جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

 سرمقاله 

سفره خالي کولبران پر از وعده و وعيد

حميدرضا عسگري

بسته شدن برخي مرزها به سبب تحولات سياسي، کشته شدن چند کولبر به خاطر عبور از مرز، بيکاري و نابساماني وضعيت و مشکلات معيشتي در اکثر شهرهاي منطقه غرب کشور به رسانه‌ها و مجلس کشيده شد و قول هايي ازسوي مسئولان براي بهبود اوضاع داده شد. اما واکنش هاي مردم مناطق مرزي همچون بانه بيانگر اين است که گويا هيچ‌ يک از وعده‌ها اجرايي نشده است. پس از آنکه مردم شهرهاي مرزنشين با تعطيلي مغازه‌هاي خود به نشانه اعتراض، مي‌خواستند توجه مسئولان را به مشکلاتشان جلب کنند، اينبار عکسي را در فضاي مجازي منتشر کردند تا اعتراضشان را مجدداً علني نمايند.

اعتراضي از جنس پهن کردن سفره‌اي بلند وسط يکي از معابر شهر که نشان مي‌داد در سايه برچيدن بساط کولبري و داير نشدن طرح پيله وري، سهم ايشان از روزگار چيزي جز سفره خالي نبوده است؛ سفره خالي‌ که اگر به چشم مسئولان بيايد، ممکن است تدابيري براي تغيير در اوضاع در دستور کار قرار گيرد.

طبق آماري که در سال 95 اعلام شد بيش از 60 هزار کولبر در ايران فعال هستند. اين آمار متعلق به استان‌هاي کردستان و آذربايجان غربي و سيستان و بلوچستان است. بر اساس گزارش هاي غير رسمي نيز، آمار اعلام شده کولبراني که با شليک نيروهاي مرزباني جان داده‌اند بيش از 100 نفر بوده که آخرين آنها دوکولبر در مناطق مرزي بانه بودند.

در اين مناطق زيرساخت‌هاي لازم براي اشتغالزايي وجود ندارد نه کارخانه‌اي هست نه بازار کسب و کار قانوني رونقي دارد. بنابراين مردم مجبورند براي امرار معاش خود و خانواده به کولبري روي بياورند. ناگفته نماند که کولبري شغلي تعريف شده است و بر اساس فرمايش رهبر معظم انقلاب قاچاق محسوب نمي‌شود. اين افراد براي امورات زندگي خودشان ناچارند با زحمتي زياد اقدام به حمل اجناس سنگين کنند که علاوه بر تبعات اقتصادي و امنيتي حتي باعث مي‌شود در سنين پيري دچار مشکلات بدني شديد شوند.

هربار که حادثه اي براي کولبران رخ مي دهد مسئولان به اظهارنظر مي پردازند و از طرح هاي حمايتي خبر مي دهند. اما طرح هاي مدنظر حتي در صورت اجرا بازهم پاسخگوي نياز کولبران و زندگي مردم در مناطق مرزي نيست. به عنوان مثال طرح بيمه کولبران در مجلس تصويب شد، اما هنوز راهکار اجرايي مناسب براي آن درنظر گرفته نشده و تعداد معدودي توانستند بيمه شوند.ضمن اينکه طرح بيمه کولبران در مقابل نيازهاي اساسي آنها به معناي پاک کردن صورت مسئله است.

از سوي ديگر نمايندگان به همراه دولت بحث پيله وري را براي کولبران تعريف کردند که براساس آن ماهانه 500 هزارتومان تخفيف گمرکي به آنها داده مي شود. ضمن اينکه با لحاظ کردن برخي شروط، بسياري از افراد مشمول اين طرح نمي شود. مسئولان ما بايد درنظر داشته باشند که به سبب عدم توزيع عادلانه ثروت و قدرت در مناطق مرزي، تنها شغلي که در شهرهاي مرزنشين پيدا مي‌شود، شغل بد و پردردسر کولبري است و هرزمان که مرزها بسته‌ شود و يا تدابير سخت گمرکي و امنيتي لحاظ شود، هزاران نفر بيکار مي شوند. ما هم به نوبه خود موافق حذف کولبري و رعايت اصول قانوني و گمرکي در ورود کالا به کشور هستيم. اما اين حس قانون گرايي بايد در کنار حفظ کرامت انساني و امنيت کارگران و مرزنشينان موردتوجه قرارگيرد. 

کولبري براي مردم مرزنشين وجهه انساني مناسب و امنيت جاني و جسمي ندارد. اما کولبري شغلي است که افراد به‌ناچار آن را قبول مي‌کنند. هرروز افراد در سرما و گرما، سنگين‌ترين بارها را 10 کيلومتر از کوه و سخت‌ترين راه‌ها عبور مي‌دهند تا به مقصد برسانند. آيا اين کولبران قصد برهم زدن اقتصاد کشور و يا قاچاق دارند، يا درصدد کسب يک لقمه نان و پرکردن سفره زن و بچه خود هستند؟!

دولت بايد به مناطق مرزي توجه بيشتري داشته باشد چرا که هم از نظر امنيتي وهم از نظر معيشتي نگه داشتن مرزنشينان در آن مناطق امري ضروري است. چرا که بيکاري يک جوان در نقطه صفر مرزي مي‌تواند مشکلات امنيتي ايجاد کند اما يک جوان بيکار در جايي مانند تهران صرفاً آسيب اجتماعي تلقي مي‌شود.در بسياري از کشورها بر اقتصاد مردم مرزنشين تاکيد فراواني مي‌شود، چرا که بايد اقدامات خوبي براي معيشت و اقتصاد و اشتغال پايدار مرزنشين ها صورت بگيرد تا کشور در آرامش و امنيت پايدار قرار داشته باشد.

به لحاظ قانوني نيز، در ماده 121 قانون برنامه ششم، مشارکت دهي مرزنشينان در طرح‌هاي اقتصادي وامنيتي پيش‌بيني شده است که اين مي‌تواند منجر به کاهش پديده کولبري شود چون عمده‌ترين دلايل کولبري توسعه نيافتگي مناطق مرزي است که موجب تشديد نابرابري‌هاي منطقه‌اي شده است. پس نبايد منتظر کشته شدن کولبران در مناطق صعب العبور يا توسط نيروهاي مرزباني داخلي و خارجي باشيم، تا بار ديگر موج حمايت از آنها سر بگيرد و پس مدت کوتاهي فرو بنشيند.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي