جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 وزير علوم:
 دانشگاه‌ها مقدمات جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز را فراهم کنند 

 وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به تکاليف قانوني برنامه ششم توسعه براي جذب دانشجوي خارجي گفت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالي مقدمات جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز را فراهم کنند.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر منصور غلامي در نشست روساي 30 دانشگاه متولي همکاريهاي علمي بين‌المللي که با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در وزارت علوم برگزار شد؛ اظهار داشت: در سالهاي اخير شاهد گسترش ديپلماسي قوي علمي بوديم و در سال گذشته چندين هيات دانشگاهي عاليرتبه از کشورهاي مختلف در سطح وزير علوم يا معاون رئيس جمهور به ايران آمدند و از دانشگاههاي کشورمان بازديد کردند.

وي افزود: در زمينه همکاريهاي علمي بين‌المللي دانشگاهها اقدامات زيادي در سالهاي گذشته انجام داده‌اند و اقدامات بسياري نيز در زمينه انجام پژوهش هاي مشترک؛ ايجاد دوره‌هاي آموزشي مشترک، تبادل استاد و دانشجو و جذب محققان ايراني مقيم خارج از کشور در حال انجام است.

وزير علوم گفت: اقبال دانشگاههاي خارجي به همکاري علمي با دانشگاهها و مراکز آموزش عالي ايران خوب است و دانشگاههاي کشور بايد در حين انعقاد قراردادهاي پژوهشي به انتقال فناوري به کشور نيز فکر کنند.غلامي تاکيد کرد: دانشگاهها و بويژه اعضاي هيات علمي اين موسسات، اقدامات عملي همکاريهاي علمي بين دانشگاهي را برعهده دارند و نقش وزارت علوم در اين خصوص حمايت و پشتيباني است.

وي با اشاره به انعقاد تفاهمنامه‌هاي متعدد بين دانشگاههاي کشورمان با ديگر کشورها گفت: دانشگاهها ضمن عملي کردن تفاهمنامه‌هاي گذشته فقط تفاهمنامه‌هاي جديدي را امضا کنند که در زمان کوتاه مانند شش ماه قابل اجرايي شدن باشد.

وي با اشاره به تاکيد قوانين مبني بر افزايش تعداد دانشجويان خارجي گفت: تمرکز دانشگاهها بايد براي جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز باشد و براي تحقق اين هدف بايد بسترها و سازو کارهاي لازم را ايجاد و فرآيند آسان جذب دانشجو را به صورت روشن و شفاف تعريف کنيم.

غلامي، الکترونيکي شدن فرآيند ثبت‌نام و اعطاي پذيرش به دانشجويان خارجي را يکي از نخستين اقدامات لازم براي جذب دانشجويان خارجي دانست که مي‌تواند روند بررسي درخواستها و پاسخگويي را سريعتر و دقيقتر کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي