جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت :
 سرطان روده بزرگ ، يک بيماري درمان پذير 

 
قنبري مطلق گفت: سرطان روده بزرگ قابل پيشگيري‌ترين سرطان‌ و يک بيماري درمان پذير است اما لازمه اين امر پيشگيري و مداخله زود هنگام است.‌به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ علي قنبري مطلق رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت در همايش پيشگيري از سرطان روده بزرگ افزود: سرطان روده بزرگ از قابل پيشگيري‌ترين سرطان‌هاست و يک بيماري درمان پذير است، بيماران مي‌توانند سال‌ها با وجود اين بيماري زندگي کنند که لازمه آن پيشگيري و مداخله زود هنگام است.

وي در ادامه گفت: شناسايي عوامل خطر در ايران مانند توده بدني نشان مي‌دهد 60 درصد جمعيت ايراني افزايش وزن يا چاقي دارند و بايد افزايش تحرک معنا دار را وارد زندگي خود کنند؛ به عنوان مثال هر فرد بايد 5 روز در هفته 30 دقيقه و يا 15 دقيقه شديد پياده‌روي تند داشته باشد و تنها 40 درصد ايراني‌ها فعاليت بدني مناسب دارند.

وي با تاکيد بر سبک زندگي سالم گفت: 17 درصد جمعيت ايراني مصرف مناسب ميوه و سبزيجات که 5 وعده در روز است را انجام مي‌دهند؛ با توجه به اينکه 7 هزار مبتلا به سرطان روده بزرگ داريم و به دليل آمار افزايش سن جامعه ايراني شاهد افزايش آمار ابتلا به سرطان خواهيم بود. سفيران سلامت و هرفردي که نقشي در آگاه سازي مردم دارند بايد سبک زندگي سلامت که مهمترين را‌هکار پيشگيري از سرطان است را ترويج دهند.

قنبري مطلق گفت: اگر سرطان روده بزرگ زود تشخيص داده شود مي‌توانيم گام‌هاي موثري براي درمان آن برداريم که امروزه با توجه به توسعه خدمات درمان سرطان از سوي وزارت بهداشت به شهرهاي بزرگ و کوچک مي‌توان شاهد نتايج مطلوبي باشيم.

وي اظهار کرد: خوشبختانه حدود چند سالي است که تست خون منفي نيز به کمک کولونوسکوپي آمده است و اگر کولونو‌سکوپي سخت باشد با تست خون منفي در تشخيص سرطان روده بزرگ مي‌توانيم گام‌هايي را بر‌داريم، اين تست خون منفي به شهرهاي کوچک هم رسيده است و 100 مرکز داريم که افرادي که علائم مشکوک دارند را مورد توجه بيشتري قرار مي‌دهند.رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت بيان کرد: اگر سرطان در گام‌هاي اوليه شناسايي شود، پزشک معالج در صورت نياز با تجويز شيمي درماني 6 ماهه مي‌تواند گام موثري در زمان فرد داشته باشد و با يک جراحي ساده، پيگيري‌هاي دوره‌اي براي پيشگيري از عود نقش موثري خواهد داشت.

قنبري مطلق تصريح کرد: سرطان روده بزرگ قابل پيشگيري و درمان است و از همه ميخواهيم که در گام اول نگذاريم درگير سرطان شويم و اگر شديم از درمان سرطان نا اميد نشويم.وي در پايان ظرفيت‌هاي ايجاد شده براي درمان سرطان از سوي وزارت بهداشت را موثر دانست و گفت: در بحث پيشگيري نيز همگي دوشادوش هم بايد گام بر‌داريم تا شاهد کاهش بيماري‌ها و افزايش سلامت در جامعه باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي