جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

 سرمقاله 

ما منتظر نمي‌مانيم؛ خودمان هستيم!

آذر فخري 

پيروزي دختران تيم ملي فوتسال ايران در فينال رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا، موفقيتي بود كه مي‌توان از دو جهت به آن نگريست. نخست اينكه؛ دختران فوتسال ما، قهرمانانه بازگشتند. بازگشتي پرافتخار و شکوهمند؛ شکوهمند از آن جهت که تمام پديده‌هاي طبيعي و غيرطبيعي، و عوامل انساني و «غيرانساني» دست به دست هم دادند تا اين قهرمانان ديده نشوند و صداي‌شان به‌جايي نرسد؛ اما تلاش‌ها براي ديده ‌نشدن اين دختران تا نه کسي براي‌شان سوت و هورا بکشد و نه کسي براي‌شان فرش قرمز پهن کند به‌جايي نرسيد. آنها بيشتر و پررنگ‌تر ديده شدند. و شگفتا كه اينان، هزينه‌ها و دستمزدهاي ميلياردي هم دريافت نمي‌کنند، دقيقا با دست خالي، جهاني از شکوه و افتخار آفريدند. و چه‌قدر ما به اين خبر خوش، به اين قهرماني که چنين سخت به‌دست آمد، نياز داشتيم؛ در روزگاري که حال و روزمان در جامعه، چندان خوش نيست.

در اين ميان، دو خبر ديگر هم باعث دلگرمي دختران و زنان ما شد؛ اول اينكه رئيس فدراسيون فوتبال اعلام کرد پاداش دختران قهرمان فوتسال، با آقايان برابر خواهد بود. اميد که اين قول و نويد، به‌زودي و حتما عملي شود. و دوم، سخنان نايب رئيس فدراسيون فوتبال دررابطه با بي‌اعتنايي و چشم بستن رسانه‌ ملي بر اين دختران كه گفته‌اند: «اين مسابقات از طريق اينترنت و شبکه‌هاي ماهواره‌اي کشورهاي مختلف پخش شد و برخي از مردم توانستند ببينند.

ما منتظر صدا و سيما نمي‌مانيم و خودمان از طريق توسعه‌ي اينترنت و امکانات، کاري مي‌کنيم مردم بهتر بتوانند بازي را ببيند.» بله، دقيقا «خودمان» ونه هيچ‌کس ديگر.

اما در كنار اين نگاه، مي‌توان از زاويه ديگري نيز به اين مسأله نگريست و آن اين كه؛ هر چند پس از پيروزي تيم فوتسال دختران، كم‌كاري‌هايي كه در سطح جامعه وجود داشت و منجر به عدم انعكاس قوي اين موفقيت شد، بسياري از ما را دل‌آزرده كرد، اما به نظر مي‌رسد اين رويداد بزرگ، عدم انعكاس شايسته آن و همه نقدهايي كه در اين خصوص در روزهاي اخير مطرح شد، مي‌تواند از يك منظر، طليعه يك فصل روشن و شروعي تازه، نه فقط براي فوتسال بانوان، بلكه به طور كلي براي مجموعه ورزش بانوان باشد كه سالهاست از لحاظ مادي و معنوي، مورد بي‌مهري‌ قرار گرفته و آن گونه كه بايد و شايد به آن توجه نشده است.

پيروزي ايران در برابر ژاپن و اطلاع‌رساني‌هاي ناقص و ضعيف چه پيش از شروع مسابقه و چه بعد از بازي موجب شد بسياري از ما قلم به دست بگيريم و درخصوص كم‌لطفي‌هايي كه سالهاست در حق ورزش بانوان مي‌شود، چندخطي بنويسيم.

بسياري از شخصيتهاي شناخته‌شده محبوب و يا مشهور هم از تريبون‌هاي مختلف اعلام كردند كه از عدم بازتاب درست اين موفقيت در جامعه، رنجيده‌‌‌اند.

اما فراتر از همه اينها، اين مسأله، نوعي آگاهي عمومي را در ميان بسياري از افراد جامعه به وجود آورد و موجب شد عموم جامعه درمورد ورزش بانوان و افتخارآفريني آن، بيش از هميشه، احساس دغدغه كنند. اين دغدغه‌مندي اجتماعي و جلب شدن توجه‌ها به سمت وضعيت ورزش بانوان، مهمترين و باارزش‌ترين پيامد اتفاق اخير است كه شايد هيچ چيز ديگري نمي‌توانست به اين شدت و حدت آن را ايجاد كند.

شايد اگر اين پيروزي از همان لحظات آغازين، آن طور كه انتظار مي‌رود، جدي گرفته مي‌شد، سرپوش گذاشتن بر مشكلات و تنگناهايي بود كه مدتهاست ورزش بانوان در همه رشته‌ها و شاخه‌هايش با آن دست به گريبان است، اما اين موفقيت و كم‌لطفي افراد و رسانه‌ها به آن، به خوبي اين مسأله را در جامعه روشن ساخت كه ورزش بانوان حتي اگر به برترين مقام‌ها و موفقيتها نيز برسد، همچنان طعم كم‌توجهي‌ها را مي‌چشد و لذا، مي‌توان دغدغه‌هاي اين روزهاي جامعه را به فال نيك گرفت و آن را مقدمه فصلي تازه در ورزش بانوان قلمداد كرد. البته از آن جا كه هر تغييري، با عمل، و نه صرفا با حرف و احساس، رخ خواهد داد، انتظاري كه هم‌اينك براي تحقق اين شروع جديد مي‌رود اين است كه مسئولان اين حوزه، بيش از هميشه، در انديشه رفع مشكلات ورزش بانوان باشند، تا بار ديگر كه موفقيتي اين گونه به دست آمد، شاهد وضعيتي متفاوت‌تر باشيم.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي