جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

 خبــر 

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي:

برداشت بيش از 700 تن بيدمشک در آذربايجان غربي

اروميه- صديقي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي از برداشت بيش از 700 تن بيدمشک در آذربايجان غربي خبر داد. اسمعيل کريم زاده با اشاره به اينکه برداشت سالانه بيش از 700 تن گل نر از بيدمشک‏کاريها، به توليد بيش از 1.5 ميليون ليتر عرق بيدمشک از اين محصول اشاره و اظهارکرد: تهيه عرق بيدمشک در آغازين روزهاي بهار يکي از سنتهاي قديمي خانواده‎هاي آذربايجان غربي به ويژه اروميه است. کريم‏زاده با اعلام اينکه به ازاي يک کيلو گل تازه 2 تا 3.5 ليتر عرق استحصال مي شود، اضافه مي‏کند: در آذربايجان غربي 30 هکتار بيدمشک به صورت حاشيه کاري و در کنار جوي‏هاي آب وجود دارد که بيشتر اين سطح در شهرستان اروميه است.

وي با بيان اينکه اروميه قطب بيدمشک کشور است ادامه داد: تهيه عرق از اين گياه که هم به شکل صنعتي و هم به شکل سنتي صورت مي‏گيرد، در شهرستان اروميه رونق بسياري دارد. رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي با بيان اينکه بيدمشک از محصولات کم هزينه و پر درآمد است، افزود: کار برداشت اين محصول از اواخر اسفند ماه آغاز و با توجه به منطقه برداشت، 15 تا 30 روز ادامه دارد. کريم‏زاده يادآور شد: حداکثر زمان چيدن تا گرفتن عرق 72 ساعت است، مي‎افزايد: بعد از اين زمان از کيفيت عرق کاسته مي‏شود. رئيس جهاد کشاورزي اذربايجان غربي گفت:استفاده از عرق بيد مشک در تهيه نقل، شيريني و شربت نيز به سبب عطر و طعم و بيش از همه خاصيت شفابخشي آن در منطقه متداول است و اکنون بيدمشک اروميه علاوه بر کشورمان در آن سوي مرزها نيز به عنوان سوغات ويژه اين ديار زبانزد است.

پس از 40 سال؛

فراهم شدن قرائت بار بانک‎هاي خازني

اهواز-خبرنگار آفرينش

با نصب هشت دستگاه مديريت انرژي جهت بانکهاي خازني در پست اهواز 2 شرکت برق منطقه‌اي خوزستان، امکان قرائت بار هر يک از بانکهاي خازني به صورت مجزا بعد از گذشت 40 سال فراهم شد.مدير امور بهره‎برداري ناحيه شرق اهواز گفت: بانکهاي خازني پست اهواز 2 شامل هشت بانک 27/5MVAR است که در مدار بودن آنها تاثير چشمگيري در پيک بار بر روي ولتاژ شبکه 230 کيلوولت دارد.امير زبيدي ادامه داد: طراحي قبلي بانکهاي خازني به شکلي بوده که هر چهار بانک آن از طريق يک شمش تغذيه مي‏شد و تاکنون فقط روي دو شمش اصلي آنها مديريت انرژي نصب بوده و بهره‏بردار تنها مي‏توانست بار مجموع آنها را قرائت کند، اما با نصب دستگاه مديريت انرژي امکان قرائت بار هر از يک بانکهاي خازني به صورت مجزا فراهم شده است.

مدير امور بهره‎برداري ناحيه شرق اهواز اقدام ديگر در پست اهواز 2 را تعويض کليدهاي هوايي 230 کيلو ولت دانست و افزود: تعداد 16 دستگاه کليد هوايي 230 کيلو ولت در پست اهواز 2 به علت اشکال، قدمت بالا و مقرون به صرفه نبودن اورهال آنها، تعويض و مورد بهره‎برداري قرار گرفت.

زبيدي بيان کرد: طبق برنامه‏بندي تعداد 8 دستگاه کليد هوايي 230 و دو دستگاه کليد هوايي 400 کيلو ولت بايد قبل از پيک بار در اين پست تعويض و مورد بهره‎برداري قرار گيرد.

رئيس شعبه 112 دادگاه کيفري 2 شهرستان کرج:

آغاز رسيدگي به تخلف 8 نفر از کارکنان شهرداري کرج

کرج - خاکپور

حسنوند گفت: رسيدگي به پرونده تخلف 8 نفر از کارکنان کرج در شعبه 112 کيفري 2 آغاز شده و احکام متهمان در روزهاي آتي صادر خواهد شد.صادق حسنوند، رئيس شعبه 112 دادگاه کيفري 2 شهرستان کرج از رسيدگي به پرونده تخلف کارکنان شهرداري کرج خبر داد و گفت: سال گذشته برحسب بازرسي‌هاي به عمل آمده توسط اداره کل بازرسي استان البرز اين تخلف کشف شد؛ کارشناسان در بررسي‌هاي خود متوجه مي‌شوند که تعدادي از کارکنان شهرداري در واحد درآمد منطقه 5 کرج و دبيرخانه اقدام به جعل درخواست‌هاي مربوط به تمديد جواز مي‌کنند. وي افزود: در اين پرونده که 17 متهم دارد 8 نفر از کارکنان شهرداري در قبال جعل تاريخ، مبالغي را دريافت مي‌کرده‌اند.

حسنوند درباره فعاليت اين باند توضيح داد: با توجه به اينکه رمز مربوط به سيستم بايد تنها در اختيار مسئول انفورماتيک باشد ولي وي اين رمز را در اختيار يکي ديگر از کارکنان قرار داده بود تا وي با جعل تاريخ مندرج در سيستم و تقاضانامه ارباب رجوع، موجبات معافيت ارباب رجوع از پرداخت عوارض را فراهم کند.

وي اضافه کرد: در مجموع به ميزان 3 ميليارد تومان به حقوق بيت المال و درآمد شهرداري کرج زيان وارد شده و پرونده در حال رسيدگي است که احکام آن در روزهاي آتي صادر خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي