جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5845

 سخنگوي شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان:
 سناريويي براي جيره‌بندي آب اصفهان نداريم 

 اصفهان-محسن راعي

سخنگوي شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به کاهش 40 درصدي آب انتقالي به تصفيه خانه باباشيخ‌علي، گفت: سناريويي براي جيره‌بندي در دستور شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نيست و در صورتي که روند کم‌آبي ادامه يابد، تصميمات جديدي در خصوص مديريت آب اصفهان اتخاذ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان؛ سيداکبر بني‎طبا درخصوص افت فشار و قطعي آب اصفهان اظهار کرد: پيش از کمبود و افت شديد آب در روزهاي اخير در اصفهان، موضوع را در رسانه‎هاي جمعي اطلاع‌رساني کرديم، چرا که ميزان آب انتقالي از زاينده‌رود به تصفيه‌خانه باباشيخ‌علي 40 درصد کاهش يافته بود، بنابراين پيش‌بيني مي‌کرديم که ذخاير منابع آب اصفهان رو به کاهش مي‌رود.

وي افزود: روند مديريت توزيع آب سد زاينده‎رود به گونه‌اي است که بتوانند حداقل آب در سد براي تابستان و شهريور ماه ذخيره شود، بنابراين مديريتي براي آزادسازي آب در حال انجام است تا در پايان فصل يا پاييز با مشکل کمبود آب مواجه نشويم.

سخنگوي شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با تاکيد بر اينکه متاسفانه استان و سرشاخه‎هاي زاينده‎رود با کمبود بارش مواجه است، تصريح کرد: در راستاي کمبود 40 درصدي آب تصفيه‎خانه باباشيخ‌علي، 10 درصد اين کسري از محل منابع داخلي و چاهها تامين مي‎شود.

وي افزود: در مجموع 56 شهر و 300 روستا که تحت پوشش طرح آبرساني اصفهان بزرگ قرار دارند به دليل محدوديت منابع آب طرح، بغير از تصفيه‎خانه باباشيخعلي، آب موردنياز اين مناطق نيز از 106 حلقه چاه، آبي برابر با 756 ليتر بر ثانيه تا مين مي‌شود، البته اين ميزان آب کفاف نياز استان اصفهان را نمي‎دهد و در مجموع با کمبود 30 درصدي آب در هر شرايطي مواجه هستيم.

بني‎طبا در پاسخ به اين سوال که آيا آب اصفهان جيره‌بندي خواهد شد؟ اظهار کرد: به محض افزايش دما در اصفهان، کولر هاي آبي وارد مدار مي‎شوند که حداقل معادل 2 نفر آب مصرف مي‎کنند که شرايط تامين آب شرب استان سخت‎تر مي‎شود، اما هنوز سناريويي براي جيره‌بندي در دستور شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نيست.و تلاش مي‌شود چنين موضوعي اتفاق نيفتد اما انچه مسلم است اينکه مردم براي دسترسي پايدار به آب شرب بايد حداقل 30 درصد در مصرف خود صرفه‎جويي کنند.

وي تاکيد کرد: در صورتي که روند کم‌آبي ادامه يابد تصميمات جديدي درخصوص مديريت آب اصفهان اتخاذ خواهد شد، اما اکنون تصميم براي جيره‌بندي در محاسبات وزارت نيرو وجود ندارد. سخنگوي شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در پاسخ به اين سوال که احتمال دارد آب انتقالي به تصفيه‎خانه بابا شيخ‌علي به کمتر از ميزان فعلي برسد يا خير، اظهار کرد: اين حداقل ميزان آب بوده و احتمال افزايش وجود دارد چرا که تغييرات کم يا زياد آب تابع برداشتهاي آب در حوضه بالادست است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي