جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

 تحليلگران پيش بيني مي‌کنند:
 پيش‌بيني نفت 100 دلاري در آينده نزديک 

 
تحليلگران پيش بيني مي‌کنند قيمت نفت که اکنون نيز در بالاترين رکورد سه سال گذشته قرار دارد، ممکن است در صورت تشديد تنش‌هاي ژئوپليتيکي جهش بيشتري پيدا کند.

به گزارش ايسنا، استراتژيست‌هاي بانک "جي پي مورگان" در يادداشتي نوشتند: اگر آمريکا و اتحاديه اروپا ايران را مجددا هدف تحريم قرار دهند و حضور قدرت‌هاي غربي در سوريه گسترش يابد، نفت برنت ممکن است به 80 دلار در هر بشکه جهش پيدا کند.

به گفته اين استراتژيست‌ها، ريسک‌هايي که تصور مي‌رفت در تابستان امسال با تحريم‌هاي ايران به واقعيت بپيوندند، به دليل رويدادهاي سوريه سريعتر ظهور کرده‌اند. با اينهمه خصومت‌هاي جديد در سوريه احتمالا تاثير چنداني بر نفت ندارند زيرا توليد نفت اين کشور به دليل جنگ هفت ساله به شدت کاهش پيدا کرده است.

تصميم براي وضع مجدد تحريم‌هاي ايران در ماه مه، ممکن است فشار بر بازارهاي نفت را حفظ کرده و قيمت‌ها را بالاتر ببرد. از آنجا که آمريکا نفت ايران را خريداري نمي‌کند، تحريم‌هاي اتحاديه اروپا و حتي برخي از مشتريان آسيايي ممکن است بازار را تکان دهد.

استراتژيست‌هاي "جي پي مورگان" قيمت بالاتر براي نفت به مدت سه تا شش ماه پيش از اينکه توليد شيل آمريکا بتواند پاسخگو باشد را پيش‌بيني مي‌کنند.در حالي که قيمت برنت 8 درصد در سال 2018 و بيش از 30 درصد طي سال گذشته رشد داشت، اين افزايش قيمت‌ها براي چنين بازار پرنوساني چندان قابل توجه نبودند و به دليل اينکه تقاضاي قوي به اين افزايش قيمت کمک کرد، هشداربرانگيز نبودند.

آنيش کاپاديا، موسس و مديرکل شرکت "آکاپ انرژي" نيز در گفت و گو با شبکه "سي ان بي سي" گفت: قيمت نفت در بحبوحه تشديد تنش‌ها در خاورميانه ممکن است به بيش از 100 دلار در هر بشکه صعود کند. وي در بخشي از اظهاراتش گفت: اگر اوضاع در خاورميانه بغرنج شود بعيد نيست امسال قيمت نفت سه رقمي شود.

وي خاطرنشان کرد شش ماه پيش که پيش بيني مي شد قيمت نفت به 60 يا 70 دلار برسد، فعالان بازار به چنين پيش بيني مي‌خنديدند اما از آن زمان تشديد تنش‌ها در خاورميانه به احتمال افزايش قيمت‌هاي نفت به بيش از 100 دلار در هر بشکه در سال جاري، قوت بخشيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي