريد قرار دارد تمايلي به خريد محصول نداشته و به اين ترتيب بار ديگر با بحران تقاضا رو به رو خواهيم شد.

سخنگوي دولت:

حمايت از کالاي ايراني ضرورت حياتي است

سخنگوي دولت با تاکيد بر توجه به نامگذاري سال جاري از سوي رهبر معظم انقلاب تصريح کرد: حمايت از کالا‌هاي ايراني و توليد داخلي ضرورت حياتي براي کشور است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محمد باقر نوبخت، درباره نامگذاري سال 1397 به عنوان «سال حمايت از کالاي ايراني» از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت: تحقق شعار امسال در کنار حمايت و پشتيباني مالي دولت از بخش غير دولتي، بايد بستر سرمايه گذاري مردمي در جامعه ارزان و آسان باشد تا کالا‌هاي داخلي از حيث کمي و کيفي رشد پيدا کند.

وي ادامه داد: براي ترغيب و تشويق مردم به مصرف کالا‌هاي ايراني بايد در کشور توليد از نظر کيفي قابل رقابت با اجناس ساير کشور‌ها باشد که در اين خصوص مسئوليت توليدکنندگان را دو چندان مي‌کند.

سخنگوي دولت در ادامه اظهارداشت: امسال جهت دستيابي به رشد اقتصادي هشت درصد نيازمند سرمايه گذاري 700 هزار ميليارد توماني هستيم، ولي منابع دولت تنها 386 هزار ميليارد تومان است بنابراين همه آحاد مردم بايد در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي حضور جدي داشته باشند.

نوبخت با اشاره به ضرورت مشارکت بخش عمومي و خصوصي در جهت توسعه اقتصادي کشور گفت: اين يک مدل اقتصادي موفق در دنيا است و دولت مجوز اجراي اين مدل را در بودجه 97 از مجلس شوراي اسلامي دريافت کرده است تا منابع خود را بيشتر در جهت حمايت از بخش خصوصي هزينه کند.

واريز تدريجي باقي‌مانده سود سهام عدالت

مشاور سازمان خصوصي‌سازي گفت: باقي‌مانده سود سهام عدالت براي گروه‌هايي که بطور کامل اين سود را دريافت نکرده‌اند، به تدريج واريز مي‌شود.

به گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، سيدجعفر سبحاني گفت: واريز باقي‌مانده سود سهام عدالت آغاز شده و از چهارشنبه، 8 فروردين بيش از 15 بانک به تدريج در حال واريز سود سهام عدالت به حساب مشمولان هستند. وي افزود: همچنين باقي‌مانده سود سهام عدالت کارکنان شاغل و بازنشستگان کشوري، لشکري و تامين اجتماعي در حال واريز است و در روزهاي آينده ادامه خواهد داشت.

همچنين سازمان خصوصي‌سازي اعلام کرده است که آن دسته از مشمولاني که پس از تسويه حساب سود سهام عدالت گروه‌هاي مربوط به خود اقدام به ثبت شماره شباي حساب بانکي در سامانه سهام عدالت کرده‌اند و نيز آن دسته از مشمولاني که از اين به بعد اقدام به ورود شماره شباي حساب بانکي خود در سامانه سهام عدالت مي‌کنند، پس از تأييد شماره شباي آن‌ها و نيز پس از تسويه کامل سود سهام عدالت با تمامي گروه‌ها، سود سهام خود را در اوايل سال جاري دريافت خواهند کرد.

اين در حالي است که تسويه سود سهام عدالت عملکرد سال مالي 1395 شرکت‌هاي سرمايه پذير مربوط به روستاييان و عشايري که شماره شباي حساب هاي بانک ملي ايران بوده نيز از پنجم فروردين ماه جاري آغاز شده است. بر اين اساس بالغ بر دو ميليون نفر از روستاييان و عشاير که شماره شبا بانکي تاييدي آنان متعلق به بانک ملي ايران بوده و بخش اوليه سود سهام در دي ماه سال گذشته به حساب آنان واريز شده بود مي‌توانند بخش تکميلي سود سهام خود را دريافت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي