جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 ميز خبر 

 سود تحريم نفت ايران در جيب آمريکا

بازگشت مجدد تحريم هاي آمريکا عليه سومين توليد کننده بزرگ نفت اوپک احتمالا صحنه را براي افزايش بي سابقه صادرات نفت آمريکا تا پايان سال هموار خواهد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از بلومبرگ، اندي ليپو، رئيس موسسه ليپو اويل گفت، تصميم ترامپ مبني بر خروج از توافق هسته اي و برقراري مجدد تحريم هاي ايران، موجب حذف بخشي از نفت ايران از بازار جهاني خواهد شد و ضمن افزايش قيمت نفت، تقاضا براي نفت آمريکا را افزايش خواهد داد.

سندي فيلدن، مدير بخش تحقيقات موسه مورنينگ استار در تگزاس گفت، نفت شيل آمريکا که سبک تر و شيرين تر از نفت خام ايران است، قادر به جايگزيني با نفت خام ايران نيست. با اين حال، افزايش قيمت نفت موجب تقويت رشد توليد آمريکا و افزايش شکاف قيمت بين نفت وست تگزاس اينترمدييت آمريکا و نفت برنت خواهد شد.

نفت خام آمريکا در حال حاضر حدود 6 دلار در هر بشکه ارزان تر از نفت برنت است، در حالي که اين شکاف قيمت در سال گذشته 2.5 دلار بود. فيلدن افزود، اگر اين شکاف قيمت باز هم بيشتر شود «صادرات نفت آمريکا ممکن است در 7 ماه آينده تا 2.5 ميليون بشکه افزايش يابد و به طور متوسط در سال جاري ميلادي به 2 ميليون بشکه در روز برسد.» بر اساس آمارهاي دولت آمريکا صادرات نفت آمريکا در ماه مارس به طور متوسط 1.67 ميليون بشکه در روز بود.

با اين وجود، ممکن است تنگناهاي خطوط لوله انتقال نفت آمريکا در کوتاه مدت موجب محدود شدن صادرات نفت آمريکا شود. به دليل محدوديت خطوط لوله نفت آمريکا هم اکنون قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت در ميدان پرميان 12 دلار و 75 سنت کمتر از قيمت شاخص وست تگزاس اينترمدييت در کوشينگ اوکلاهاماست که پايين ترين رقم در طي بيش از 3 سال گذشته به شمار مي رود.

5 شگرد ايران براي دور زدن تحريم نفتي ترامپ

بلومبرگ در گزارشي به بيان 5 شگرد ايران براي دور زدن تحريم نفتي آمريکا پرداخت.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، براي بزرگترين خريداران نفت جهان، وضع تحريم هاي آمريکا عليه ايران موضوع جديد و تجربه نشده اي نيست. در اوايل دهه جاري ميلادي، قبل از آنکه بازار نفت با مازاد عرضه مواجه شود و پيش از آنکه صادرات نفت شيل آمريکا به همه نقاط جهان شروع شود، پالايشگاه هاي آسيايي با تحريم هاي غرب عليه برنامه هسته اي ايران مواجه بودند.

مشتريان نفت ايران با استفاده از معافيت ها و روش هاي پرداخت و حمل مبتکرانه توانستند خريد نفت از ايران را حتي در دوره دشوارترين تحريم هاي غرب نيز ادامه دهند. در اين گزارش نگاهي داريم به برخي از راه هاي دور زدن تحريم هاي نفتي عليه ايران:

معافيت ها:

مشتريان نفتي ايران در آن سال ها اجازه نداشتند پول نفت خريداري شده از ايران را از طريق سيستم مالي آمريکا پرداخت نمايند. با اين حال دولت آمريکا به کشورهايي که خريد نفت خود از ايران را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دادند، معافيت هايي را اعطا مي کرد. کشورهاي چين، هند و کره جنوبي موفق شده بودند از اين معافيت ها برخوردار شوند. بعد از اعلام خروج ترامپ از برجام، ژاپن يکي از اولين کشورهايي بوده که اعلام کرده قصد دارد از آمريکا براي خريد نفتش از ايران معافيت بگيرد.

مخالفت:

کشورهايي نظير چين (بزرگترين وارد کننده نفت جهان) و هند (پرشتاب ترين مصرف کننده نفت جهان) در دور قبلي تحريم ها، بارها مخالفت خود را با اقدامات آمريکا که آنها را ناگزير مي ساخت خريد نفت از ايران را کاهش دهند ابراز داشتند. هرچند ممکن است کشورهايي نظير چين، هند و ترکيه با اقدام جديد آمريکا مخالفت کنند و سطح خريد نفت خود از ايران را کاهش ندهند، اما متحدان آمريکا از جمله ژاپن و کره جنوبي احتمالا به دليل وابستگي امنيتي به اين کشور از تحريم ها تبعيت خواهند نمود.

تمايل به مخالفت با تحريم ها و اصرار به خريد نفت از ايران احتمالا اين بار قوي تر خواهد بود، زيرا به دليل اقدامات ترامپ، اختلافات تجاري کشورها با آمريکا اکنون بيشتر از دوره اوباماست. ضمن اينکه اقدام آمريکا در خروج از برجام اقدامي يکجانبه بوده و مانند دوره قبل از همراهي ساير کشورها برخوردار نيست.

تخفيف نفتي:

در حال که قيمت نفت به بالاترين رقم ها از سال 2014 تاکنون رسيده، پالايشگاه هاي آسيايي ممکن است به رغم تحريم هاي آمريکا از هرگونه تخفيفي که ايران پيشنهاد مي کند استقبال کنند.

ايران به مشتريان خود 90 روز جهت پرداخت پول نفتش فرصت مي دهد، که 3 برابر مدت زماني است که ساير توليد کنندگان به مشتريانشان مي دهند. ايران همچنين در دور قبلي تحريم ها در خصوص نوع نفت و تاريخ بارگيري نفت با برخي پالايشگاه ها به صورت انعطاف پذير رفتار مي کرد.

بيمه تانکرها:

يکي ديگر از مشکلات خريداران نفت ايران در سال 2012 اين بود که به دليل تحريم بيمه اي اتحاديه اروپا عليه نفتکش هاي ايران، حمل نفت ايران با مشکل مواجه شده بود. کشورهايي نظير هند و ژاپن براي دور زدن اين تحريم ها بيمه هاي تحت حمايت دولت هاي خود را به اين کشتي ها پيشنهاد کردند و کمک کردند تا صادرات نفت ايران ادامه پيدا کند. ضمن اينکه پالايشگاه ها از تانکرهاي ايراني براي دريافت نفت اين کشور استفاده کردند. در وضعيت فعلي به دليل پايبندي اروپايي ها به برجام احتمالا مشکل بيمه تانکرها کمتر به وجود خواهد آمد.

ارزها و بانک ها:

خريداران آسيايي به منظور دور زدن سيستم مالي آمريکا ممکن است از ارزهاي غيردلاري براي پرداخت پول نفت ايران استفاده کنند. اين پرداخت ها مي تواند به ارزهاي ملي يا از طريق بانک هاي خارجي که روابط نزديکي با آمريکا ندارند انجام گيرد.

همچنين ممکن است اتحاديه اروپا براي حمايت از معاملات نفتي ايران، ارزهاي غيردلاري را از طريق موسساتي نظير بانک سرمايه گذاري اروپايي پيشنهاد نمايد. خريداران هندي نفت ايران هم گفته اند تا زماني که اتحاديه اروپا ايران را تحريم نکند مي توانند پول نفت ايران را به يورو پرداخت نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي