جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 معادلات انرژي 

 از سوي مشاور فرانسوي:

طرح تقويت فشار فازهاي پارس جنوبي نهايي شد

مديرعامل نفت و گاز پارس با اشاره به طرح توسعه فاز دوم پارس جنوبي که توسط يک شرکت فرانسوي در حال بررسي بود اظهار کرد:فاز دوم پارس جنوبي مشاور فرانسوي کار خود را انجام داده و طرحي که ارائه کرده است تدوين و نهايي شده است.

محمد مشکين فام در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام خبر فوق افزود:پکيج آماده است و درحال انجام تدوين نهايي هستيم. هنگامي که تصويب شد در مورد آن تصميم خواهيم گرفت.وي افزود:کاري که مشاور فرانسوي انجام داد مطالعات امکان سنجي بوده است،اين شرکت گزينه‌هاي مختلف را بررسي کرده و بهترين گزينه ممکن را به ما معرفي کرده است، بر اين اساس ما اين گزينه را نهايي مي‌کنيم و طراحي پايه و طراحي تفصيلي را انجام مي‌دهيم و براي انتخاب پيمانکار مناقصه برگزار خواهيم کرد.مديرعامل نفت و گاز پارس با بيان اينکه در مجموع براي تقويت فشار فازهاي پارس جنوبي 20 ميليارد دلار نياز است،تصريح کرد:فعلا مشخص نيست تقويت فشار را خودمان انجام دهيم يا اينکار با همکاري شرکت‌هاي خارجي انجام شود. روي شرکت‌هاي داخلي هم کار مي‌کنيم.شرکت فرانسوي هم چندين بار از ياردهاي سکوساز بازديد کرده و از توانمندي شرکت‌هاي ايراني آگاه است.کاري که پيشنهاد داده بر مبناي توانمندي پيمان کاران ايراني است.

جزئيات قرارداد جديد نفتي ايران و آذربايجان در خزر

معاون وزير نفت در امور بين الملل و بازرگاني گفت: موضوع توافق دو کشور ايران و آذربايجان بر روي دو بلوک است که ما به يکي از اين بلوک ها "البرز" مي گوييم و آنها به همين بلوک "الو" مي گويند و همچنين بلوک ديگري که کمي پايين تر از اين بلوک است.

اميرحسين زماني نيا معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت در گفت وگو با تسنيم اظهار داشت: در توافق نفتي ايران و آذربايجان اصلا روي مرزهاي آبي صحبت نشده و اهميت اين توافق ما با آذربايجان هم اين است که روابط سياسي آنقدر بهبود پيدا کرده که اعتماد بين دو کشور بهتر شده که توانستند به اين توافق، قبل از مشخص شدن رژيم حقوقي درياي خزر دست پيدا کنند.معاون وزير نفت با بيان اينکه "اين توافق بر روي ميدان سردار جنگل نيست"، گفت: موضوع توافق دو کشور بر روي دو بلوک است که ما به يکي از اين بلوک ها "البرز" مي گوييم و آنها به همين بلوک "الو" مي گويند و همچنين بلوک ديگري که کمي پايين تر از اين بلوک است.

وي ادامه داد: قرارداد منعقد شده، مسائل سياسي آن حل و فصل شده و اکنون بايد دو شرکت نفت بر سر يک ميز بنشينند و با هم به نقطه نظر مشترک براي روند توسعه ميدان برسند.زماني نيا در پاسخ به اينکه "آيا اين فعاليت مشترک هم شامل کار اکتشافي و هم برداشت مشترک مي شود"، گفت: فکر مي کنم کار اکتشافي (مشترک) هم دارند.زماني نيا در خصوص ابهام اين توافق نفتي در زمان نبود رژيم حقوقي و مرزهاي آبي اظهار داشت: اين مسئله اصلا به مرزها ربطي ندارد و هيچ صحبتي روي مرزهاي آبي نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي