جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

 خبر 

آيا محصولات تراريخته به نفع سلامت مردم است؟

رئيس انجمن ژنتيک ايران گفت: توليد محصولات تراريخته علاوه بر اينکه از لحاظ اقتصادي براي کشور بسيار مقرون است موجب افزايش محصولات کشاورزي با کيفيت مي شود.

به گزارش روابط عمومي انجمن ژنتيک ايران ، دکتر محمود تولايي، رئيس انجمن ژنتيک ايران در آستانه برگزاري سومين کنگره بين المللي و پانزدهمين کنگره ملي ژنتيک ايران با بيان اينکه محصولات تراريخته مناسب اقتصاد و سلامت مردم کشور است، بيان کرد: بشر هزاران سال است که در حوزه کشاورزي تلاش مي‌کند به محصولات با کيفيت دست پيدا کند که روش اصلاح نژاد از جمله روش‌هاي بشر براي توليد اينگونه محصولات بوده است.

وي با تاکيد براينکه اصلاح نژاد فرآورده‌هاي کشاورزي در برهه‌اي از زمان به صورت کلاسيک و در برهه ديگر به صورت هسته‌اي انجام مي‌شد، افزود: هر سلول گياهي داراي 30 هزار ژن است که تعدادي از ژن ها عامل ويژگي‌هاي ظاهري و مابقي عامل ويژگي‌هاي رشد، نمو و ... است که امروزه بشر با ترکيب ژن‌هاي مطلوب چند گياه تلاش مي‌کند به محصول مورد نظر دست پيدا کند. براي مثال يک گياه بنفشه داراي گل‌هاي قرمز است اما گياه بنفشه ديگر داراي گل‌هاي سفيد است که بشر براي توليد گياه بنفشه با گل‌هاي داراي رنگ‌هاي ترکيبي، ژن‌هاي توليد رنگ را از اين گياهان جدا و سپس بعد از ترکيب بنفشه چند رنگ را توليد مي‌کند.

رئيس انجمن ژنتيک ايران با بيان اينکه به جداسازي ژن و انتقال آن به محصول جديد ترانس ژنيک گفته مي‌شود، بيان کرد: اين مساله در فرهنگستان به محصول تراريخته ترجمه شده است. کلمه «تراريخته» نگراني‌ها را در افراد ايجاد کرده است به گونه‌اي که برخي با شنيدن آن تصور مي‌کنند محصول دچار دستکاري ژنتيک شده و مصرف آن عوارضي را براي سلامتي به همراه دارد.

رئيس سومين کنگره بين المللي و پانزدهمين کنگره ملي انجمن ژنتيک ايران افزود: در محصولات تراريخته صرفا ژن‌هاي عامل براي توليد محصول باکيفيت جداسازي مي‌شود و هيچ گونه دستکاري در خاصيت و کاهش کيفيت آن انجام نمي‌شود. هم‌چنين افراد بايد بدانند براي توليد يک محصول تراريخته وزارت بهداشت، سازمان محيط زيست و جهاد کشاورزي نظارت دارند تا يک محصول با بازدهي بالا، با کيفيت و مطلوب به دست مردم برسد که هر سازمان وظايف خود را در برابر انسان و محيط زيست انجام مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي