جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 وزير نفت:
 با خروج آمريکا از برجام اتفاقي در صادرات نفت رخ نمي دهد 

 وزير نفت گفت: با خروج امريکا از برجام اتفاق قابل ذکري در صادرات نفت و گاز و ميعانات گازي کشور نمي افتد و درآمدهاي ارزي تغيير نمي کند.به گزارش مهر ،بيژن نامدار زنگنه با بيان اينکه65 درصد تجهيزات پالايشگاه هاي کشور در داخل ساخته مي شود، افزود: وضع کشور درباره بنزين بسيار خوب است و از اين جهت نمي توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وي گفت: فاز دو پالايشگاه ستاره خليج فارس به 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 توليد مي کند آماده افتتاح و توليد آن در حال تثبيت است.زنگنه افزود: فاز سه اين پالايشگاه نيز اواخر سال به بهره برداري مي رسد که در مجموع پالايشگاه ستاره خليج فارس 36 ميليون ليتر بنزين توليد خواهد کرد.

وي با بيان اينکه حدود 88 ميليون ليتر بنزين توليد مي کنيم گفت: اکنون کيفيت بنزين در مقايسه با گذشته بهتر شده است.زنگنه افزود: سال گذشته 6 فاز در پارس جنوبي با توليد حدود يکصد و 50 ميليون متر مکعب گاز در مدار قرار گرفت و امسال نيز چهار فاز به بهره برداري مي رسد که از آنها 140 ميليون متر مکعب گاز ترش به ساحل مي آيد و 100 ميليون متر مکعب از آن گاز شيرين استحصال خواهد شد.

وي درباره قيمت جهاني نفت نيز گفت: رئيس جمهور امريکا درباره بهاي نفت دو دوزه بازي مي کند زيرا از طرفي با برخي کشورهاي اوپک براي کاهش توليد و افزايش قيمت بسته است و از طرفي نيز براي اينکه از فشار داخلي خارج شود اوپک را مقصر افزايش قيمت نفت معرفي مي کند.

زنگنه با بيان اينکه پشتوانه جمهوري خواهان امريکا نفت است افزود: يک عده در اوپک ابزار دست امريکايي ها شده اند.وي گفت: تامين گازوئيل و بنزين با کيفيت براي شهرهاي بزرگ و نظام حمل و نقل کشور اولويت ماست اما آلودگي تهران مربوط به بنزين نيست بلکه مربوط به کاميون هاي غير استانداردي است که شب تا صبح در اين شهر تردد مي کنند.

زنگنه افزود: براي کاهش مصرف بنزين نبايد مسئله را در ساخت پالايشگاه ها دانست بلکه بايد آن را در صنايع خودروسازي جستجو کرد.وي گفت: برخي پالايشگاه هاي کشور صاحب ندارد و مانند پالايشگاه تهران که صاحب آن سهام عدالت است مسئولانش فقط دنبال سود هستند.

زنگنه افزود: ابزاري براي مجبور کردن اين گونه پالايشگاه ها براي افزايش کيفيت محصولاتشان نداريم.زنگنه درباره نفت خزر افزود: اين نفت به دليل هزينه هاي بالاي آن کمتر از 30 دلار در نمي آيد و اکنون نيز فناوري استخراج آن در کشور نيست.

وي گفت: اکنون در دو بلوک با کشور آذربايجان نفت اکتشاف مي کنيم که اين موضوع قفل خزر را در اين زمينه شکسته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي