جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

 رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند:
 بهره‌مندي 78 روستا از تسهيلات طرح نوسازي بافت‌هاي فرسوده  

 دماوند-صادقعلي

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند از اجراي طرح هادي در روستاي رودافشان در سال جاري خبر داد و گفت: تاکنون 78 روستا از تسهيلات طرح ويژه نوسازي بافت‌هاي فرسوده در اين شهرستان بهره‌مند شدند.

محسن حاجي‌عزيزي در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: صدور سند براي اراضي روستايي در چهارچوب قوانين و ابلاغيات طرح هادي روستا است و هر چه خارج از ضوابط طرح هادي باشد اجرايي نمي‌شود.

وي افزود: متاسفانه برخي از دهياران و مسئولان روستاها تمايل دارند که تمامي اراضي اعم از باغ‌ها و زراعي تبديل به مسکوني شود که اين امر مساوي با نابود شدن روستاها، اراضي کشاورزي، نابود شدن محيط زيست و اضافه شدن فاضلاب است.

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند ادامه داد: به اين ترتيب دولت با قوانين طرح هادي بر اساس هر نفر در روستا سرانه مسکوني، باغ، آموزش و فرهنگي در نظر گرفته است؛ اما برخي افراد به دليل عدم شناخت از بافت روستاها و محيط زيست حاضرند هويت روستا را زير سوال ببرند.

ضرورت شناسايي بافت‌هاي فرسوده در دماوند

حاجي‌عزيزي بيان کرد: ما بايد در شهرستان دماوند با توجه به زلزله‌خير بودن منطقه، شناختي کلي در مورد بافت‌هاي فرسوده داشته باشيم؛ دهياران، شوراهاي اسلامي و شهرداري‌ها بايد با کمک کارشناسان بافت‌ها و منازل فرسوده را شناسايي کنند و از تسهيلات دولتي اعم از وام ساخت‌وساز و بلاعوض استفاده کنند.

وي خاطرنشان کرد: ما به عنوان نماينده دولت پيش‌بيني کرديم که ممکن است در سال‌هاي آينده زلزله بزرگي رخ دهد؛ در اين روستا روستاييان و افرادي که در شهرهاي کمتر از 25 هزار نفر زندگي مي‌کنند مي‌توانند از تسهيلات حوادث، ساخت‌وساز و تعميرات با سود پنج درصد استفاده کنند.

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند تاکيد کرد: شناسايي بافت‌هاي فرسوده در سطح روستاها بايد هرچه سريع‌تر انجام شود اما تاکنون اطلاعات دقيقي در اين خصوص دريافت نشده است.

حاجي‌عزيزي در خصوص وضعيت بهره‌مندي روستاهاي شهرستان دماوند در مقايسه با کل استان تهران در خصوص استفاده از تسهيلات طرح ويژه نوسازي گفت: در استان تهران 610 روستا وجود دارد که در شهرستان دماوند تعداد 78 روستا از اين تسهيلات استفاده کرده و 25 روستا هيج مراجعه‌اي در اين خصوص نداشتند.

وي تاکيد کرد: متاسفانه برخي از روستاهاي شهرستان دماوند در معرض رانش و سيلاب قرار دارند که بايد تمهيداتي براي آنها انديشيد؛ به عنوان مثال در روستاي مومج منازل در سراشيبي قرار گرفته و بافت متراکمي دارد که در معرض سيلاب و رانش زمين قرار دارد.

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند اضافه کرد: در اين خصوص بايد هرچه سريع‌تر تمهيداتي انديشيده شود و با در نظر گرفتن زمين انجام ساخت با تسهيلات ويژه، جابجايي منازل صورت گيرد؛ چرا که در صورت بروز حادثه، روستاي مومج در زمينه رانش زمين شرايط خطرناکي خواهد داشت. حاجي‌عزيزي با اشاره به پروژه مسکن مهر در شهرستان دماوند اذعان داشت: تعداد هفت هزار و 34 واحد ميزان کل واحدهاي مسکن مهر مهرآباد و خودمالکاني است که در سطح مهرآباد و رودهن وجود دارد؛ تعداد واحدهاي تکميل شده بالغ بر پنج‌هزار و 424 است و از مابقي آن، 758 واحد به صورت فعال، 394 واحد نيمه‌فعال و 458 واحد به صورت راکد است. وي تصريح کرد: دليل رکود اين واحدها، عدم مراجعه عضو براي معرفي و ثبت نام است تا از محل آورده واحدها ساخته و تکميل شود و دليل ديگر، عدم تزريق تسهيلات اعلام شده توسط دولت از سوي بانک‌ها مي‌باشد.

افزايش 10 درصدي تسهيلات مسکن مهر

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند اظهار داشت: فروش اقساطي واحدهاي مسکن مهر زماني است که فرد واحد خود را دريافت کرده و با تحويل کارت قسط به بانک معرفي مي‌شود و خوشبختانه با مساعدت دولت اين تسهيلات از 30 ميليون تومان به 40 ميليون تومان افزايش يافته است.

حاجي‌عزيزي با بيان اينکه شهرستان دماوند در زمينه اخذ سند در استان تهران مقام اول را کسب مي‌کند بيان کرد: از سال 93 تاکنون تعداد 694 سند روستايي و 785 سند شهري در اين شهرستان صادر شده است؛ همچنين 325 قطعه زمين از زمين‌هاي اراضي جوانان به مساحت 20 هزار و 403 مترمربع به روستاييان به جهت ساخت واگذار گرديد. وي عنوان کرد: درخصوص ارائه تسهيلات 18 و 20 ميليون توماني طرح ويژه روستايي و شهري، تعداد يک‌صد و 32 تسهيلات در اين شهرستان پرداخت شد؛ 90 مورد تسهيلات حوادث تا سقف 12 ميليون تومان، افزايش اعتبار تعميرات تا سقف پنج ميليون تومان و پرداخت 34 مورد تسهيلات و 22 مورد تسهيلات قرض‌الحسنه بلاعوض از ديگر اقدامات اين نهاد بوده است.

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند تصريح کرد: درخصوص اجراي طرح هادي از سال 93 تاکنون، تعداد 14 طرح در روستاهاي مشهد، کهنک، يهر، بيدک، جابان، سربندان، خسروان، زيارت، حصار، وادان، مرا، کاجان، دهنار و اوچونک اجرايي شد.

حاجي‌عزيزي ادامه داد: خوشبختانه در سال جاري روستاي رودافشان نيز به اين آمار اضافه شده است، اين روستا موقعيت بالقوه‌‌اي دارد و تاکنون در آن اقدامي صورت نگرفت؛ روستاي رودافشان مي‌تواند در زمينه گردشگري، ايجاد درآمد و اشتغال‌زايي در شهرستان دماوند موثر باشد.

وي اضافه کرد: علاوه بر اين طرح هادي در روستاهاي جابان، سربندان و مرا اجرايي مي‌شود و براي روستاهاي اوچونک و سيدآباد، پيمانکار مشخص شده و ابلاغ مي‌گردد. رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند اظهار داشت: خوشبختانه در هفت روستاي شهرستان دماوند شامل گرمابسرد، اهران، کالدشت بالا و پايين، چنار شرق، بيدک و زان مطالعات طرح هادي انجام شده و در اولين نشست براي تصويب و ابلاغ مطرح خواهد شد. رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي شهرستان دماوند افزود: علاوه بر اين پيش‌بيني ما بر تهيه طرح هادي و بازبيني سيستم در روستاهاي سربندان، اسلام‌آباد، جورد، آردينه، گلاهک، مومج و دهنار است. حاجي‌عزيزي در خصوص ساخت مسکن شهري بيان کرد: تعداد يک‌صد و 28 واحد در کوهسار مهک و 48 واحد نيز در شهرک فاطميه توسط اين نهاد احداث و واگذاري شد؛ در سال 97 نيز سعي داريم که 48 واحد احداث و در اختيار مردم قرار دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي