جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 ميز خبر 

 معاون علمي و فناوري رئيس جمهور:

ضرورت جذب نخبگان ايراني خارج از کشور

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور گفت: در سراسر دنيا مهاجرت دانشجويان براي ادامه تحصيل در کشورهاي ديگر امري عادي و رايج است ولي نکته مهم فراهم کردن شرايط بازگشت اين دانشجويان به کشور مبدا است.

به گزارش ايسنا، دکتر سورنا ستاري در نشست روساي 30 دانشگاه متولي همکاريهاي علمي بين‌المللي در وزارت علوم گفت: ميانگين مهاجرت دانشجويان ايراني براي ادامه تحصيل در خارج از کشور از ميانگين جهاني نيز پايينتر است و ارائه آمارهاي غلو آميز از طرف برخي از افراد در اين خصوص صحيح نيست.

وي افزود: همه کشورها دانشجوياني در کشورهاي ديگر دارند، براي مثال چين 350 هزار دانشجو در آمريکا دارد، بنابراين مهاجرت دانشجويان امري رايج است و اصلاً نگران‌کننده نيست و مسئولان بايد براي بازگشت دانشجويان پس از تحصيل به کشور برنامه‌ريزي و مشوقهايي لازم را پيش‌بيني کنند.

دکتر ستاري گفت: دانشجوياني که به خارج از کشور مي‌روند عموماً از دانشجويان موفق و نخبه هستند و در خارج از کشور فرصتهاي شغلي پيدا مي‌کنند لذا براي بازگشت اين نخبگان به عنوان يک سرمايه انساني، بايد شرايط خاصي را در کشور فراهم کنيم.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به رشد تفاهمنامه‌هاي همکاري دانشگاههاي ايران با دانشگاههاي خارجي گفت: بايد مدل‌هاي علمي انتقال فناوري را درقالب اين تفاهم‌نامه‌ها پياده کنيم و اينکه طرفهاي خارجي در قالب يک قرارداد، فناوري خود را به ما بفروشند نوعي ساده‌انگارانه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، وي افزود: صندوق نوآوري و شکوفايي به عنوان زير مجموعه معاونت علمي رياست جمهوري، بيشترين همکاري را با وزارت علوم دارد و آمادگي کامل دارد در قراردادهاي پژوهش و فناوري مهم بين‌المللي به دانشگاهها و مراکز آموزش عالي کمک کند.

آغاز فرصت تکميل مدارک و ويرايش سهميه آزمون دستياري از امروز

فرصت تکميل مدارک و ويرايش سهميه در چهل و پنجمين دوره آزمون دستياري پزشکي فردا 23 ارديبهشت ماه به پايان مي‌رسد. داوطلبان تا فردا فرصت دارند مدارک خود را تکميل کنند.

به منظور تسريع در فرايند بررسي مدارک داوطلبان چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي که منجر به صدور کارنامه علمي خواهد شد. امکان ويرايش سهميه و تکميل مدارک تا ساعت 24 فردا يکشنبه 23 ارديبهشت 97 بر روي سايت مرکز سنجش پزشکي فعال خواهد بود.

آن دسته از داوطلباني که مطابق دفترچه راهنماي آزمون مدرک سهميه‌اي خود را به طور کامل ارسال نکرده‌اند، بايد مدارک خود را در زمان مذکور ارسال کنند.

داوطلباني که خواستار استفاده از سهميه مناطق محروم هستند بايد با کليک بر روي فرمهاي مربوط به مناطق محروم فرم مربوطه را دانلود و پس از تکميل ارسال کنند.

در صورت عدم ارسال مدارک در موعد مقرر سهميه مورد نظر براي داوطلب لحاظ نخواهد شد و سهميه آزاد براي داوطلب منظور مي‌شود.

پس از بررسي مدارک و تاييد سهميه‌ها از ارگانهاي مربوطه کارنامه علمي همراه با رتبه‌ها اعلام خواهد شد.

چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي با رقابت 14 هزار و 396 پزشک عمومي 6 ارديبهشت 97 در دانشگاههاي علوم پزشکي برگزار شد.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي عنوان کرد

برنامه دانشگاه براي جذب 1000 دانشجوي خارجي تا 2 سال آينده

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به برنامه دانشگاه در جهت بين المللي سازي آموزش‌ها، گفت: هدف گذاري کرديم که طي 2 سال آينده بتوانيم حداقل 1000 دانشجوي شهريه پرداز خارجي در دانشگاه جذب کنيم.

دکتر محسن ضيايي در گفت و گو با ايسنا با اشاره به اجراي طرح تحول آموزش پزشکي در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، عنوان کرد: يکي از کارگروه‌هاي فعال دانشگاه در طرح تحول بحث توسعه آموزش مجازي است که زيرساخت‌هاي آن آماده شده است.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به آغاز همکاري نزديک با دانشگاه علوم پزشکي مجازي، عنوان کرد: در اين راستا تا 2 سال آينده برخي از دروس دانشگاه در بخشهايي که امکان پذير باشد به صورت مجازي ارايه خواهد شد.

وي با اشاره به طرح آمايش سرزمين به دنبال اجراي طرح تحول آموزش پزشکي، عنوان کرد: دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان يکي از بزرگترين دانشگاههاي علوم پزشکي کشور در چندين مبحث مطرح است که از آنها مي توان به حرکت به سمت دانشگاههاي نسل سوم و آموزش پاسخگو اشاره کرد که در آنها ظرفيت و پتانسيل بالايي داريم.

دکتر ضيايي درخصوص ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه، تصريح کرد: طبيعي است که وجود محدوديت‌هاي زير ساختي، فضا، امکانات، تجهيزات و اعضاي هيات علمي بروي کيفيت آموزش تاثيرگذار است. در همين راستا طي مذاکراتي با وزارت بهداشت بروي اين مساله تاکيد کرده و خواستار پذيرش دانشجو متناسب با شرايط خود هستيم.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به نياز کشور به تربيت نيروي متخصص، تصريح کرد: از طرف ديگر دانشگاه هم مسئول اعتبار بخشي و کيفيت آموزش پزشکي است. با اين حال بخشي از امور از دست ما خارج است و سياست‌هاي کشوري تعيين کننده ظرفيت پذيرش دانشجوست، ولي سعي ما بر اين‌ است که اين مساله را با هدف کاهش مشکلات، مديريت کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي