جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5800

 در استان 

در شهرستان بويراحمد رخ داد؛

تخريب درختان در منطقه سيب مداب

با هدف توسعه و جاده‌سازي در منطقه سيب مداب شهرستان بويراحمد ده‌ها درخت بلوط توسط متوليان امر تخريب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، منطقه سيب مداب شهرستان بويراحمد در فاصله کمتر از 10کيلومتري از مرکز شهر ياسوج واقع شده است.

سيب مداب مسير ارتباطي به منطقه شکارممنوع دشت نيز محسوب مي‌شود. طبيعت بکر و زيباي اين منطقه همه‌ساله پذيراي گردشگران و بوميان مناطق نزديک به سيب مداب است.

در سال‌هاي اخير منطقه سيب مداب موردتوجه سودجويان قرارگرفته و در اوايل بهار شاهد تاراج گونه‌هاي مختلف گياهي اين منطقه هستيم.

در ايام بهار گشت‌هاي کنترلي منابع طبيعي در اين منطقه افزايش‌يافته و با متخلفين برداشت از گياهان کوهي برخورد قانوني مي‌شود.اما موضوعي که در ابتداي بهار 97 دل هر بيننده‌اي را آزار مي‌دهد، تخريب درختان بلوط در قالب پروژه جاده‌سازي در منطقه سيب مداب است.

بي‌شک برخورداري از زيرساخت‌هاي ارتباطي و جاده‌اي حق بجاي ساکنين هر منطقه‌اي محسوب مي‌شود و اين در حالي است که تعداد خانوارهاي ساکن سيب مداب به انگشتان يک دست هم نمي‌رسد.

تعدادي باغ نيز در مسير سيب مداب ديده مي‌شود که توسط مالکين مورد مراقبت قرار مي‌گيرد.

توسعه ارتباطي در منطقه سيب مداب راه سودجويان براي دستيابي به جنگل‌هاي شرقي ياسوج را هموارتر مي‌کند و اين امر توجه بيش‌ازپيش دستگاه‌هاي متولي پس از ايجاد و توسعه جاده ارتباطي را طلب مي‌کند.

پيش‌بيني برداشت 100 تن کلزا در چابهار

مديرجهاد کشاورزي چابهار گفت: برداشت دانه روغني کلزا از سطح 50 هکتار از زمين هاي کشاورزي شهرستان چابهار آغاز شد.

به گزارش ايسنا، غلامحسين بامبري افزود: شهرستان چابهار حدود 13 هزار هکتار زمين باغي و زراعي دارد که سالانه 374 هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف مي‌شود.

وي بيان کرد: برداشت محصول دانه روغني کلزا در چابهار ، از اواخر اسفند سال 96 به وسيله يک دستگاه کمباين در روستاي عورکي آغاز شده است که مي توان گفت نخستين برداشت کلزا در سطح استان سيستان و بلوچستان و حتي کشور است.

بامبري افزود: برداشت کلزا تا اواسط فروردين ادامه دارد و پيش‌بيني مي‌شود بيش از 100 تن محصول برداشت شود.

وي گفت:‌ محصول برداشت شده کلزا با قيمت تضميني از بهره بردار خريداري و به کارخانه هاي روغن کشي تحويل داده خواهد شد.

مدير جهادکشاورزي چابهار با بيان اين‌که 30 نفر بطور مستقيم و غير مستقيم در کار کاشت و برداشت کلزا مشغول هستند، گفت: کشت بذر کلزا از اوايل آبان آغاز و برداشت نيز در نيمه دوم اسفند انجام مي‌شود.

بامبري گفت: کشاورزان استقبال خوبي از کشت محصول کلزا دارند و پيش‌بيني مي‌شود در سال زراعي آينده چهار تا پنج برابر سطح فعلي توسعه يابد.

استاندار قزوين:

جشنواره فرهنگ و سنن ايراني؛ فرصتي براي زنده نگه‌داشتن سنت‌ها

استاندار قزوين گفت: جشنواره فرهنگ و سنن ايراني بهترين فرصت براي زنده نگه‌داشتن سنت‌هاي ايراني و ايجاد شورونشاط براي مردم است.

به گزارش ايسنا منطقه قزوين، عبدالمحمد زاهدي اظهار کرد: نوروز مهم‌ترين آداب‌ورسوم ايراني است که بين همه سنت‌ها و آداب اقوام مختلف، بيشترين همخواني را با طبيعت دارد و بايد به همه مردم جهان معرفي شود.

وي بابيان اينکه کشور ما آميخته‌اي از قوم‌هاي مختلف است، افزود: در شرايط امروز که بسياري از جريان‌هاي استکباري تلاش دارند در بين اقوام ايراني تفرقه ايجاد کنند ما بايد وحدت و اتحاد آن‌ها را به نمايش بگذاريم.

استاندار قزوين افزود: اولين جشنواره ملي فرهنگ و سنن ايراني، بهترين فرصت براي به نمايش گذاشتن وحدت و اتحاد قوم‌هاي مختلف ايران است.

وي گفت: تقويت انسجام و اتحاد قوم‌هاي مختلف ايراني و ايجاد فضايي براي افزايش نشاط آحاد جامعه يکي از نيازهاي اساسي کشور است.

زاهدي تصريح کرد: در کشور ما زيباترين آداب‌ورسوم‌ها وجود دارد و بايد در حفظ و احياي آن‌ها تلاش کرد که برگزاري جشنواره در اين راستا بوده است.

وي بابيان اينکه قزوين ضمن داشتن وسعت کم با تنوع اقليمي و محصولات کشاورزي برخوردار است، عنوان کرد: با توجه به اين موضوع ما مي‌توانيم جشنواره‌اي متنوع و زيبايي با نشان دادن آداب‌ورسوم‌هاي بومي و محلي همراه با معرفي جاذبه‌هاي استان به‌عنوان قزوين شاداب نزديک‌ترين مقصد داشته باشيم.

استاندار قزوين گفت: با ورود تکنولوژي در عرصه کشاورزي و توليد، به دليل استفاده کم از نيروي انساني، فرصت اشتغال براي جوانان کاهش يافته است.

زاهدي بابيان اينکه امروز گردشگري در دنيا به‌عنوان مهم‌ترين صنعت اقتصادي معرفي‌شده است، يادآور شد: با توجه به وضعيت موجود اشتغال در جامعه بايد به سمت‌وسوي رونق اين صنعت حرکت کنيم تا زمينه ايجاد شغل براي جوانان مهيا شود.

عضو هيات علمي موسسه هلال ايران:

خطر زلزله دماوند، شهر تهران را تهديد نمي‌کند

عضو هيات علمي موسسه هلال ايران گفت: خطر زلزله دماوند شهر تهران را تهديد نمي کند.به گزارش مهر، علي اصغر هدايي در خصوص زلزله 4.2 ريشتري کيلان گفت: در پي اين زلزله هيچ خطري شهر تهران را تهديد نمي کند.وي افزود: اين زلزله ربطي به گسل مشا ندارد و برخي اظهار نظرها در اين خصوص داراي ايراد است.

هدايي گفت: دوره لرزه ها در کل ايران شروع شده است و لرزش هاي زمين شناسي طبيعي است و در مناطق مختلف کشور در امتداد گسل ها احتمال زمين لرزه وجود دارد.

عضو هيات علمي موسسه هلال ايران گفت: مردم تهران نگراني بابت زلزله نداشته باشند، چرا که زلزله فوق با گسل هاي تهران فاصله زيادي دارد و نسبت دادن آن به زلزله مشا نيز سنديت نداشته و درست نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي